Jejich záchranou jsou takzvané migrační bariéry, které obojživelníkům nedovolí dostat se na silnici.

Od těchto zábran je pak ale musí ochranáři či dobrovolníci přemístit do míst rozmnožování.

I v Česku každé jaro desítky dobrovolníků přenáší kvákající zvířata z místa na místo, a to vše proto, aby je zachránili. Děje se to také na Liberecku a v širokém okolí.

Proč je nutné takto obojživelníkům pomáhat a k čemu jsou vlastně dobří? Dozvíte se už tuto sobotu, 23. března, v ekocentru v Oldřichově v Hájích. Pořádají tam tradiční Žabí festival.

„Ten je určen především rodinám s dětmi. V areálu Ekocentra se dozví mnohé o poznávání a především o ochraně obojživelníků hravou a příjemnou formou. Děti i dospělí zjistí, co se pro ochranu obojživelníků dělá a jak mohou sami k udržení populace těchto ohrožených druhů zvířat přispět," popisuje mluvčí ekocentra Lucie Fürstová. Na návštěvníky čeká žabí kvíz, poznávání žabích hlasů a mnoho dalšího.

U Šolcova rybníku (doprava zajištěna) budou k vidění migrační bariéry i živí obojživelníci ve sběrných nádobách. Lidé z ekocentra jsou jedněmi z těch, kteří se každoročně vydávají obojživelníky k silnicím zachraňovat.

Od roku 2008 zachránili před smrtí pod koly aut pracovníci Suchopýru už 8 500 žab a čolků. Na akci se podílí Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje a Liberecký kraj.