Stal se učitelem, ale od katedry ho režim poslal do dělnické profese. Po revoluci se stal zakladatelem libereckého OF a stal se jedním z nejbližších spolupracovníků Václava Havla. Založil Etické fórum a dál předával své znalosti studentům liberecké univerzity. Je neúnavným občanským aktivistou a přes historické zkušenosti i „opatrným“ optimistou. „Je mi nadějí, že lidé v Liberci a spoluobčané myslí kriticky a respektují demokratické hodnoty. Naplňuje mě to dobrým pocitem,“ říká v novoročním rozhovoru čerstvý osmdesátník Jan Šolc.

Co byste popřál naší zemi a našemu městu do příštího roku?
Aby si Liberečané uchovali kritické myšlení. V posledních dvou letech se zachovali občané Liberce jinak než jinde. V Liberci neuspěl v přímé prezidentské volbě Miloš Zeman. Ani Babišovo ANO nevyhrálo v posledních volbách do Sněmovny, ani v nedávných volbách do obcí. To je mi nadějí, že spoluobčané myslí kriticky a respektují demokratické hodnoty. Naplňuje mě to dobrým pocitem.

Čím si to vysvětlujete?
Osud Liberec je mezi městy na kontinentě ještě v jednom směru mimořádný. Po druhé světové válce se obyvatelstvo během dvou let téměř vyměnilo. V ulicích už nezaznívala němčina, čímž je symbolizována ta hluboce zásadní změna. Poválečný Liberec je městem s krátkou, sedmdesátiletou minulostí. Únor řečený vítězný tu proběhl jako kdekoli jinde; zde ale bez excesu „vyřizování osobních účtů“ mezi Čechy, jak se běžně stávalo v maloměstech a na vesnicích ve středních Čechách. 

Je to právě rok, co Miloš Zeman obhájil post prezidenta. Kam podle vás posunul za ten rok českou společnost?
Patřím k těm, kdo soudí, že proti svému povolebnímu slibu rozděluje Miloš Zeman občany země, v zahraničních záležitostech jedná svévolně a neprospívá obrazu Česka. Protože bylo a je mým prvořadým zájmem dbát o nezávislost země, přičítám Miloši Zemanovi největší vinu za cílené ovlivňování našeho směrování k Rusku. 

Co zůstalo z Miloše Zemana z 90. let?
A kde je podle Vás důvod jeho příklonu k Rusku? Mluví se mi o tom špatně, Miloš Zeman byl mým přítelem a zažili jsme spolu nezapomenutelné časy. Kdybych mu odpustil např. mstivost a všechny neomalenosti, neodpustím mu jeho otevřenou proruskou politiku. Rusové pečlivě a strategicky zvažují, komu udělit Puškinovu medaili a prezident Zeman jezdil na Rhodos za V. V. Jakuninem častěji než kdysi Václav Klaus. 

Celý rozhovor naleznete v aktuálním vydání Týdeníku Liberecko, který vychází v úterý 8. ledna.