„Nejdřív jsme si říkaly, že se třeba ty nepokoje uklidní. Když jsme ale uviděly v televizi tanky a vyrabované muzeum v Káhiře, bylo jasné, že situace je vážná. Za normálních okolností by přece Egypťané nevtrhli do muzea a nerozbíjeli své nejcennější památky!“ svěřila se Kateřina Pilecká z Jablonce nad Nisou. Měla s maminkou namířeno do letoviska Marsa Alam.

Původně měly do Egypta odletět loni v listopadu, posléze ale dovolenou přesunuly na začátek února. Do letadla měly nasednout právě dnes. „V Egyptě jsme ještě nebyly. Moc jsme se těšily. Chtěly jsme jet zároveň někam, kde se ohřejeme. Ale také jsme toužily něco vidět, plánovaly jsme výlet do Luxoru. Muzeum v Káhiře nás taky lákalo,“ podotkla Kateřina Pilecká.

„Jenže když sami Egypťáné opuštějí Káhiru, když se evakuují ti, co nejlépe znají vlastní národ, pak nemá cenu do země jezdit. Stát se může cokoli,“ dodala. Zájezd naštěstí neměly ženy zaplacený dopředu, čekaly na last minute.

„Když sami Egypťáné opuštějí Káhiru, když se evakuují ti, co nejlépe znají vlastní národ, pak se může stát cokoli.“ Kateřina Pilecká

Nemusely tedy s žádnou cestovní kanceláří řešit, jestli odletět do jiné země nebo si ponechat stejný zájezd, jen jej posunout na dobu, až se občanským nepokojem zmítaný Egypt zklidní. „Máme strach. Dovolenou jsme v práci zrušily, pojedeme někam až na konci dubna. Egypt a pyramidy zůstávají ale na prvním místě,“ doplnila maminka Kateřiny Lenka.

Až do 15. února zrušila všechny lety do Egypta kancelář Exim Tours. „Několik klientů z Liberce si vybralo jiný zájezd, další odložili dovolenou na pozdější termín,“ uvedla pracovnice jedné z libereckých poboček. Jak připomněla pracovnice liberecké pobočky Exim Tours, pokud se turisté rozhodnou zrušit zájezd do Egypta, neúčtuje jim cestovní kancelář žádné poplatky za storno. Nepřijdou ani o korunu. „Lidé cítí nebezpečí, bojí se. Hodně se jich chodí ptát, jak to teď v Egyptě vypadá,“ doplnila žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

V Káhiře už platí zákaz vycházení

Turisté, kteří se z Egypta nedávno vrátili, tam ale žádné nebezpečí nepocítili. Simona Počtová z Liberce přiletěla z Taby a Sharm El Sheikhu tuto neděli. „O nepokojích jsme se dozvěděli od delegátů, ale Káhira je 500 kilometrů. V našem letovisku byl klid. Strach jsme neměli. Vím, že Egypťanům nešly posílat mobilem esemesky, ale my jsme normálně psali a telefonovali,“ řekla Simona Počtová.

Jak doplnila, předevčírem telefonovala kamarádům do Egypta a od nich se dozvěděla, že v Káhiře už kvůli pouličním bouřím platí celodenní zákaz vycházení. „Nebojím se, že se nepokoje rozšíří do turistických míst. Klidně bych tam letěla hned znovu,“ zdůraznila žena.

Podle Michala Sehnoutky, šéfa jablonecké cestovní agentury Indivindy, žádný z turistů, které teď v Egyptě mají, se předčasně vrátit domů nechystá. „V egyptských letoviscích je momentálně klid, z našich klientů nikdo zatím do Evropy nespěchá. Jiné je to tady. Zrovna předevčírem si jedni naši turisté nahradili Egypt zájezdem do Spojených arabských emirátů. Někteří mají strach,“ poznamenal Michal Sehnoutka.


Vyrabované Egyptské muzeum v Káhiře. Foto: ČTK/AP