Někdo se stane kouzelníkem poté, co mu v cirkuse učarují holubi a králíci mizející v cylindru. Někoho inspiroval karetními triky vlastní dědeček. Jabloneckého kouzelníka, žongléra, eskapologa a držitele nejméně dvou desítek zápisů v Guinnessově knize světových rekordů, Zdeňka Bradáče, nasměroval k jeho životní dráze úkol z angličtiny.

„Bylo mi asi jedenáct a přepisoval jsem pořád dokola úkol z angličtiny. Když jsem vytrhl ze sešitu už asi desátou stránku, napadlo mě, že by bylo nejlepší nechat ji zmizet. Zmačkal jsem papír v dlani, pekelně se soustředil a… papír nezmizel,“ směje se člověk, který se právě v těchto dnech chystá k překonání dalšího rekordu, během něhož se pokusí žonglovat pod vodou s pomocí kyslíkové bomby celých 90 minut. Dosavadní světový rekord je o deset minut kratší.

Překonávání rekordů, které se týkají žonglování (mimochodem právě v této kategorii získal český rekord už ve svých sedmnácti), ale není Zdeňkovým jediným cílem.

Český Harry Houdini

„Chci se věnovat hlavně kouzlení. Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem vyprošťování,“ říká muž, který si paradoxně právě díky nejrychlejšímu úniku z policejních pout na světě vysloužil přezdívku český Harry Houdini. Což byl legendární kouzelník a eskapolog maďarského původu, který zemřel ve 30. letech 20. století.

Únik z pout či svěrací kazajky Zdeňku Bradáčovi totiž připadal jako podvod. „Byl jsem vždycky přesvědčen, že jsou tam falešné zámky nebo něco podobného. Když jsem ale později objevil zápisy v Guinnessově knize světových rekordů, přesvědčilo mě to a začal jsem se o tuto kategorii zajímat,“ vysvětluje.

Výsledkem bylo několik světových rekordů, včetně unikátního únikového maratonu. Během něho se v průběhu čtyřiadvaceti hodin se z policejních pout vyvlékl celkem 10 625 krát! V oboru unikání čili eskapologie by chtěl v budoucnu oprášit tajemná čísla, jakými je například únik z vlaku nebo mizení z hrobu…

„V dohledné době se chci věnovat také iluzornímu kouzlení, jako je například levitace či propíchnutí asistentky mečem či šavlí,“ slibuje liberecký rodák.

Společně s regionální televizí chystá také pořad z oblasti tak zvané pouliční magie, kdy bude v televizním přenosu náhodně vybraným lidem vytahovat z kapsy třeba hodinky… „Chtěl bych ale především připravovat a vymýšlet vlastní kouzla. To už mě vábilo od dětství, než jsem objevil kouzelnickou příručku, která se pro mě později stala jakousi biblí,“ líčí Zdeněk ten pravý kouzelnický adrenalin. „Vymýšlet kouzla, která ještě nikdy nikdo na světě neobjevil, to je totiž věc, která teprve dělá kouzelníka slavným kouzelníkem,“ říká Zdeněk Bradáč.

Vodní svět chystá překvapení

V současné chvíli se ale tento třiadvacetiletý rekordman usilovně připravuje na pokoření zmíněných podvodních prvenství. „Teď právě pilně trénuji. Denně jednu až dvě hodiny, jak se ale začne blížit termín, trénink samozřejmě nabývá na intenzitě,“ přibližuje. „V první řadě je to dýchání. Jeden rekord bude žonglování pod vodou jen na nádech, další dva s potápěčskou lahví na zádech. Učím se pracovat s potápěčskou technikou tak, aby mě při žonglování neomezovala,“ vysvětluje.

Prozradil, že například klasické vydechování bublinek před brýle bude kvůli pozornosti muset vyměnit za odfukování za hlavu a s pomocí jabloneckého potápěče Jana Jonáka natrénovat i další potápěčské „fígle“. S jakými míčky bude ale Zdeněk Bradáč pod vodou žonglovat odmítl prozradit. „Když dovolíte, to si zatím ponechám jako tajemství,“ odtušil tajemně kouzelník. Rekordy v podvodním žonglování by měly padnout v pražském Vodním světě zhruba v polovině letošního února.

Úspěchy mága Zdeňka Bradáče

2009 - Zařazen mezi 10 největších rekordmanů desetiletí
2009 - Zařazen do britské síně slávy rekordovou organizací Record Holders Republic
2008 - Zlatá medaile ze show v Pekingu od Guinness World Records
2007/2009 - Dvanáct zápisů do Guinnessovy knihy světových rekordů
Ve 20 letech byl už šestkrát zapsán v Guinnessově knize rekordů

Některé Guinnessovy světové rekordy:

Nejrychlejší únik ze tří párů pout pod vodou
Nejdelší výdrž v žonglování poslepu
Nejrychlejší únik z policejních pout
Nejvíce sejmutí balíčku karet jednou rukou za minutu
Nejvíce žonglérských chytů v jedné minutě
Nejrychleji uspořádaný balíček zamíchaných karet
Nejdelší výdrž v žonglování třemi objekty v závěsu