Korytářův výbor sbíral podpisy pro referendum o celkem pěti otázkách. Na soud se obrátil poté, co magistrát konstatoval, že podpisy obsahují vady.

„U 233 podpisů šlo o duplicitu, dále 56 podpisů nezletilých osob, 550 osob s trvalým pobytem mimo Liberec, jiný trvalý pobyt uvedlo 769 lidí, chybné jméno bylo uvedeno u 275 osob a chybné příjmení u 273, chybné datum narození napsalo 267 podepsaných, 89 podepsaných byli cizinci, 172 jmen bylo nečitelných, 498 osob neexistovalo vůbec a dokonce jeden podpis byl u osoby, která je pět let po smrti,“ vyjmenoval tajemník libereckého magistrátu Martin Čech.

Referendum - Ilustrační foto
Soud vyhlásil místní referendum, bude v termínu voleb

Jenomže ačkoli měl magistrát tyto konkrétní vady u podpisů zaevidované a vyčíslené, nepředložil je přípravnému výboru k opravě. „Vzhledem k počtu a povaze chyb by to ani při kvalifikované výzvě nebylo možné odstranit,“ uvedl Čech. Jenže podle soudu právě tím magistrát pochybil. „Navrhovatel tedy nebyl ve třicetidenní lhůtě (…) řádně vyzván k odstranění nedostatků,“ napsal soud v usnesení. Podle Korytáře se řada podpisů opravit dala.

„Šlo třeba o lidi, kteří uvedli chybné datum narození nebo uvedli své skutečné bydliště namísto trvalého. Mohli jsme za nimi zajít a údaje opravit,“ řekl Korytář. K tomu ale nedošlo. Jinými slovy dostatek platných podpisů sice organizátoři neodevzdali, nedostali ale šanci chyby napravit. „Je proto třeba považovat návrh na konání místního referenda v tomto bodě za bezvadný,“ konstatoval soud.

Referendum. Ilustrační foto.
Referendum: 3000 podpisů bylo neuznáno

11. září nejprve prohlásil, že je návrh bez vad, 14. září pak referendum vyhlásil. Město teď proti jeho rozhodnutí podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. „Pokud tento šlendrián posvětí, jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu, abychom zjistili, zda má zákon o místním referendu vůbec nějaký smysl a pravidla,“ předeslal primátor Tibor Batthyány.

Mezitím se ale město na konání referenda už připravuje, času totiž není nazbyt. „Příprava referenda je stejně náročná jako příprava voleb, které se připravují několik měsíců,“ upozornila vedoucí správního odboru Jitka Štíchová. Město musí zajistit další volební místnosti a sehnat desítky lidí do komisí. I když se referendum koná spolu s volbami, musí totiž proběhnout odděleně.

Liberecká radnice. Ilustrační foto.
Referendum je dobrý sluha, ale zlý pán, shodují se politici

Plebiscit se týká pěti témat bezplatné MHD pro děti a seniory, regulace hazardu, nákupu zámku a parku, obnovy bývalého lesního amfiteátru a výkupu hráze u Veseckého rybníku a příprava revitalizace jeho okolí.