Návštěvníkům nabízí simulovaný bombový nálet, kancelář velitele SS včetně služební zbraně nebo maketu jedné z prvních raket.

Obě strany válečného konfliktu věnovaly do vývoje nových technologií a tajných zbraní, které by zásadně změnily jeho průběh, obrovské prostředky. „Válka přinesla zcela jistě velký technologický pokrok. Některé technologie se využívají dodnes. Například jaderná a raketová technika, proudová letadla, ale třeba i automatizace výroby při výrobě zbraní. Například sváření nahradilo nýtování," popisuje autor výstavy Josef Brožek, když se procházíme mezi klasickými pěchotními zbraněmi v podzemí komplexu, které připomíná protiletecký kryt. „To prostředí je hodně autentické. Přišlo nám vhodné jej k výstavě využít," dodává Brožek. Prohlížíme si pancéřové dveře. Z rádia zní chraplák Edith Piaf. Na stole důstojníka leží těžká služební pistole. Klidně by to mohla být úřadovna SS v některém z pařížských obvodů. Míjíme maketu rakety použité Německem proti Velké Británii a Belgii, i skupinku dětí, které se detektorem snaží nalézt zahrabané miny. Pochopí, že proti plastovým nezmůže hledač kovů nic. O kus dál si asi šestnáctiletý student zkouší pancéřovou pěst proti simulované projekci tanků. Na třetí pokus je obrněnec jeho.

Na desítkách panelů jsou zobrazeny technologie, které slavily úspěch, jako napřed legendární stíhačky Messerschmitt, tak i nesmyslné megalomanské projekty, jakými byla například obří děla Gustav a Dora nebo supertěžký tank se třemi pásy pro dvacetičlennou posádku (!) vysoký 11 metrů.

Německý okultismus

Hitlerovi experti ale pracovali i na vývoji „neviditelného" letounu a zaobírali se i projektem zápalných bomb, které měli na svém těle nést netopýři. „Počítalo se, že tato zvířata dlouho hybernují. V bednách se měla dopravit blízko k cílům a tam vypustit. Až by se zahnízdila pod krovy domů, měly zápalné bomby explodovat," popsal princip.

Expozice se samozřejmě nevyhnula ani Hitlerově zálibě v okultních vědách, a s tím souvisejícími projekty supertajné ničivé zbraně Die Glock (Zvon), která měla umožnit cestování v čase, jiné měly vydávat smrtelné záření. „O německých zbraních vím hodně, ale ten Zvon jsem neznal," říká před panelem asi padesátiletý muž, jak přiznává, velký fanoušek válečných technologií.

Vynález zvaný Enigma

Vyzkoušet si tu také můžete, jak fungoval geniální šifrovací systém Enigma. „Obecně se o něm mluví v souvislosti s válkou, ale princip kódování byl využíván i před ní například v bankovnictví," upozornil Brožek.

Expozici si od začátku léta, kdy byla v iQlandii nainstalována, prohlédlo neuvěřitelných 63 tisíc návštěvníků. K vidění bude do 7. prosince letošního roku. „Je to symbolické, právě v tento den Japonci zaútočili na Pearl Harbor, vysvětluje Martina Kutiková z marketingového oddělení iQlandie. Doufá, že během podzimu expozici navštíví co nejvíce škol v rámci výuky dějepisu.

Science centrum patří k největším libereckým lákadlům. Oblíbené je zdejší planetárium, kde si vyzkoušíte pocity kosmonauta, nebo simulátor zemětřesení i četné show, které zábavně přibližují svět vědy a techniky. Od loňského března, kdy byla iQlandia otevřena symbolicky v den výročí Jana Amose Komenského, autora díla Škola hrou, ji navštívilo už 360 tisíc lidí. Zhruba 20 procent tvoří zahraniční návštěvníci, zejména z Německa a Polska, na čelném místě jsou ale místní a pak také návštěvníci z Prahy.

Hasičem, jeřábníkem i zpěvákem. Je to ráj pro děti, říkají o nové podobě iQparku rodiče

IQLANDIA.  Expozice Svět kolem nás.

První etapu modernizace v hodnotě dvou milionů korun má za sebou iQpark. Zrekonstruováno bylo celé druhé patro. Expozice Svět kolem nás. „Děti od dvou do deseti let si tu mohou na vlastní kůži vyzkoušet práci moderátora, stavaře či prodavače nebo dokonce zpěváka. Na improvizovaném jevišti si děti navléknou paruku a jejich výkon přenášejí obrazovky. Malí i větší kluci zase ocení expozici pro hasiče, která je do nejmenších podrobností věrohodná. Starší děti se zase vyřádí v sousední iQlandii, kde byla včera spuštěna nová detektivní hra, v níž si školáci mohou vyzkoušet metody policejní práce, včetně daktyloskopie.