Více než 22 milionů korun dostalo na dostavbu sportovně relaxačního centra Sokolí město Jablonec nad Nisou. Ostatní města a obce vyšly naprázdno.

„Přijde mi to jako pokračování toho, co se na kraji dělo v minulosti. V návrhu rozpočtu se bez jakékoliv soutěže objeví projekt z Jablonce nad Nisou a prostě se prohlasuje. To byl víceméně také jeden z důvodů proč jsme pro rozpočet nehlasovali,“ řekl Deníku krajský zastupitel a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta (SLK).

Za tím, proč Liberecký kraj nepodpořil z programu také jiná města a obce, přitom vidí nejasná grantová pravidla. „Za posledních osm let nikdo nepřišel a obcím neřekl, že zrovna teď mohou podávat své žádosti. Vždycky to bylo spíše o zákulisním lobování, než o čemkoliv jiném,“ dodal Martin Půta.

Podle něj sice mohou obce a města průběžně na kraj posílat své náměty, neexistuje ale jasný termín, kdy se žádosti vybírají, dokonce ani není určeno, kdo o nich oficiálně rozhoduje.

Peníze na sportoviště přitom lze s poměrně velkou úspěšností získat na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR z celostátních dotací. „To samé ministerstvo, ale paradoxně nemá žádný program, který by podporoval například obnovu mateřských a základních škol spravovaných obcemi,“ dodal Martin Půta s tím, že peníze na obnovu školy by potřebovali například v Mníšku.

„Na posledním zasedání mikroregionu jsem o tom hovořil se starostou Romanem Slezákem. Potřebuje peníze na školu, ale nemá je kde získat. Posloužit mu k tomu přitom mohl právě Program obnovy a rozvoje měst a obcí,“ uzavřel zastupitel a starosta Hrádku nad Nisou.

O „mírné neviditelnosti“ programu se Deník přesvědčil také u dalších starostů Libereckého kraje. Většina jej nikdy nevyužila, natož aby jej vůbec znala. „Za tu dobu, co jsem v úřadu, jsme tohoto programu nikdy nevyužili. Zpracovávali jsme přitom plán rozvoje města, ale na tento program jsme nenarazili,“ potvrdil Deníku například starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Podobně se vyjádřil i jeho kolega Jiří Hauzer z Osečné. „Různých dotačních programů kraje se snažíme využívat. Vámi zmíněný ale bohužel neznám,“ řekl starosta.