Jahody hrály prim na úterních farmářských trzích u obchodního Centra Forum Liberec. A zatímco na začátku června si lidé toto ovoce původem z Polska kupovali za 89 korun za kilogram, dnes se jejich cena vyšplhala na 139 korun za kilogram. Za stejnou cenu je nabízel i sousední stánek. „Jahody mám spojené s létem, ráda je používám do ovocného salátu či jen tak zobu. Cena je sice vyšší, než jsem byla zvyklá, ale člověk by si měl dopřát to, co má rád, když to jde,“ svěřila se paní Jana z Liberce, která patří mezi pravidelné návštěvnice farmářských trhů. Za stejnou cenu je seženou zákazníci u stánku na Rybníčku.

Dnes, tedy v úterý 25. června, nabízel jahody za 149 korun za kilogram stánek v horní části Revoluční ulice. O dvacet korun méně zaplatili lidé u stánku před obchodním centrem Delta. Ve stánku u železářství Letná naproti Lidlu taktéž lze sehnat jahody. „Střídavě nabízíme české, polské či maďarské jahody,“ podotkl Antonín Štaubert.

Více než padesátiletou tradicí pěstování jahod se může pochlubit Turnov. Letošní rok je silně ovlivněn tím, že velká část jahod zmrzla v květu, tudíž sklizeň bude malá, a odrazilo se to i na ceně. Sempra Turnov, která se zabývá pěstováním českých jahod, nabízela kilogram tohoto červeného a šťavnatého ovoce za 100 korun. V tomto okamžiku je prodej trhaných jahod ukončen. Ve středu 26. června se uskutečnil pravděpodobně poslední místní samosběr, kilogram jahod byl za sníženou cenu 70 korun. „Příroda se nedá naplánovat, přijde jeden deštivý víkend, který vše razantně změní, tudíž nemáme jasný harmonogram. Jahod bude málo a sezóna bude o hodně kratší,“ poznamenal Dušan Louda s tím, že zájemci se dozví termíny samosběrů na stránkách společnosti.

Mohlo by vás zajímat: Hádanka z Liberce: Poznáte podle fotek a videa místo, které vyzdobili sprejeři?

Poznáte podle videa místo, které vyzdobili sprejeři? | Video: Jiří Louda