Odpoledne o zdraví, dobré kondici a zdravotní prevenci se rozběhne v pátek 17. května v 15 hodin v Polyfunkčním komunitním centru Fokusu Turnov a jeho okolí. Prostranství za Novou radnici v Turnově bude až do 19 hodin plné stánků, kde se návštěvníci dozví, jak na tom jsou a jak lépe pečovat o sebe i své blízké.

Změří vám množství tuku v těle

“Stejně jako v minulém roce přivítáme Katedru tělesné výchovy a sportu FP TUL s jejich přístrojem pro komplexní měření vybraných ukazatelů zdravotního stavu. Při diagnostice odhalí množství tuku a svalstva ve vaše těle či sílu stisku ruky. Ověříte si, jak jste na tom s kondicí,” uvedla tisková mluvčí města Marcela Jandová. Jednou z letošních novinek je výuka správné techniky nordic walking.

Dopravní nehoda se stala na cyklostezce na Všeni u Turnova.
Na Turnovsku se srazil cyklista s chodcem, ten později vše nahlásil policii

“Správnou techniku samovyšetření prsu i varlat můžete pochytit u infostánku Státního zdravotního ústavu. V komorním prostředí vás na 3D modelech naučí, na co dávat pozor,” doplnila mluvčí. S Českým červeným křížem bude možné si vyzkoušet nácvik správné techniky první pomoci, i tady využijí modelů. Dokonale namaskují i nejrůznější zranění, určitě se u toho dozvíte, jak si s nimi poradit v reálu.

“S dětmi se nezapomeňte zastavit u stánku Ve zdravém těle zdravý zub o prevenci zubního kazu. Malá zubní odměna totiž čeká na všechny, kdo správnou techniku čištění zubů zvládnou,” zve Jandová.

Získáte informace o celiakii

A jak jste na tom s jídelníčkem? Tématem na akci bude celiakie. Co celiakie znamená, jak se projevuje, jak vypadá dieta a jak s ní poradit. To vše u jednoho ze stánků a na přednášce Celiakie, aneb život bez lepku, která začne Polyfunkčním komunitním centru Fokusu v 16 hodin.

Kavárenský kvíz v Turnově.
Kavárenský kvíz v Turnově trhá rekordy, chystá se dětská i letní verze

Po celé odpoledne se na návštěvníky u jenoho stanoviště bude těšit i turnovská nemocnice, změří vám krevní tlak a poradí, jak ho správně měřit v domácích podmínkách. Zjistíte, kolik cukru máte v krvi nebo si můžete nechat poradit s prevencí ploché nohy.

"Určitě nevynechte ani interaktivní výstavu Ligy proti rakovině, kde zjistíte spoustu informací o prevenci, můžete si nechat poradit a u toho ještě vyhrát. Liga proti rakovině rovněž nabídne řadu publikací na téma nádorových onemocnění, a to zcela zdarma," upozornila tisková mluvčí Turnova.

Jak pracovat na duševním zdraví

Aby se pro tělesnou schránku nezapomnělo na duševní zdraví, bude se návštěvníkům věnovat také Fokus Turnov. Chystají praktické tipy pro dobrou psychickou kondici i informace, kam se obrátit, když přijde nepohoda.

Vyhlášení Miss Czech Republic 2024 v pražském Foru Karlín
Liberecká rodačka uspěla v soutěži krásy. Veronika Biasiol získala korunku

"Vstup na celou akci je zcela zdarma, kromě stanovišť o zdraví a prevenci, se můžete těšit na zdravé občerstvení, ochutnávku nápojů z čerstvého ovoce a pohodový hudební doprovod," uzavřela pozvánku Jandová.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Kluky z Prahy pozval Liberecký kraj do Českého ráje, obešli toho dost

Zdroj: Kluci z Prahy