Procházka hlavními libereckými třídami, Pražskou a Moskevskou ulicí, připomíná zvláště v podvečerních hodinách spíš procházku maloměstem. Není tu totiž ani živáčka. Vedení Liberce spolu s podnikateli teď přemýšlí, jak centrum oživit.

„Většina lidí jezdí dnes nakupovat na okraj do obchodních center, kde zaparkují a mají vše pod jednou střechou. Začali jsme se proto bavit, co udělat, aby bylo centrum atraktivnější,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Korytář, proč se Liberec zapojil do projektu RetaiLink. Ten sbírá zpětnou vazbu od zhruba třiceti maloobchodníků s živnostmi v centru města.

Jaroslav Barták u soudu v Liberci.
Vraždy jsem neplánoval, tvrdí Barták. Proces s ním běží znovu

Jednou z nich je vedoucí prodejny sýrů v Pražské ulici Kristýna Lukešová. „Když se tu člověk o něco snaží, dostává klacky pod nohy,“ vysvětluje Lukešová, co jí podnikání v centru komplikuje. „Vyhláška nám třeba neumožňuje dát si jednoduše před obchod stolky a umístit tam zboží,“ dodala. To by přitom podle ní pomohlo prodejnu zatraktivnit. Věří proto, že město teď připomínky obchodníků vyslyší.

Podle knihkupce Martina Fryče, který se několika schůzek zúčastnil, je záměr města dobrý. „Ale konkrétních výsledků vidím minimum,“ upozornil. Město podle něj pořádá zajímavé akce na náměstí, ale s obchodníky je nijak nepropojuje. „Někdy dokonce vytváří nelogickou konkurenci, jako byl nevkusný plážový bar na náměstí,“ dodal Fryč. Ocenil naopak vánoční akci, kdy město obchodníkům zapůjčilo stromečky a lidé pak hlasovali, před kterou prodejnou je nejlépe ozdobený.

Beigly, samice mravenečníka velkého přivezená ze zoo v maďarské Budapešti, si už zvykla na nové prostředí. Samice je budoucí partnerkou samce Ria (na snímku z 24. dubna).
FOTO: Do liberecké zoo přicestovala samička mravenečníka Beigly

Vedení Liberce teď skutečně chystá některé připomínky zohlednit. Třeba právě úpravou vyhlášek. „To lze ještě v tomto volební období,“ předeslal náměstek Korytář. Nyní město od podnikatelů v centru vybírá za zábor ulice až padesátikorunový poplatek za metr čtvereční.

ŠPATNÁ KOMUNIKACE

Obchodníci si podle Lucie Noswitz z libereckého magistrátu stěžovali také na špatnou komunikaci s vedením města a jeho úředníky. „Proto bychom chtěli jmenovat dva styčné důstojníky: zástupce maloobchodníků na jedné straně a manažera městského centra na straně druhé,“ přiblížila.

Stacionář. Ilustrační foto
Domovy důchodců i stacionáře zoufale postrádají pečovatele

Další kritika padala na cenu nájmů, se kterou město mnoho udělat nemůže. „Ačkoli nyní jsme přijali vyhlášku, která zruší některá kasina v centru. Tím nájmy mohou klesnout,“ upozornil Korytář. Právě kasina v centru vadí i třiadvacetiletému studentovi Adamu Polákovi. „Uvítal bych tu víc obchodů s kvalitním zbožím, co nepochází z Číny. Víkendové nakupování za městem mi přijde hloupé,“ řekl.

V Liberci se aktuálně kromě obchodních center Plaza a Fórum, která stojí v centru, nachází ještě centrum Nisa a Géčko. Právě poslední jmenované vloni ohlásilo rekordní návštěvnost a plánuje rozšíření až o tisíc metrů čtverečních.

(S)tvoření.
„U nás může rozkvést ten, kdo by v jiném souboru odumřel,“ říká Alena Pešková