Každý týden vychází sloupky Ireny Eliášové na stránkách Deníku. Popisuje v nich své každodenní zkušenosti a příběhy, které zažívá. Na svět se dívá kritickýma očima. A to nejen z perspektivy romské menšiny, se kterou se česká majoritní společnost stále nedokázala vyrovnat.

Proč jste se rozhodla napsat historický román o Romech?

Nápad vzešel z toho, že jsem často přemýšlela o tom, kolik generací ještě bude zapotřebí, abychom se my Romové vyrovnali s naší pozicí vůči majoritě. Přitom jsem si uvědomila, že situace Romů nebyla nikdy lehká. Jak se Rom narodil, tak byl odevšad vyháněn, beztrestně zabíjen a byl likvidován jeho život. Jenže se to nepodařilo a my žijeme dál. Ten tragický osud mě ale zajímal. Tak jsem si řekla, že o tom napíšu, o historii, o tom, co jsme si prožili.

Román se odehrává během 250 let, od doby Marie Terezii po skoro současnost. Kde jste brala inspiraci pro vaše příběhy?

Když jsem byla malá, tak nebyla televize. Chodili jsme za babičkou a dědečkem a on nám vyprávěl příběhy, které se kdysi udály. Vyprávěl nám příběhy z jeho dětství i ze života jeho rodičů a prarodičů. On třeba jako malý chlapec vůbec nesměl do školy. Příběhy a historie se u nás u Romů předávají ústně z generaci na generaci.

Takže jste čerpala z toho, co vám vyprávěli jako malé a přidala k tomu dramatickou zápletku.

Ano, samozřejmě jsem si také musela vymýšlet. V románu je tak příběh lásky, zrady, jsou tam převleky, útěky atd.

Dělala jste si nějaké historické rešerše, než jste se pustila do psaní?

Ne, nedělala. Pouze jsem si ověřovala několik historických událostí, ke kterým se váže děj knihy, tak aby to sedělo.

V knize používáte označení Romové, ale i Cikáni. Jak je to s používáním těchto slov?

Z historického hlediska nelze psát Rom, protože to slovo ještě neexistovalo. Takže pokud používám v knize přímou řeč, tak se v dialozích objevuje slovo Romové. Pokud jako spisovatelka popisuji, co se děje, tak mluvím o Cikánech, protože tak se jim odjakživa říkalo.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Liberecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase v úterý.