Vypněte své GPS navigace, sundejte nohu z plynu a pořádně se koukejte. A nebo se do města teď radši nevydávejte. To jediné se dá poradit těm, kteří v následujících týdnech plánují návštěvu Liberce automobilem. Čeká vás tu totiž systém uzavírek a objížděk, který dá řidičům pořádně zabrat.

Důvodem je výstavba a modernizace tramvajové trati do nejlidnatějšího libereckého sídliště Rochlice. Ta si od pondělí 11. dubna vyžádá uzavření silnice I/14 Jablonecká v úseku mezi bývalou Textilanou a zastávkou U lomu. Tato dopravní tepna bude souběžně opravena. Její rekonstrukce přijde na 20 milionů korun.

Proběhne tu současně kompletní obměna veřejného osvětlení a výměna vodovodního vedení. Až do konce srpna proto platí složitý systém výluk a objížděk, který vám dnes přinášíme ve zkráceném přehledu.

Jedete–li autem…

Průjezd městem bude jednoduchý, tranzit přijíždějící od Děčína a Frýdlantu bude veden mimo centrum po I/35 a poté sjezdem na Jablonec nad Nisou po 1/14. Doprava z centra bude svedena z I/14 po Šaldově náměstí do ulice Košická (přes ulice Rumunská, Moskevská, Blažkova a Náchodská) až k sjezdu na I/14.

Po neuzavřeném úseku od Šaldova náměstí po začátek uzavírky pak bude objezd veden ulicí Na Bídě, Blažkova a Náchodská. Do centra se dostanete ze sídliště Kunratická ulicí Broumovskou, eventuelně nájezdem z ulice Tanvaldská. Ulice Zvolenská bude zjednosměrněna, takže umožní napojení z Jablonecké podél přehrady po Zvolenské až do ulice Svobodovy.

Cesta s MHD

Dopravní omezení se dotkne linek MHD č. 22, 25, 35, 56 a noční linky č.91.

Linka č. 22
Bude rozdělena do dvou samostatných částí na linku č. 22 z Fügnerovy ve směru do Průmyslové zóny Jih, a na linku č. X22, která pojede z Fügnerovy ulicemi Na Bídě, Jablonecká, Klášterní, Husova, Svobody, Hrubínova a Kunratická. Na lince budou vynechány zastávky U Lomu, Textilana a Ječná, náhradou budou zavedeny zastávky Husova, Stodolní, U Terstu a Hrubínova.
Linka č. 25
z Fügnerovy do zastávky Broumovská pojede pod označením X25 po objízdné trase ulicemi Blažkova, Dr. Milady Horákové, Melantrichova, U Močálu, Na Žižkově, Dobiášova, Krejčího a Broumovská. Na lince budou vynechány zastávky U Lomu, Textilana a Sametová, náhradou budou zavedeny zastávky Košická, Horní Kopečná, Dobiášova, Krejčího a Ševčíkova. Trasa z Fügnerovy do Ruprechtic sídliště se nemění.
Linka č. 35
Bude označena X35 a pojede po objízdné trase z Fügnerovy ulicemi Blažkova, Dr. Milady Horákové, Melantrichova, U Močálu, Na Žižkově, Dobiášova, Krejčího a dále po své trase. Linka nebude obsluhovat zastávky Šaldovo náměstí, Poliklinika, U Lomu, Sametová a Ševčíkova.
Linka č. 56
Bude označena jako X56 a pojede po objízdné trase z ulice Dvorská po trase Jablonecká, Klášterní, Husova, Svobody, Hrubínova a Kunratická. Na lince budou vynechány zastávky U Lomu a Ječná. Náhradou bude zavedena zastávka Hrubínova.
Linka č. 91
Bude označena X91 a pojede po své trase až do zastávky Na Kačírku ve směru Fügnerova a dále pokračuje ulicemi Krejčího, Dobiášova, Na Žižkově, U Močálu, Melantrichova, Dr.Milady Horákové a Fügnerova. Na lince budou vynechány zastávky Sametová, U Lomu a Textilana ve směru Fügnerova. Náhradou budou zavedeny zastávky Ševčíkova, Krejčího, Dobiášova, U Močálu a Košická.

Pro meziměstské

Uzavírka Jablonecké ulice se dotkne těchto čtyř meziměstských autobusových linek Liberec – Jablonec nad Nisou, Lomnice nad Pop. - Semily - Železný Brod - Jablonec n. Nisou – Liberec a Jablonec n. Nisou – Liberec – Osečná - Hamr na Jezeře (cyklobus) a spoje Liberec – Jablonec n. Nisou provozovaným ČSAD Jablonec. n. N.

Spoje z Liberce do Jablonce nad Nisou budou vedeny obousměrně po objízdné trase přes Harcov, ze zastávky Liberec - Poliklinika pojedou ulicemi Klášterní, Husova, Svobody, Hrubínova až po křižovatku s ulicí Kunratická (zastávka Východní). Na objízdné trase těchto linek budou zavedeny náhradní zastávky Liberec, Stodolní a Liberec, Svobody (obě ve směru do Jablonce n. N. pouze pro nástup, ve směru do Liberce pouze pro výstup), naopak zastávky Liberec, Textilana a Liberec, U Lomu budou bez obsluhy. Dojde ke změnám v časech příjezdů a odjezdů vybraných spojů až o 10 minut.

A to není všechno. Od 25. června se plánuje výluka tramvajových tratí v úseku Viadukt – Vratislavice výhybna. Tramvajová doprava bude nahrazena autobusy v úseku Rybníček – Vratislavice výhybna.