Liberec v pohybu

„Povedlo se rozpohybovat velké téma, které bylo dlouho odsouvané, a to je Teplárna. Povedlo se najít dohodu s Eltodem, což byla další věc, do které se nikomu moc nechtělo. Povedlo se opravit Soukenné náměstí, což bylo spíš politický než praktický problém. A toho si cením, že jsme nechali politiku stranou," zdůrazňuje liberecký primátor Tibor Batthyány a pokračuje: „Pomohli jsme zavést seniorské hlídky na přechodech, dále asistenty městských strážníků a navýšili počty strážníků samotných. Od ledna lze platit na pracovištích Magistrátu města Liberce platebními kartami. Od listopadu je funkční on-line objednávání termínů svateb. Máme filmovou kancelář (film office) a chceme pokračovat dál. Dotáhli jsme přefinancování dluhu a čeká nás další."

Za jeden z restů považuje primátor projekt na obnovu parkovacího systému, který se v příštím roce musí dotáhnout.

A co čeká Liberec v příštím roce?

„Mezi nejdůležitější akce patří také liberecká přehrada a projekt využití bývalého areálu LVT, tedy projekt Technického muzea a celého komplexu. A rozhodně chceme dotáhnout efektivní využití areálu Ještěd. A nejdál jsme v projektu se společností LIS. Projekt systému řídící kontroly a jednotného řízení městských příspěvkových organizací," uzavírá Tibor Batthyány (ANO).

Frýdlant je pyšný na své slavnosti

Ve Frýdlantě jsou pyšní na Valdštejnské slavnosti. „Město má také schválený nový územní plán podle nových právních předpisů. Na jeho vznik se navíc podařilo získat dotaci. Z investičních akcí můžeme jmenovat například kompletní rekonstrukci mateřské školy Jiráskova. V tuto chvíli má město opravené všechny školky. Další povedenou akcí je zateplení a výměna oken v hasičské zbrojnici v centru a zapomenout nemůžeme ani nové hřiště Dostupné všem, které vzniklo u Základní školy v Purkyňově ulici," vypočítává starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Valdštejnské slavnosti v sobotu přilákaly do Frýdlantu tisíce lidí.

Největší rest? Tady nemá Frýdlant míček na své straně hřiště. „Jako největší rest vnímáme, že stát nedokázal včas nastavit pravidla pro čerpání evropských dotací a tím nám letos znemožnil jejich čerpání," zdůrazňuje Ramzer.

Jednou z nejdůležitějších věcí, které Frýdlant v příštím roce čekají, je kompletní rekonstrukce Lužické ulice.

Chrastava dokončila silnici

„V letošním roce 2015 dokončil Liberecký kraj za aktivní spolupráce města klíčovou komunikaci přeložku II/592 a popovodňové akce Vítkov a Chrastava I i II," odpovídá na otázku nejdůležitější akce letošního roku chrastavský starosta Michael Canov. Zateplily se mateřinky, vybudovalo workoutové hřiště a pro všechny generace město rozestavělo cvičící stroje tzv. tělostroje. Poprvé v historii se rozjela také autobusová linka do Andělské Hory.

Bohužel se stále nepodařilo dosáhnout demolice ostudy města budovy tzv. Kováku.

A výhled? „V roce 2016 čeká město jako kardinální úkol vybudování nové sportovní haly. Chceme pokračovat v rekonstrukci svých komunikací a shánět dotace na rekonstrukci a rozšíření budovy ZŠ ve Školní ulici," uzavírá Canov.

Hejnice bez restů

Hejnice dostavěly další etapu kanalizace, se kterou souvisela i oprava povrchů velké části okrajových komunikací, které si ji již dlouho žádaly. Podařilo se rekonstruovat povrch hlavní komunikace přes město a rekonstruovala se základní škola. Investice se ale odrazí v úspoře energií.

„Málo času a velké starosti kolem dvou zmíněných akcí (kanalizace, zateplení školy) nedovolily realizovat další plány a nápady. Ale nic zásadního jsme asi nezařadili do kategorie „restů". Možná jen lehké zpoždění s rekonstrukcí pavilonu školy, kde se likvidoval azbest z důvodu náročných projekčních pracích," říká starosta Hejnic Jaroslav Demčák. A prozrazuje plány na příští rok: „Většina investic jde mimořádně od areálu základní školy, zhruba 30 miliónů dostavba pavilonu po azbestu, terénní úpravy kolem celé školy, rekonstrukce tělocvičny, kuchyně, kotelny." Mezi dalšími novinkami zmiňuje například vybudování chodníku do Ferdinandova.

Hrádek naplnil městskou kasu

Přes 60 milionů utržila radnice v Hrádku za prodej průmyslové zóny při výpadovce do Polska, které podle starosty Josefa Horinky bude moci znovu investovat jako spoluúčast do připravovaných projektů. Za druhý výrazný úspěch letošního roku považuje Horinka to, že město získalo do svého majetku areál bývalého Benaru. „Mám radost ze všeho, co se povede, ať jsou to malé nebo velké věci. Třeba z nové kanalizace v části města nebo investice do škol a školek a dětských hřišť. Ale jako úspěch cítím tyto dvě zásadní věci," říká.

Prezident Zeman navštívil Hrádek nad Nisou.

Za mínus pak považuje, že se nepodařilo získat na městský úřad agendu občanských průkazů a cestovních dokladů. Z plánu na příští rok prozradil snahu revitalizovat objekt bývalé clam-gallasovské vily, tzv. Azylu, z něhož se stala ruina v centru města, příprava výstavby rodinných domků a chystaná revitalizace sídliště Liberecká.

Hodkovice se chlubí školkou

Zateplení mateřinky v hodnotě přes 8 milionů a získání více než pětimilionové dotace ze Státního fondu životního prostředí si v letošním roce nejvíce cení starostka Hodkovic Markéta Khauerová.

Mrzí ji stav místních komunikací a chodníků a velký investiční dluh do vlastního majetku. Za nejdůležitější akci v příštím roce pak považuje demolici nefunkční sportovní haly nebo opravu střechy na zdravotním středisku. Hodkovičtí se také mohou těšit na opravu mostu a rekonstrukci veřejného osvětlení.

Český Dub nabídne prodejnu potravin

„Po mnoha letech úsilí se podařilo najít investora a v těchto dnech se dokončuje výstavba prodejny potravin na Žižkově," chválí si českodubský starosta Jiří Miler. Lituje, že se nepodařilo výrazně posunout přípravu území pro individuální výstavbu.

A příští rok slibuje rekonstrukci bývalého zdravotního střediska, demolici nedostavěného „kulturáku" a snad i přestavbu kina na spolkový dům.

Nové Město zaplatí hřiště ze svého

I v Novém Městě pod Smrkem mají radost především z celkového zateplení mateřské školky za 8 milionů s pomocí dotace Státního fondu životního prostředí, včetně fasády a venkovních úprav. Rekonstrukce chodníků v ulicích Ludvíkovská a Frýdlantská. Podle starosty Pavla Smutného se ale stále nepodařilo najít dotační titul na rekonstrukci povrchu venkovního areálu sokolovny. „Rozhodli jsme se proto investovat z peněz města, je to připraveno na příští rok. A výhled? Modernizace budovy školy, rekonstrukce dvou mostů a také vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele územního plánu města.

Raspenava po pěti letech průjezdná

„Jsme rádi, že se konečně podařilo dokončit tolik očekávanou opravu silnic zničených povodněmi. A že je v pořádku také kanalizace," zaznělo už na podzim z pět let dopravně sužované Raspenavy. Právě zničené silnice patřily v minulosti k největším restům. Do příštího roku by podle starosty Pavla Lžičaře chtěli především zlepšit zázemí radnice, aby lépe sloužilo lidem. „V plánu máme třeba nový sběrný dvůr nebo garáže pro pracovní čety," doplňuje místostarosta Jaromír Hanzl.

VRATISLAVICKÝ EXPRES bude obyvatele tohoto městského obvodu rozvážet po návštěvách u lékaře, úřadech, popř. i po nákupech.

Vratislavický expres

„V roce 2015 jsme zprovoznili službu Vratislavice expres, která za malý poplatek rozváží seniory a zdravotně postižené např. k lékaři nebo do nemocnice," chlubí se starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. Městská část získala také 59 nových parkovacích míst a novou obřadní síň. Za zmínku stojí i parková úprava kolem kostela a bezpochyby i revitalizace zdejšího výstavního lesoparku. Body by ale radnice nezískala za stav veřejného osvětlení. Na příští rok připravují několik ambiciózních projektů s architektem Petrem Stolínem. „Pracujeme také na nové mateřské školce Na Rudě a chceme zvýšit kapacitu školy základní," zmiňuje starosta.