Hrát na varhany v nejstarším libereckém kostele sv. Antonína Velikého na Sokolovském náměstí je pro varhaníky skoro za trest. Stejně tak musí být v pozoru zpěváci na kůru, protože dozvuk z varhan je s velikým zpožděním. „Spousta rejstříků je už nefunkčních, řada táhel je navázána různými šňůrkami a tkaničkami, takže oprava je naprostou nutností. Varhaníci už tam mají označené, které rejstříky nemačkat, protože nehrají. A skříň varhan je navíc napadená červotočem,“ uvedl liberecký arciděkan římskokatolické církve Radek Jurnečka.

Oprava skoro 100 let starých varhan potrvá zhruba rok a půl. Poté by varhany měly být v takovém stavu, že se na nich budou dát provádět i varhanní koncerty se známými interprety, což teď není de facto možné. „Přilákalo by to další lidi do kostela a rozšířilo kulturní nabídku v Liberci,“ těší se Jurnečka. Na záchranu varhan chce církev vypsat sbírku podobné té, kdy se vybíralo na novou fasádu kostela. Teď by si každý mohl symbolicky zakoupit konkrétní varhanní píšťalu.

Farmářské trhy. Ilustrační foto.
Do Kostelní ulice v Liberci se vrátila tržnice, která tam kdysi bývala

Varhany ale nejsou jedinou položkou v inventáři kostela, kterou čeká rekonstrukce. V současné době se dokončuje oprava dřevěných podlah, které se pod návštěvníky už místy propadaly. Renovací projdou i všechny vstupní dveře do kostela, kostelní lavice a také 16 vitrážových oken. Vše se dělá za pochodu, tedy bez toho, že by se kostel veřejnosti uzavřel. „Některá okna se dokonce začala vlastní vahou sypat. Jsou tam na mnoha místech vypadané části,“ popisuje Jurnečka.

Třetí etapa generální opravy kostela sv. Antonína Velikého má trvat tři roky. 85% nákladů hradí evropská unie, zbytek místní farnost. Odhadované náklady jsou kolem 13,5 milionů. Přispět může i veřejnost a to na účet, který byl za tím účelem speciálně založen: 3529973359/0800.

Kostel sv. Antonína Velikého.
Oprava kostela sv. Antonína skončila. Nyní se musí připravit na Vánoce

V předchozích letech se kostel dočkal nové fasády, vnitřní výmalby, osvětlení a ozvučení. Bez peněz ze sbírek a darů se přitom kostel neobejde. „Kdybych dostal miliony z restitucí, jak se pořád píše, bylo by to jednoduché, jenže nedostaneme. Musíme se proto smekat sami, jak se dá. Z restitucí jsme jako farnost nedostali nic. Peníze, které z nich dostalo biskupství, a jejichž výše je velmi omezená, jdou na mzdy duchovních i laických zaměstnanců," vysvětlil arciděkan.