Už bývalá koalice v čele s ODS nevymyslela cestu k tomu, jak toto oblíbené výletní místo Liberečanů zachránit i s jeho původní využitelností – koupáním. Pro přírodní koupání totiž nestéká z okolních kopců v posledních letech dost vody, provoz s chemicky čištěnou vodou by pak odsával z pokladny města příliš mnoho peněz. Projekt na rekonstrukci za 85 milionů korun, vypracovaný v roce 2004 firmou Storing, tak zůstal jenom na papíře.

Budoucnost romantického přírodního areálu, obehnaného lesy, dělá vrásky na čele také současnému vedení radnice. Koupaliště přestalo na konci 90.let sloužit svému původnímu účelu, od roku 2007 je zavřené. „Koupání zřejmě nikdy už areál sloužit nebude. Hledáme jiné možnosti využití, nabízí se třeba relaxační a vzdělávací centrum,“ řekl náměstek Jiří Rutkovský.

Jak doplnil náměstek Rutkovský (USZ), současné vedení města hledá i možnosti, kde vzít na revitalizaci areálu peníze.

Opoziční Změna pro Liberec totiž kritizuje, že rekonstrukce přírodního areálu byla ještě před několika měsíci zahrnutá do projektů IPRM. Kdyby v záměrech Integrovaného plánu rozvoje města koupaliště zůstalo, mělo by šanci na evropské peníze pro svou obnovu.

Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se

Podle členů Změny pro Liberec a zastupitelky Zuzany Kocumové (USZ) sice koupaliště v seznamu projektů IPRM Lidové sady dosud je, ale jednak počítá s cenou 120 milionů korun, a navíc není tento záměr nijak rozvíjen. Hrozí tedy, že bude ze záměrů IPRM vyškrtnutý.

Přírodní koupání by bylo tady za babku

„Mohlo by být provozováno jako přírodní koupaliště bez přísných hygienických požadavků, tedy s koupáním na vlastní nebezpečí. Pak by se mohla cena obnovy areálu vyšplhat zhruba na 15 milionů korun,“ upozornila Zuzana Kocumová.

Rekonstrukce koupaliště tak, aby areál splňoval veškeré současné hygienické a technické podmínky, by podle někdejšího vedení města vyžadovala především vybudování kanalizace od Zoologické zahrady Liberec až ke koupališti, což by celý projekt prodražovalo o desítky milionů korun. „Proto jsme připravovali záměr revitalizace areálu na přírodní koupací plochu s parkovou úpravu. Tento záměr měl být financován z výnosů městských lesů a měla být do něj zahrnuta i obnova Lesní cesty,“ upozornil bývalý náměstek pro školství a kulturu Ondřej Červinka (ODS).

„Projekt se měl obejít bez evropských dotací, a to ze dvou důvodů. Tím prvním byly nedořešené majetkové vztahy. Dalším důvodem bylo to, že by nejspíš v případě zařazení koupaliště do IPRM III Atraktivní a kvalitní život v Liberci došlo ke kolizi s IPRM I. Lidové sady, tudíž by tento projekt nejspíš neprošel přes regionální radu,“ doplnil Červinka.