V rámci této miniexpozice vznikly čtyři exponáty doplněné o doprovodné tiskové materiály. Návštěvníci si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet technologii rozpoznávání tváře či obrázků, komunikovat s AI napřímo prostřednictvím chatu nebo pokládat konkrétní pokyny a sledovat, jaký obsah sama vytvoří.

„S ohledem na rychlý vývoj technologie AI chceme představit tuto důležitou oblast ve světě vědy a technologie našim návštěvníkům. Chceme jim poskytnout příležitost lépe porozumět tomuto klíčovému tématu, které bude hrát stále významnější roli v našich životech,“ vysvětluje ředitel science centra iQLANDIA Václav Dostál.

Výstavu má na starosti Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání v iQLANDII, společně s týmem odborníků. Projekt vznikl i díky evropskému projektu TechEthos, který podpořil rozvoj vzdělávání a inovací v regionu. Na přípravě se také podílel Jiří Vraný z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci.

Miniexpozice je navíc o víkendech a prázdninách rozšířena o tzv. busking. Tedy doplňující aktivity, se kterými pracovníci centra proaktivně oslovují návštěvníky, aby si mohli AI sami vyzkoušet.

Mohlo by vás zajímat: Vydržely přes 20 let. Skleníky v liberecké botanické zahradě projdou obnovou

Zdroj: Martin Štefanov