Liberec byl inspirací

Projekt dostal název SEKO (protože vzdělává v oblasti socioekonomických kompetencí) a rozbíhá se najednou kromě jednoho kraje v celé republice. „Zapojit se do něj mohou zdarma lidé, kteří jsou už delší dobu vedeni v evidenci úřadu práce. Minimálně pět měsíců. Soustředíme se pak na ty, kteří už třeba mají exekuci nebo u nich exekuce aktuálně hrozí. Prostě na lidi, kterým může kurz nejvíce prospět," podotýká Lenka Kaucká z Fondu dalšího vzdělávání, která je pověřená řízením projektu.

Účastníky čtyřdenního kurzu čeká řada informací, které jim mají prakticky pomoci v hospodaření s penězi. „Naučí se tam například jak se vyhnout nevýhodným půjčkám, jak odmítnout nevýhodný tarif na telefon a co dělat, aby člověk nespadl do dluhové pasti," přiblížila ministryně Marksová.

Podle ní by se mohl kurz pro řadu účastníků stát prvním krokem ke získání finanční nezávislosti.

Důležitou součástí projektu je pak i školení, jak správně napsat životopis nebo motivační dopis, což může lidem bez práce pomoci při hledání nového zaměstnání.

V Liberci nebyl projekt učící jak hospodařit s penězi odstartován náhodou. „My jsme podobné kurzy, i když v malém měřítku, lidem poskytovali už v roce 2010. Ta naše snaha byla vlastně jakousi inspirací pro odborníky k tomu, aby kurzy rozšířili do všech koutů republiky," podotkla ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

Už příští týden v Liberci a Frýdlantu

Kurzy budou probíhat ve všech krajích republiky, na některých místech i opakovaně až do června příštího roku. Příští týden startují i na Liberecku, a to v Liberci a Frýdlantu. Postupně proběhnout například i v Raspenavě nebo Chrastavě.

Úřad práce počítá, že by se do nich mohlo během deseti měsíců zapojit v Libereckém kraji 1900 až 2600 lidí. „Určitě to má smysl, to jsme si potvrdili už před čtyřmi lety. Lidé si neuváženě berou úvěry stále. Vždyť ze statistik vyplývá, že 12 procent všech našich klientů má už dnes exekuci a dalším reálně hrozí. Budeme rádi, když se podaří zabránit co největšímu počtu podobných případů," uzavírá Sadílková.