„Nechceme být jako v Las Vegas,” vzkázal před časem chrastavský starosta Michael Canov gamblerům a všem, kterým učarovala blikající světla výherních přístrojů. Boj proti hazardu zde dotáhl do konce, město vyčistil od videoloterijních terminálů i klasických automatů. Jeho snahu nedávno posvětil Ústavní soud.

Dalo by se tedy očekávat, že se strhne lavina nových vyhlášek, které po celé republice budou vykazovat hazard do patřičných mezí. Nestalo se tak. Starostové měst a obcí zatím vyčkávají, jak bude situace vypadat po novele zákona, kterou se bude zabývat sněmovna.

„Bez mučení se přiznám, že mi zatím za to nestojí soudit se s každým provozovatelem videoterminálů, který město napadne za to, že zde tyto přístroje zakázalo,” tvrdí starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. Zde už sice nová povolení na videoterminály po vzoru Chrastavy nevydávají, ale ministerstvem již vydaná povolení, která jsou až na tři roky, nechají doběhnout.

„Centrum města bude čisté do tří let. Nové už nepovolíme. Pár automatů si mimo hlavní zónu zachováme, přece jenom nám těch 24 v současnosti povolených přístrojů ročně přináší do městské kasy 1,5 milionu korun,” přiznal Martin Půta.

Podobně vyčkávací strategii zvolili i ve Frýdlantu. Centrum města má být po 1. lednu 2012 bez hazardu, neboť nová povolení již radnice nevydává. Mimo památkovou zónu ale dnes najdete 84 videoterminálů, kterým již vydaná povolení budou dobíhat. A město s nimi válku vést nechce.

Města, braňte se!

„Generál” této války s hazardem Michael Canov si však myslí, že města mají právo zakázat i ty videoterminály, které mají vydané povolení ještě před rozhodnutím Ústavního soudu. Na internetových stránkách Chrastavy dokonce zveřejnil, jak mají města postupovat, pokud chtějí vymýtit komplet všechny výherní automaty i videoterminály.

„V případě, že obec, která přijme vyhlášku ve znění obdobném naší, informuje o této vyhlášce Ministerstvo financí, je Ministerstvo financí povinno neprodleně zahájit řízení o odejmutí již vydaných povolení a tato opravdu odjímat. Pokud tak Ministerstvo financí nebude činit, vyzývá Ústavní soud postižené obce k podání komunálních ústavních stížností,” tvrdí Canov. Vyčkávací strategii ostatních měst sice chápe, ale nechce ji příliš komentovat.

„Z právního hlediska pokud obec na svém území hazard nechce, má možnost, jak s ním zatočit. My jsme toho příkladem,” dodává starosta.

Udělej hazardu pápá

A zdá se, že jeho výzva padá na úrodnou půdu. Z Hejnic přišel příslib, že počet videoterminálů i výherních hracích přístrojů zde budou snižovat.

„Máme zájem na regulaci hazardu na území města. Jedním z důvodů omezení je například snaha zamezit sociálně slabým občanům, aby dávky házeli do automatů. Počítáme s postupným snižováním počtu těchto zařízení,” sdělil Deníku Jiří Horák, starosta města.

Stejná písnička zní i z Českého Dubu. „Určitě se po zkušenosti Chrastavy budeme více o provozování těchto sázkových zařízení zajímat,” přislíbil starosta Jiří Miler. V Českém Dubu přitom klasická herna vůbec není. V loňském roce zrušil majitel restaurace na náměstí tři výherní automaty a jediná oficiální herna, která provozovala videoloterijní terminály ve městě, ukončila svoji činnost v červenci tohoto roku.