Minulý týden hlasovali obyvatelé Českého Dubu. Spokojenost se s vývojem města vyjádřilo 73 procent hlasujících.

Po ničivých povodních v roce 2010 se v podstatě za poslední čtyři roky zrodila nová Chrastava. „Jen městských komunikací, které jsme museli nechat znovu obnovit, bylo třicet sedm. Dosud třeba nikdo zvenčí netušil, že během jejich oprav skončila jedna stavební firma v insolvenci, hrozilo, že přijdeme o dotace," vysvětluje. Následovaly bojové porady, aby se všechno stihlo. „Po nástupu nového vedení na Libereckém kraji se podařilo realizovat i krajské komunikace," vylíčil starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).

V rámci povodňových oprav se podařilo opravit také proslulý secesní most. „Hrozilo, že tam bude lávka, což chtělo minulé vedení kraje, ale my jsme se nedali. Znovuotevření mostu jistě všem uvízlo v paměti navěky (atentát na exprezidenta Václava Klause, pozn. red.)," dodal Canov.

Starosta si velice cení toho, že se realizovalo multifunkční hřiště, a to díky penězům, které Chrastava vysoudila.

„Vedli jsme soudní spor se stavební firmou, která v minulosti nesplnila dohodnuté podmínky. Pochybila při opravě splaškové kanalizace. Vysoudili jsme devět milionů korun," zdůraznil starosta.

Za osobní úspěch Canov považuje výhru u Ústavního soudu v případě videoterminálů. Šlo o průlom v boji s hazardem. „Ústavní soud potvrdil vyhlášku města Chrastava, která, i přes odpor státu, regulovala provoz terminálů," připomněl starosta.

Chrastava za poslední čtyři roky nechala zrekonstruovat první českou školu v Revoluční ulici. Vznikla zde mateřská školka.

Přibyla i řada malých hřišť pro nejmenší, ale i beachvolejbalové hřiště na koupališti. Opravou prošly chodníky na sídlišti Střelecký vrch.

Ve městě se také hodně bouralo, a to ku prospěchu obyvatel. „Podařila se demolice chátrajícího Seppu nebo kulturního domu, kde vznikl prostor pro hasiče. Dosud se nám ale nepovedlo zbourat Kovák, bývalou ubytovnu pro sociálně slabé," řekl Canov s tím, že ho přítomnost ohyzdné budovy štve.

Demolice Kováku vázne kvůli rozhodnutí Kraje. „Tamní úředníci si nemyslí, že by budova byla v tak dezolátním stavu, aby se musela bourat, ale my máme opačný názor," uzavřel Canov.

KOHO MÁME NA RADNICI

Složení rady a zastupitelstva:

starosta: Michael Canov (SLK)

místostarosta: Zita Václavíková (SLK)

členové rady:

Karel Žemlička (ODS)

Ivan Vydra (ODS)

Šimon Dvořák (SLK)

zastupitelé

Ivan Vydra, Petr Hartl, Karel Žemlička (ODS)

Oldřich Němec, Ingeborg Henzlová, Petr Rozmajzl (SNK Pro změnu v Chrastavě)

Miloslav Pilař, Miloslav Pivoňka, Karel Řehák (ČSSD)

Michael Canov, Aleš Trpišovský, Markéta Sochorová, Ondřej Kout, Šimon Dvořák, Kateřina Rožcová, Zita Václavíková, Miroslav Balcar (SLK)

Miroslav Stahoň, Pavel Pěch (KSČM)

Výsledky komunálních voleb

v roce 2010:

• SLK (40,09 %) osm mandátů

• SNK(18,16 %) tři mandáty

• ODS (16,82 %) tři mandáty

• ČSSD (14,44 %) tři mandáty

• KSČM (10,47 %) dva mandáty

Volební účast: 42,10 %

Počet odevzdaných obálek: 2065

Počet platných hlasů: 35 049

KANDIDÁTKY PRO PODZIMNÍ KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014

• ANO 2011

• Česká strana sociálně demokratická

• Komunistická strana Čech a Moravy

• Občanská demokratická strana

• Starostové pro Liberecký kraj

• Strana Práv Občanů

Anketa: Co se za čtyři roky povedlo a kde jsou rezervy?

Helena Krejčová, 59 let, úřednice

Udělali tady krásný most, také se mi líbí hasičské muzeum a přilehlý park. Už se nemusím bát, že nás zasáhnou další povodně. Líbil se mi také přístup radnice k povodním, zachovali se k občanům moc pěkně.

Dana Hrubešová, 58 let, koordinátorka veřejně prospěšných prací

Všechno tu bylo zničené po povodních a muselo se udělat nové cesty, mosty, chodníky, prostě kompletně celá Chrastava. Náš pan starosta dělá pro Chrastavu opravdu hodně a vážíme si ho.

Alena Frohlichová, 64 let, znalkyně

Všechno to je tady ve městě krása most přes řeku, hasičské muzeum, park, chodníky nebo památník. Také se mi líbí, že je v Chrastavě čisto. Jenom by se mohlo více dělat pro děti.Také není kam moc zajít na pivo.

Renata Šídová, 38 let, kontrolorka

Jsou upravené nové ulice, vodovody, odpady, plyn se nově udělal. Pan starosta se o nás hezky postaral, opravil mosty a zboural staré budovy. Snad budou i nové silnice. Mohlo by být akorát více prostoru pro děti.

Eva Makuňová, 47 let, domácí pracovnice

Chrastava se určitě zlepšila k lepšímu. Jsou tu nové mosty. V Chrastavě jsem určitě spokojenější, než třeba v Liberci. Tam je akorát všechno rozkopané. Do budoucna by tu mělo být více školek, je tu hodně dětí a málo místa pro ně.

Již příště navštívíme Hrádek nad Nisou