Když dnes chceme provést návštěvu Libercem, z Ještědu, který stále čeká na dotační injekci, jež by vzácnou stavbu pomohla zachránit, se ji snažíme co nejrychleji dovést ke zlatému kříži. Budově Severočeského muzea a výkladní skříni Liberce zrekonstruovaným lázním.

Snažíme se přitom dělat, že skrumáž obchodních center, špinavé proluky a vylidněné centrum sice taky patří k městu, ale nemáme s tím tak moc společného.

Na Soukenné náměstí raději návštěvy nevodíme, vysvětlovat faux pas s lavičkami a jizerskohorskou faunou je tak trochu klišé. A někdejší atrakci Liberce tramvajovou jízdu do sousedního Jablonce se také snažíme návštěvám vymluvit. Jednak nemáme kudy a pak kdo by se chtěl chlubit skládkou po bývalé Textilaně. Ani díra na Perštýně nikomu radost neudělá. To je Liberec 20 let po sametové revoluci. Stotisícová metropole, v níž se konalo zimní mistrovství, jehož důsledky dnes mnozí nesou a které nám místo slávy udělalo ostudu. Město promarněného potenciálu.

Ne všechno je ale marnost a za čtyři roky se přeci jen fénix trochu zvedá z popela. Pomalu a váhavě.

Dluhy

Po volbách v roce 2010 zdědila radnice dluhy ve výši 2,8 miliardy korun. Ke konci volebního období je bilance zhruba o 300 milionů nižší, díky splacení revolvingového úvěru. K lednu příštího roku se očekává jeho snížení o dalších 150 milionů díky vydaným dluhopisům.

Teplo

S cenou zhruba 800 korun za gigajoul patří k nejdražším v zemi. Podle opozice nebyla dosud vytvořena jasná koncepce řízeného odchodu od majoritního dodavatele liberecké teplárny. Odpojují se některé městské části, na což ale mohou doplatit městské instituce a vzdálenější čtvrti.

Zdravotnictví

Podařilo se konečně splnit jeden z velkých dluhů minulosti. Heliport. Teď se nemocnice, respektive její vlastníci rozhoupali k nutné modernizaci areálu nemocnice přes evropské fondy. Černým Petrem zůstává tristní stav polikliniky v klášteře.

Kultura

Podařilo se dotáhnout rekonstrukci bývalých městských lázní, s jejichž obnovou se začalo už v minulém volebním období. Zrekonstruovala se zoo, připravuje se obnova Lidových sadů a nezrušil se žádný ze tří souborů libereckého divadla, ačkoliv podobné snahy se občas mezi jak bývalými, tak i současnými radními periodicky objevují.

Složení rady a zastupitelstva:

primátor: Martina Rosenbergová (ČSSD)

náměstci: Jiří Rutkovský (USZ), Kamil Jan Svoboda (LO), Jiří Šolc (LO)

Členové rady

Petr Černý (VV)

František Hruša (ČSSD)

Bohuslav Kabátek (VV)

David Václavík (LO)

Roman Šotola (ČSSD)

Zastupitelé

Pavel Bernát, Ondřej Červinka, Michael Dufek, Tomáš Hampl, Naděžda Jarošová, Naděžda Josífková, Jiří Kittner, Hana Konšelová (ODS)

Dana Lysáková, Jaroslav Morávek, Věra Skřivánková (KSČM)

František Hruška, Jana Kašparová, Lukáš Martin, Martina Rosenbergová, Martin Sepp, Milan Šír, Roman Šotola (ČSSD)

Kateřina Absolonová, Jaromír Baxa, Karolína Hrbková, Vladislav Chvála, Jan Korytář, Květoslava Morávková, Ondřej Petrovský, Josef Šedlbauer, Zuzana Tachovská (ZpL)

Petr Černý, Bohuslav Kabátek, Milan Šulc (VV)

Ladislav Dušek, Lukáš Pohanka, Věra Rosenbergová, Kamil Jan Svoboda, Jiří Šolc, David Václavík (LO)

Ladislav Dzan, Zuzana Kocumová, Jiří Rutkovský (USZ)

Výsledky komunálních voleb v roce 2010:

• Změna pro Liberec (21,17 %)

• ODS (17,73 %)

• ČSSD (16,83 %)

• Liberec občanům (13,41 %)

• VV (7,26 %)

• USZ (6,95 %)

• KSČM (6,91 %)

Volební účast: 43,58 %

KDO KANDIDUJE NA RADNICI?

• ANO 2011 Tibor Batthyány

• Česká strana sociálně demokratická Martina Rosenbergová

• KDU-ČSL a nezávislí Kamil Jan Svoboda

• Komunistická strana Čech a Moravy Dana Lysáková

• Liberec ještě žije Roman Šotola

• Nový směr Petr Černý

• Občanská demokratická strana Ondřej Červinka

• PRO Sport a Zdraví Ladislav Dzan

• Starostové pro Liberecký kraj Michal Hron

• Strana Práv Občanů Michal Krákora

• Strana pro otevřenou společnost Zuzana Vaníčková

• Strana svobodných občanů David Forbelský

• TOP 09 Zora Machartová

• Úsvit přímé demokracie Aleš Hodek

• Změna pro Liberec Jan Korytář

Anketa: Co se za čtyři roky povedlo a kde jsou rezervy?

VĚRA VOHLÍDALOVÁ, bývalá ředitelka Krajské knihovny v Liberci

K dobrému se změnilo to, že se vyměnila politická garnitura, že lidé měli alespoň první dva roky po volbách pocit, že jejich hlas je důležitý. Také veřejnost se znovu probudila a začala o něco usilovat. Objevila se spousta mladých lidí v iniciativě Je čas nemlčet. Bohužel to ale znovu sklouzlo k tomu, že občan se stal znovu nežádoucím živlem. A mrzí mě, že hořkost a zloba vítěze, kterého poslali do opozice, převládla nad konstruktivním přístupem k budoucnosti města.

MUDr. RICHARD LUKÁŠ, přednosta traumatologie Krajské nemocnice Liberec

Za nemocnici bych řekl, že se podařilo akreditovat všechny důležité obory, dostavět heliport. Jako občanovi se mi líbí, že se podařilo udržet divadlo, které má ve všech souborech skvělý, nadregionální zvuk. Smutný jsem z politické kultury ve městě a z určité stagnace. Jsme krásné, velké město, hodinu od Prahy, kdyby tu byl trochu progresivní duch, bylo mohlo by být bohato, a není… Dokud se politici budou hádat a jejich motivací bude vlastní chtíč po moci, nic se asi bohužel nezmění.

JAROSLAV ŠŤASTNÝ, ředitel Gymnázia a SOŠP Jeronýmova Liberec

Za důležité považuji, že se podařilo pojmenovat některé zásadní problémy Liberce a označit konkrétní viníky tohoto stavu. Jsem rád, že se podařilo dotáhnout modernizaci ZOO, ale jinak mám pocit, že se stav zafixoval a moc se toho nedělá. Mrzí mě destrukce infrastruktury, špatný stav chodníků, i to, že v Liberci přibývá ošklivých zákoutí, místo aby tomu bylo naopak. A tristní stav nedávno vybudovaného lesoparku u přehrady je podle mě alarmující víc než náměstí před Dunajem.

JAN RANDÁČEK,ředitel Oblastní galerie Liberec

Kromě otevření Lázní mám radost třeba z nového heliportu v liberecké nemocnici nebo dokončení rekonstrukce a modernizace zoologické zahrady.

Jinak mě velmi mrzí, že se společnost v Liberci velmi radikalizovala a teď před volbami navíc rozdělila na dva tábory, které proti sobě bojují, což městu neprospěje.

A velmi mě trápí, že se nezměnil obraz Liberce jako nejzkorumpovanějšího města, i když tomu tak už dávno není.

MARTIN FRYČ, knihkupec, občanský aktivista

Radost mám z toho, že město nezkrachovalo a i sama opozice přiznává, že to nebylo samo sebou. Za velký krok považuji to, že se alespoň v tomto ohledu dokázala opozice shodnout s koalicí. Je to určitě dobrý signál. Mám velkou radost z nové galerie, i když se i tam odhalilo, že firmy, které proti sobě na oko šly ve výběrovém řízení, si vlastně šly na ruku. Mohlo by se dělat víc pro kulturu. Podpořit víc projektů. Ale jsem rád, že se zastavila zpackaná rekonstrukce Sokolovského náměstí.