Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak nakojit veverku? V Arše to vědí

Liberec - První jarní mláďata posbíraná lidmi v přírodě plní Centrum pro zvířata v nouzi Archa.

4.5.2012
SDÍLEJ:

S počínajícím jarem ožívají i veverky. Ilustrační foto.Foto: Deník / Jarmila Kuncová

Tak trochu jako na arše Noemově si musejí připadat v libereckém Růžodole, kde sídlí Centrum pro zvířata v nouzi Archa. Každý den zde musejí poskytovat azyl novým a novým živočichům, teď nejčastěji mláďatům vypadlým z hnízda.Prvním letošním mládětem, které v Arše získalo přechodný domov, je veverka nalezená v Harcově. „Vedle ní jsme našli pod vysokým stromem dva její mrtvé sourozence, z čehož usuzujeme, že se rodinka stala terčem útoku nějakého dravce," podotkla Ivana Hancvenclová, pracovnice Archy.

Sotva měsíční mládě se ihned stalo miláčkem centra. Sameček má šanci být vypuštěn do volné přírody, než se tak ale stane, musí trochu odrůst. Zatím jej Ivana Hancvenclová musí krmit kondenzovaným mlékem nebo speciální mléčnou kaší. Společnost mu dělá starší „veveřák", který je v Arše ubytován již z dřívějška, je proto velká šance, že mládě si nevytvoří pouto k lidem. To by jeho adaptaci na volnou přírodu ztížilo, ba znemožnilo.

„Zvíře se krmí stříkačkou s nástavcem každé tři hodiny, včetně noci. Pak se mu musí masírovat bříško, aby se vyprázdnilo. Musím kvůli tomu vstávat, přes den tu bloumám v polospánku," svěřila se Hancvenclová.

Mladý veveřák ale není jediným tvorem, který si v Arše žádá každodenní péči. Krom několika desítek psů a koček zde aktuálně pečují o několik mladých holoubat. Ta svoji starší prošedivělou verzi vůbec nepřipomínají, pročež je lidé při nálezu často nosí. A vzhledem k tomu, že péče o zvířata v nouzi je nejen názvem, ale i posláním celé organizace, ani tyto, Liberečany nepříliš oblíbené tvory, tu neodmítnou. Mimo jiné je péče o zraněné holuby užitečnou praxí, jíž si pracovníci Archy zvyšují svou kvalifikaci.

„Ono vychovat holoubě není nic lehkého, málokteré stanice to dokáží. A nám se sem dostávají i holubi hřivnáči, u nichž praxi s výchovou těchto ptáků oceníme," vysvětluje zooložka.

Společnost jim tu dělá ještě zvonek zelený, který si rovněž potrpí na časté krmení ze stříkačky naplněné krmnou směsí.

Další „jarní" zvířata v centru očekávají každým dnem. Jaro si letos dalo načas a co nevidět zde přibudou mladí zajíčci. Jde o nejnepříjemnější zvíře, o něž se lze starat. Za jejich osiření totiž obvykle může sám člověk.

„Máma je v hnízdě navštěvuje třeba jen několikrát denně, ale lidé, jak vidí mláďata, ihned je seberou a přinesou nám je. Mladé matka vyvádí třeba i na sídlištích. Jak jednou mládě vezmete do ruky, matka je už nepřijme," zdůrazňuje Hancvenclová.

Co s nalezeným mládětem?

Od května do června vrcholí období mláďat. Pokud už na takové v přírodě narazíte, ujistěte se, že budete zachráncem a ne zlodějem dětí pro zděšené rodiče, kteří se krčí opodál. To bývá nejčastějším případem malých zajíců a srnců, ty do rukou vůbec neberte a raději se tiše vzdalte.

U ostatních zvířat platí, že zachraňovat je má cenu, pokud jsou ještě slepí nebo holí. Je třeba je zahřát a velice rychle dopravit do Archy (Ostašovská 570, Liberec 11 směrem k letišti). V žádném případě se nesnažte odchovat je sami. Taková zvířata si navyknou na člověka a nejde jej vypustit do přírody. Stanou se z nich vaši sice dobrovolní, ale doživotní zajatci. A co je v mládí roztomilé, nemusí být i v dospělosti (veverky, zpěvní ptáci, ježci…).

Autor: Tomáš Lánský

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Lukáš, přednosta traumacentra liberecké nemocnice.

Richard Lukáš se stane ředitelem KNL. Doporučila to dozorčí rada

Hasiči. Ilustrační foto.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Hradec Králové - Když Bílí Tygři vjedou do arény soupeře, promění se v neškodná koťátka. Liberečtí hokejisté, úřadují vicemistři, nezískali venku ještě ani bod.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení