Podle krajského šéfa Asociace samostatných odborů Milana Šubrta půjde 17. listopadu v Liberci do práce až 10 tisíc lidí. Stroje pojedou dál ve všech fabrikách, které vyrábějí součástky do automobilů. K tomu na svou sváteční směnu nastoupí lidé ve všech supermarketech.

„Pak se nedivme, že národ ani neví, co se v ten den stalo tak důležitého, že je z něj státní svátek, když velká část lidí musí do práce,“ zdůraznil Milan Šubrt. „Je to degradace svátku,“ dodal.

V některých továrnách dali zaměstnavatelé lidem za práci ve svátek pracovní volno už včera, v pondělí. Jinde, například v Densu nebo v Benteleru, dostanou dělníci za práci 17. listopadu příplatek 150 procent průměrné mzdy.

„Manažeři podniků vysvětlili lidem, že by to firmu stálo hodně peněz, kdyby se takzvané horké provozy, například pece nebo lisy, zastavily. Řekli jim, že by bylo hodně drahé znovu je po jednodenní pauze zahřát,“ poznamenal Milan Šubrt. „K tomu samozřejmě na dělníky naléhají s tím, že podnik dostal nové zakázky, tudíž musí výroba jet naplno dál,“ doplnil. Také upřesnil, že se zaměstnanci v průmyslu rozdělili na dva tábory. Jedna část je ráda, že dostane za práci ve svátek vysoký příplatek, druhá ale nesouhlasí s povinností jít zrovna 17. listopadu do práce.

„Podstata státního svátku se rozplývá. Navíc 17. listopad před jednadvaceti lety mnozí zažili, třeba by si nějakou akcí nebo koukáním doma na televizi tu dobu svého mládí či dospívání rádi připomněli,“ podotkl Milan Šubrt. Jak dodal, například Německo nebo Rakousko státní svátky přísně dodržuje. Jen v tuzemsku se musí vyrábět a musí být otevřené obchody. Trh vítězí.

Miloslav Krejčí, pracovník Densa, je jedním z lidí, kterým se nelíbí, že musejí jít zrovna 17. listopadu na pracovní směnu. „U nás pracuje nadpoloviční většina cizinců. Jsou to třeba Ukrajinci nebo Poláci. A ti si udělali mezi sebou anketu, jestli chtějí jít na svátek do práce. Samozřejmě, že nás, Čechy, přehlasovali,“ zlobil se Miloslav Krejčí. „Podle mne by ale neměli cizinci rozhodovat o tom, kdy budeme my, Češi, oslavovat svůj svátek. Ekonomické zájmy prostě převážily,“ upozornil.