Po osmi letech provozu změní liberecký IQ Park své zaměření. Prostor víc dostanou menší děti. Výstavní sály a expozice tak budou primárně směřovat na děti školkové až po ty desetileté. Starším a dospělým pak bude určen sousední objekt IQ Landie. IQ Park tak má být mnohem hravější a menším dětem srozumitelnější. Přeměna expozic bude probíhat za provozu, postupně se promění všechna tři patra, každého půlroku jedno.

„Chceme zde vybudovat něco, co se v zahraničí nazývá Children's Muzeum tedy Dětské muzeum. Nejde ale o muzeum v klasickém slova smyslu, kde jsou prosklené vitríny a natažené provazy, za které nikdo nesmí. Bude to velmi interaktivní a určené pro děti do deseti let," říká ředitel IQ Landie Pavel Coufal. „Děti si tak budou moci vyzkoušet různé životní situace, například jak se hlásí televizní zprávy, jaké to je v ordinaci lékaře, zahrají si na školu, na obchod. Nebude to ale klasická herna, například v obchodě budou skenovat na pokladně zboží a uvidí, že banán se k nám dostal z Jižní Ameriky a zanechal za sebou takovou a takovou ekologickou stopu a podobně. Chceme, aby se děti hrou vzdělávaly a přinášelo jim to i další rozměry, než že si jen hrají s hračkami."

VYMYSLETE NOVÝ SLOGAN A ZÍSKEJTE ZAJÍMAVÉ CENY

Podobná science centra jsou v republice ještě tři v Ostravě, Plzni a Brně. Každé z nich má část zaměřenou i na menší děti. Liberecký IQ Park ale bude největší v republice. „Pokud se vše podaří jak má, tak první etapu budeme mít dokončenou v květnu, nejpozději do léta. Celý IQ Park by pak měl být hotový za rok, " dodává Coufal. Náklady na přestavbu přitom odhaduje na pět milionů korun.

IQ Park chce také rozjet různé výukové programy pro mateřské školky, jak prozradila předsedkyně Nadace Škola hrou Lydie Vajnerová, která stála za vznikem IQ Parku. „Zatím sem chodí hlavně základní školy, ale my chceme přivézt děti k technickým oborům už od útlého věku. Budou tu různé dílničky, kde budou ponky a nářadí, aby se děti naučily zatlouct hřebík nebo vzít pilku do ruky a podobně. Děti tam budou moci pracovat v rámci vyučování, o víkendech pak budou dílny otevřeny rodičům s dětmi. Poptávka po technicky vzdělaných lidech je rok od roku vyšší, ale zájem o technické studium neustále klesá. Omezuje se i praktické vyučování ve školách jako jsou právě práce v dílnách, to všechno bychom chtěli dětem vynahradit."

Talentované děti

Do budoucna IQ Park počítá i s talentovým centrem pro nadané děti. „Chtěli bychom vytipovávat talentované děti a ve spolupráci s krajem vést jejich výuku určitým směrem a rozvíjet je, aby tu vznikaly nové výzkumy, vynálezy. Chceme dětem ukázat, že se vědy a techniky nemusí bát," doplňuje Vajnerová.

Podobné praktické dílny a laboratoře by měly do roku 2018 vyrůst i v sousední IQ Landii, ovšem na vyšší technické úrovni. „Chceme postavit technologické centrum vybavené CNC stroji, lasery a podobnou špičkovou technikou," plánuje Coufal. „Školy by pak nemusely investovat miliony do vlastního vybavení, ale k výuce by využívaly naše laboratoře."