„Soustřeďujeme se na kontroly letišť a přístavů, posílit bychom chtěli hranici s Jordánskem,“ uvedl Armand Cohen, zástupce ředitele oddělení boje proti drogám a praní špinavých peněz v Jerusalému.

Dosud si Izraelci cvičili psovody a psy v centru amerických celníků Front Royal. Do Heřmanic to mají podstatně blíž a kolik by ušetřili na dopravě, tolik by mohli investovat do výcviku dalších psovodů a psů. „Náš rozvoj je limitovaný financemi,“ vysvětlil Armand Cohen.

Iraelští celníci nejsou v kynologii žádnými začátečníky. Ročně najdou jejich psi na šest desítek větších zásilek. Často i v neočekávaných úkrytech, jako nedávno pes našel přes dva kilogramy indického hašiše v historickém šicím stroji.

Ještě zajímavější byl případ, kdy pes označil osobu, ale celníci při osobní prohlídce nic nenašli. Pes však nadále trval na svém. Až rentgenový snímek prozradil, že muž má speciální balíčky s drogou v žaludku.

Čeští celní kynologové jsou známí ve světě svými výsledky v praktických záchytech pomocí psů a také vítězstvími na evropských šampionátech ve vyhledávání drog. Před třemi roky bylo proto heřmanické středisko vybrané jako evropské centrum pro výcvik celních psů a dosud se v něm vycvičili desítky kynologů a jejich čtyřnohých pomocníků pro Bulharsko, Lotyšsko, Rusko a na krátkodobou zkušenou k nim přijeli další protidrogoví odborníci z Evropy, Asie a Ameriky. (jr)