,,Zajímá nás, jestli Liberečané raději chtějí muzeum tramvajové dopravy za 72 milionů, nebo spíš obnovu zchátralých parků či škol. Na všechny projekty peníze bohužel nejsou,“ uvedl zastupitel Jaromír Baxa ze Změny.

Jak doplnil, v knihovně chtějí zástupci sdružení současně říci lidem, které projekty města podpoří, a pro které naopak ruku nezvednou. Organizátoři pozvali na besedu také zástupce vládnoucí koalice i zastupitele. Zatím ale není jasné, kdo z nich dorazí.

Na lednovém jednání budou zastupitelé rozhodovat o využití 540 milionů z Evropských fondů na městské i soukromé projekty. Beseda v knihovně nebude první k daným projektům.

Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) slíbil, že pokud mu to pracovní povinnosti dovolí, v úterý do knihovny přijde. „Na těchto projektech IPRM se už ale moc změnit nedá, jsou rozpracované a dotace musíme vyčerpat do dvou let,“ podotkl Jiří Šolc. „Proto se obávám, že zařadit mezi projekty nějaký nový nápad nepůjde, pokud by vzešel jako přání občanů z besedy,“ dodal.

Muzeum tramvajové dopravy, které Změna kritizuje, naopak považuje náměstek za velký přínos pro město, za budoucí magnet pro turisty. Milovníků historických tramvají jsou v republice tisíce. „Navíc je v tomto projektu město Liberec jenom partnerem. Spoluúčast bude platit dopravní podnik,“ zdůraznil Jiří Šolc.