Je v zástavbě, mohl být hrozbou

Jasan z Vísky do projektu přihlásil místostarosta Višňové Tomáš Cýrus. „Roste na dvoře usedlosti Cejnarů. Jde o jeden z největších a nejstarších jasanů tady u nás. Tím, že je v zástavbě, hrozilo, že se část suchých větví uvolní a způsobí škodu," říká Cýrus. Podle něj bude mít ošetření takového stromu větší smysl, než když by šlo o strom ve volné přírodě, který nemůže nikomu ublížit.

Ošetření jasanu provedou stejně jako u dalších vybraných stromů stromolezci, kteří vlastní certifikát European Tree Worker neboli Evropský arborista a do projektu se dobrovolně zapojili. „Na stromech obvykle odstraňují suché, poškozené či nevhodně rostoucí větve, stabilizují je, instalují dynamickou nebo statickou vazbu a odlehčují jejich korunu," objasňuje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje. Stejné zásahy provedou i přímo u jasanu ve Vísce.

Jasan z Vísky se dočká odborného ošetření.

Uspěl i dub ze Smržovky

Hlavním cílem Zdravých stromů pro zítřek je zvyšování povědomí o důležitosti pravidelné a hlavně odborné péče o stromy, což v naší republice stále ještě není samozřejmostí a v některých obcích a městech stromy ještě stále neodborně ořezávají například hasiči nebo technické služby.

V Libereckém kraji v projektu uspěl ještě dub letní před Parkhotelem ve Smržovce.