Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v zemi. Ročně jí projdou desítky tisíc návštěvníků. Jako jediná chová vzácné bílé tygry. Podílí se na záchraně ohrožených druhů. To vše je o ní známo. Málo už se ale ví o tom, že se od roku 2001 pravidelně zúčastňuje projektu takzvané reintrodukce orlosupa bradatého. Pod odborně znějícím názvem se skrývá návrat tohoto vzácného horského dravce zpět do jeho domoviny. I díky tomu patří liberecká zoo ke špičkám chovatelských zařízení v Evropě.

Příběh jménem Elena

Samička orlosupa se vylíhla letos v únoru. V přirozených podmínkách. „Do roku 2008 jsme oplodněné vejce dávali do umělé líhně. Po vylíhnutí se krmilo a adaptovalo na přirozené podmínky. Od minulého roku jsme ale od tohoto způsobu upustili a rozhodli se vše přenechat přírodě,“ říká mluvčí zahrady Ivan Langr. Hlavním důvodem pro zásah člověka byly dva roky, v nichž se mládě odchovat nepodařilo.

„Orlosupi snesou maximálně dvě vejce. K páření u nich dochází právě v tomto období, a pokud nejsou podmínky vhodné, a uplynulé dva roky pro ně byly těžké zimy, tak pár zůstane bez potomka,“ poodhaluje mluvčí život vzácných ptáků, kteří patří do nejvyšší kategorie ohrožení. Kromě zápisu v Červené knize ohrožených druhů patří navíc do vyšší kategorie ochrany v takzvaném EEP programu.

„Po několika dnech, kdy bylo jasné, že mládě je zdravé a silné, bylo nabídnuto evropskému koordinátorovi k reintrodukci. Ten také rozhodl, že liberecký orlosup poputuje do alpských masivů na italsko-francouzském pomezí,“ pokračuje v příběhu samičky orlosupa Ivan Langr.

Velká italská cesta

Alpský region Piemonte se nachází severně od Monaka a navazuje na francouzský národní park Mercantour, kam již bylo v minulosti vysazeno devět libereckých orlosupů.
Den transportu nastal po třech měsících od narození. „Pták v tomto věku již měří na výšku asi 70 centimetrů a rozpětí křídel je kolem 2 metrů. Přesto neumí létat. Mládě se ale odváží dřív, než se to naučí. Důvod je prostý. Kdybychom ho vypustili tady, tak si jako svou domovinu vtiskne právě zdejší zoo a nedokáže se už adaptovat na nové prostředí,“ vysvětlil záludnosti ptačí říše Langr a prozradil, že za nadací pro záchranu vzácného orlosupa stojí mimo jiné i monacký kníže Albert.
Samička, které zatím Italové vybrali jméno Elena, je naložena do přepravní bedny a autem se vydává na dvoudenní cestu do nového domova.
Prvním cílem 1450 km dlouhé cesty je rakouská obec Haringsee poblíž Vídně. Důležité místo. Právě tady se nachází středisko Gypaetus, sídlo evropského koordinátora reintrodukcí dravců.

Vedoucí stanice Hans Frey dohlíží nad okroužkováním nohy a také nad odbarvením několika letek na spodní části křídla. Ty budou sloužit jako unikátní identifikační znak při sledování orlosupa ze země pomocí dalekohledů.

Vzhůru k výšinám

„Následující ráno jsme vyrazili směrem Graz - Milano - Torino a dále do města Cuneo, kde nás čekali pracovníci národního parku Alpi Marittime. K našemu orlosupovi přibyla v Haringsee ještě samice Spelugue. Bude vysazena spolu s Elenou na jedno hnízdo,“ líčí cestu liberecké Eleny do alpských výšin jeden z jejích průvodců, Jan Kubánek.

Auto zastavuje každé dvě hodiny, aby si Elena a Spelugue v bednách užily aspoň malou chvíli klidu. Žízní netrpí. Vodu začnou přijímat až ve věku několika měsíců, kdy se naučí létat a najdou její zdroj. Do této chvíle jim stačí jen tekutina vázaná v potravě. Kolem deváté hodiny večer je výprava na místě.

„Před námi se tyčí hradba alpského masivu se zasněženými vrcholky dosahujícími až hranice kolem 3300 metrů nad mořem. Elena tráví noc v přepravní bedně - poslední noc v zajetí,“ pokračuje v napínavém líčení cesty Jan Kubánek. Pak už výpravu z liberecké zoo čeká přestup do terénního auta a šplhání po kamenité a úzké cestě dále do nitra hor. K místu, kde je pro Elenu připravené hnízdo, odděluje její průvodce asi 300 výškových metrů po skalnatém úbočí hory Punta Ciamberline.

Výprava s krabicí na zádech se po kolmém výstupu dostává ke skalní puklině s připraveným hnízdem. „Výhled je odsud dech beroucí a člověk by ptákům záviděl,“ popisuje Kubánek. Elena, která je mohutnější a od narození poměrně energická, stojí ve skalním výklenku a prozkoumává nové obydlí.
Poslední pohled a skupinka českých zoologů opouští místo a zanechává dravce jeho osudu.

„Ten bude nadále řídit už jen příroda,“ uzavírá Jan Kubánek. Od chvíle, kdy Elena, mládě z Liberce, našla nový domov v horských štítech italských Alp, uplynulo už téměř sedm měsíců. V těchto dnech ale liberecká zoo slavnostně pokřtila reportážní DVD, které o cestách libereckých dravců zpět do přírody zajímavým a poutavým způsobem vypráví. Za pár korun si ho můžete zakoupit v pokladně zoo a udělat tím radost třeba někomu pod stromečkem.