„Pokud jde o akce, které připravují neziskové organizace nebo dobročinné či charitativní spolky, může rada města rozhodnout, že budou mít elektřinu zdarma. Totéž se týká akcí, jež připravuje město Liberec,“ vysvětlil tiskový mluvčí magistrátu Martin Čáslavka.

Organizátoři dají za první den sumu 2 000 korun. Každý další den je vyjde na 1 500 korun. Logicky se nové rozhodnutí radních netýká filmařských společností, neboť ty si obvykle prostory před radnicí pronajímají.

Prodraží se tak ale jarmarky, které trvají zpravidla více než týden a ty hlavní se konají o adventu a v létě. Prodejci totiž nemají zde své stánky postavené zadarmo, za místo každý den platí. „Trhovci dávají za stánek průměrně 300 korun denně. Ale třeba ti, co zde prodávají občerstvení, mají poplatek vyšší,“ upřesnil náměstek primátora Jiří Šolc (Liberec občanům). „Samozřejmě, že nechceme, aby stánků kvůli paušálu za elektřinu při jarmarcích ubylo. Elektřina pro trhovce znamená další náklad. Proto jim zřejmě ze stanoveného paušálu něco slevíme,“ slíbil.

„Nájem na náměstí je pro nás příliš vysoký. Proto o Vánocích jdeme raději prodávat na výstaviště.“ Včelař z Liberce

Jak už dříve uvedli stánkaři, nájemné třeba při vánočních trzích se jim zdá příliš vysoké, protože se za dobu trvání jarmarku vyšplhá až do výše několika tisíc korun. Mnozí raději vymění místo na náměstí za nějaký levnější prostor, třeba výstaviště. „Lidi utrácejí čím dál míň, a když zaplatím nájem za stánek před radnicí, moc peněz mi z prodaných produktů nezbyde. Nájem na náměstí je moc vysoký, raději chodím prodávat na výstaviště,“ uvedl včelař z Liberce.