Sokolovna, kulturní centrum, vestavba mateřské školy do prostoru základní školy, knihovna, zateplení MŠ Sídliště, nový traktor pro technické středisko, právní poradna pro veřejnost zdarma, opravy výtluků pomocí studeného asfaltu, nová autobusová linka, park v Pivovarské ulici, celoplošné opravy komunikací v okrajových částech Vratislavic, vybavení dílen na základní škole nebo vrácení části daně z nemovitosti všem, kteří si o to zažádali.

To všechno se za poslední čtyři roky povedlo vratislavické radnici. A to i přesto, že se v jediném libereckém městském obvodu před rokem měnilo vedení. Převrat byl dost bouřlivý, plný házení špíny, což vlastně trvá dodnes. Koalice a opozice si jdou stále po krku.

„Sice jsme neměli moc investičních peněz, protože za ten rok, co jsem na radnici, jsme splatili 23 milionů korun za vrácené pozemky, ale přesto si myslím, že se toho udělalo hrozně moc. Troufám si říct, že jsme toho udělali za ten rok víc, než předchozí vedení za předešlé tři roky," míní starosta Vratislavic Aleš Preisler (USZ).

Primář odchází

Do vratislavického zastupitelstva už nebude kandidovat primář, současný opoziční zastupitel Jiří Vytiska (končí v SLK a přechází do Změny pro Liberec). Důvodem jsou zmiňované politické půtky.

„Strašně mě mrzí, že po tři volební období, které jsem zde seděl, jsme se stále dělili na koalici a opozici. Za svou osobní chybu beru to, že se mi nepodařilo tyto dva proudy sjednotit, abychom všichni táhli za jeden provaz pro hezké a slušné Vratislavice. Obávám se, že tady po volbách zůstane většina stávajících zastupitelů, což opět povede k hašteření, pletichám, vyvolávání starých sporů bude pokračovat," řekl Vytiska. „Nemám na to už žaludek," dodal, přičemž si povzdechl nad tím, že ho zklamali hlavně jeho dosavadní straničtí kolegové od Starostů.

Co se nepovedlo

Současné vedení vratislavické radnice vidí rezervy například v nedodělaném projektu Lesopark na Nové Rudě. „Museli jsme ho ukončit kvůli pozemkům, které nově patří soukromníkům a nelze se s nimi dohodnout," zakončil starosta Preisler.

Pokud se prý Preisler udrží u moci i po komunálních volbách, pak má v plánu opravu koupaliště Sluníčko a rovněž chce „postavit zpět na nohy" objekt Kyselky.

KOHO MÁME NA RADNICI

Složení rady a zastupitelstva:

Starosta: Aleš Preisler (USZ)

Místostarosta: Vladimír Braun (ODS)

Členové rady:

Jaroslav Sýkora (ODS)

Jaroslav Šplíchal (ČSSD)

Jiří Vytiska (SLK)

Zastupitelé:

Vladimír Braun, Marie Jégrová, Jaroslav Sýkora (ODS)

Vladimíra Hoření, Vladislav Krušina, Jiří Mejsnar, Lukáš Pohanka, Hana Šimková, Jiří Vytiska (SLK)

David Doležal, Jaroslav Šplíchal (ČSSD)

Vlastimil Jech (KSČM)

Aleš Preisler (USZ)

Jana Skalická (TOP 09)

Jiří Vrána (VV)

Výsledky komunálních voleb v roce 2010:

•SLK(30,55 %) šest mandátů

•ODS(13,96 %) tři mandáty

•ČSSD(13,16 %) dva mandáty

•VV(9,14 %) jeden mandát

•TOP 09(8,01 %) jeden mandát

•KSČM(7,48 %) jeden mandát

•USZ(5,43 %) jeden mandát

Volební účast: 46,04 %

Počet odevzdaných obálek: 2869

Počet platných hlasů:38 016

KANDIDÁTKY PRO PODZIMNÍ KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014

• Česká strana sociálně demokratická Pavel Jeništa

• KDU-ČSL a nezávislí Svatopluk Holata

• Komunistická strana Čech a Moravy Jiří Bursa

• Občanská demokratická strana Vladimír Braun

• PRO Sport a Zdraví Aleš Preisler

• Starostové pro Liberecký kraj Lukáš Pohanka

• Strana pro otevřenou společnost Gabriela Matěnová

• TOP 09 Jana Skalická

• Volba pro Vratislavice Lenka Tarabová

Anketa: Co se za čtyři roky povedlo a kde jsou rezervy?

Jak život ve městě vnímají sami obyvatelé? Ptali jsme se v ulicích Vratislavic nad Nisou.

Dagmar Suchalová

Jsem ve Vratislavicích teprve rok, přistěhovala jsem se z Liberce, takže se stále ještě rozkoukávám, ale myslím, že je to dobré místo k žití. Občas mi vadí hluk, který se line z kulturního centra. Na druhou stranu je fajn, že mladí lidé mají kam zajít za zábavou.

Bohumil Řičař

Z dlouhodobého hlediska hodnotím, že jsou Vratislavice v normálu. Všechno funguje. Někdy to sice zaskřípe, ale nemůžu si stěžovat. Perspektiva se zdá být dobrá, a to i vzhledem k tomu, že se tady pracuje na vylepšení dopravy (modernizace tramvajové trati).

Adéla Danilo

Je to tady příjemné, ale rezervy jsou. Je tady spousta míst, která by se dala zvelebit pro rodiny s dětmi. Třeba hřiště u bývalého kina, dřív to bylo veřejné místo, dnes se tam musí platit. Chybí tady kvalitní restaurace, kavárna je pouze jedna, chybí veřejné WC.

Josef Lieskovský

Hodně se tady postavilo, například kulturní centrum nebo sokolovna. Pak se mi líbí, že tady probíhá spousta kulturních akcí. Nejsou určené jen mladým, ale i starším ročníkům. Hodně toho využívám, jsem pravidelným návštěvníkem akcí.

Hana Ulmanová

V centrální části Vratislavic se toho udělalo hodně, i pro děti. Ale například hřiště u bývalého kina by mělo být přístupné zdarma. Vadí mi, že se tam platí. Nyní tady probíhá rekonstrukce tramvajové trati, takže to tady vypadá dost zbídačele, ale to neovlivníme.