Zdroj: Youtube

Součástí IQLandie je planetárium v horním patře. Zde se budou promítat většinou čtyřiceti minutové snímky. Deník přináší krátkou ochutnávku - Úsvit kosmického věku.

Svět, ve kterém se věda potkává se zábavou a pochopením, se už na konci měsíce otevře v Liberci naproti centru Babylon. Dostal jméno iQLandia a má nemalé cíle. Kromě zabavení totiž touží i zažehnout v dětech jiskru zájmu o techniku a přírodovědné obory. Tak, aby jim vydržel po celý život. A aby se i třeba nepatrné procento z nich vydalo na vědeckou dráhu a pomáhalo měnit svět k lepšímu.

Světové exponáty za 100 milionů

Supermoderní vědecko-zábavní centrum iQLandia vyrostlo na místě bývalé továrny Desta a náklady na vznik dosáhly 400 milionů korun. „Zhruba 380 milionů ale tvoří podíl ze strukturálních fondů Evropské unie," podotýká ředitel iQLandie Pavel Coufal. Samotná přestavba staré budovy a dostavba nové části přišla na 250 milionů, vybavení expozic pak na dalších 100 milionů korun.

Nové turistické lákadlo se veřejnosti otevře v sobotu 29. března, i když oficiálně bude otevřeno o den dříve. „Otevíráme 28. března v 11 hodin a 11 minut. Symbolicky v den narození Jana Amose Komenského. Je to datum, které jsme si vybrali pro všechna slavnostní otevření. Například před sedmi lety jsme ve stejný den otevřeli iQpark v Babylonu," řekl Coufal.

Roční návštěvnost iQLandie má začínat na čtvrt milionu návštěvnících. Vzhledem k tomu, že bude vybavena exponáty světové úrovně, se ale dá počítat ještě s vyšší. „Opravdu máme co nabídnout. Mezi největší lákadla patří jistě trojrozměrné planetárium, humanoidní robot, ohnivé tornádo nebo simulace vichřice či zemětřesení," říká Coufal. V řadě případů jde o atrakce, které návštěvníci nikde jinde v republice nenajdou. I kvůli jejich pořizovací ceně. Třeba zrovna ohnivé tornádo přijde na několik milionů korun.

Expozice o zemi, vesmíru i sexu

IQLandia nabídne návštěvníkům na ploše téměř deset tisíc metrů čtverečných deset interaktivních expozic. Přestaví zemi, vesmír, podzemí, živly nebo třeba lidské tělo.

Hlavně menší děti bude bavit vodní svět, kde si ve venkovním a vnitřním bazénu mohou hrát s vodními mlýnky, nebo třeba zkusit, jak funguje zdymadlo. „Součástí vodního světa je i fontána nebo také vodní varhany. Lidem dají možnost ovládat jednotlivé trysky i jejich barvu a to pomocí sloupků podél fontány. A senzací je i vodní sloup, kde bude možné díky dotykové obrazovce naprogramovat jakýkoli nápis, který se pak poskládá z vody a objeví na sloupu," prozrazuje Lubomír Jiruše, který vodní svět připravoval.

Další expozice zase představí dům z pohledu fyzikálních vlastností, jiná ukáže geologickou stavbu České republiky i se strojem času, další přiblíží vesmír a planetu Zemi. „Jen tady na návštěvníky čeká padesátka exponátů. Proletí se třeba na vesmírném skateboardu nebo zažijí kosmonautický výcvik či si vyzkouší, jak se skáče na Měsíci," usmívá se Coufal, který se právě na této expozici podílel.

Pozornost bude jistě přitahovat i místnost věnovaná sexu. „Nic přisprostlého to ale nebude, sloužit má mimo jiné k sexuální výchově dětí a mládeže. Ostatně na jejím vzniku spolupracovali i dětští psychologové a sexuologové. Dotkneme se v ní historie sexuality, života v páru, ale třeba i menšin jako jsou gayové a lesby. No a lidé se tam mimo jiné dozví, jak vznikl název misionářská poloha," říká garant Sexmise Petr Desenský.

Zřejmě nejvzácnějším exponátem ale zcela jistě je humanoidní robot, první v republice. Dostal jméno Thespian, měří 175 centimetrů, umí mluvit a dokáže i gestikulovat a používat mimiku.

IQpark, ale o 30 let modernější

IQLandia má v Liberci navázat na iQpark v protějším Babylonu. „I v něm byly velkým lákadlem interaktivní exponáty. Ty v iQLandii jsou ale o dvacet až třicet let dál, supermoderní. I přírodní zákony a jevy jsou tady vysvětleny šířeji a obsáhleji," dodává Coufal. Nové centrum je určené lidem všech věkových kategorií. Nudit se nebudou ani děti od tří let, i když nejvíce si z něj vezmou děti na druhém stupni základní školy nebo na střední škole a starší. Dětské vstupné bude 120 korun, dospělý zaplatí 230 korun. Rodiny mohou využít vstupného rodinného, kdy za dva dospělé a tři děti zaplatí 590 korun. Připraveny jsou i permanentky. Otevřeno má být denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00, v sobotu o dvě hodiny déle.