Silnice, silnice…

Nejvíc peněz šlo do rekonstrukcí krajských silnic, do modernizace škol a sociálních ústavů, ale také například do výstavby hospice. Nové akce přitom kraj financuje bez úvěrů a své zadlužení snižuje, na konci roku by měl dluh klesnout pod 909 milionů korun. Novináře o tom informoval náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Pro příští rok počítá kraj s dalšími investicemi za více než miliardu korun, žádné nové úvěry ale neplánuje. Na konci příštího roku by tak měl krajský dluh klesnout na zhruba 798 milionů korun. Na každého ze svých 439 000 obyvatel pak bude kraj dlužit v průměru 1 855 korun. „Dluh kraje se za čtyři roky sníží o zhruba 350 milionů korun, přišli jsme o půl miliardy na daňových příjmech v letech 2013 až 2015, a přesto jsou ty poslední tři roky roky, kdy kraj nejvíce investoval do svého majetku," poznamenal hejtman Martin Půta (STAN).

Pomohou dotace

Masivní investice si může kraj dovolit zejména díky úspěšnému čerpání dotací z evropských i státních fondů. „Je to spojené také s výraznou restriktivní politikou směrem k běžným výdajům, někdy až legračně soutěžíme věci, jako je toaletní papír v příspěvkových organizacích, ale je to jediná cesta, jak rozpočty z těch projídacích nastavit ve prospěch investic," dodal hejtman. Kraj už podle Půty také intenzivně pracuje na přípravě nových projektů, na než chce žádat dotace z EU v novém programovacím období. Schváleno už je 46 projektových záměrů za 3,46 miliardy korun.

Liberecký kraj připravil na letošní rok rozpočet s příjmy a výdaji 2,366 miliardy korun. Nakonec ale podle předběžných informací dosáhne rekordních 8,36 miliardy korun, a to díky dotacím pro školství a sociální služby a především díky státním a evropským dotacím. Ty byly určeny zejména na investiční akce, které v letošním roce spotřebovaly více než pětinu rozpočtu Libereckého kraje.