Profesionální a dobrovolní hasiči ve spolupráci s Leteckou službou Policie České republiky, která pro účely výcviku poskytla vrtulník, procvičili součinnost při provádění leteckého hašení. To nachází uplatnění při likvidaci požárů v nepřístupném terénu. V praxi bylo využito v poslední době například při hašení nejrozsáhlejšího přírodního požáru v historii České republiky. Požáru v Českém Švýcarsku v létě minulého roku.

Při nácviku plnění bambivaku se spotřebovalo celkem 11 tisíc litrů vody a provedlo se celkem sedmadvacet shozů. „Cvičícím se dostalo kvalitní zpětné vazby. Posádka vrtulníku hasičům vysvětlila, jak potřebují nalétávat na místo plnění a jak si můžeme nachystat hadice tak, aby pohyb s nimi byl snazší a plnění závěsného vaku rychlejší a snazší,“ popsal Pavel Viták, zástupce vedoucího výcviku.

Nácvik zásahu s bambivakem v Lomnici nad Popelkou

Zdroj: HZS Libereckého kraje

Každé naplnění vaku o objemu 900 litrů trvá přibližně deset až patnáct sekund, pracují na něm vždy dvě dvojice a pro hasiče je poměrně náročné. K plynulé dopravě vody hasiči použili hadicové vedení B. „Nápor vzduchu pod vrtulníkem je enormní, hasiči jsou v kompletním zásahovém oděvu a je třeba obezřetnosti,“ řekl vedoucí výcviku kapitán Lukáš Hloušek. Doplnil také, že první hasič má na rameni proudnici a směřuje proud vytékající vody do vaku, druhý za ním mu pomáhá s váhou proudnice a zároveň ovládá kulový ventil proudnice. Zajímavé je, že při tomto výcviku jsou využívány speciální plnící proudnice, které dodává posádka vrtulníku a které se jinde nepoužívají.

Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči ze stanice Tanvald, Semily, Turnov a Jilemnice a dobrovolní hasiči obcí Hrubá Skála, Koberovy, Kořenov – Příchovice, Košťálov, Lomnice nad Popelkou, Nová Ves nad Popelkou, Penčín – Huť, Poniklá, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami, Semily, Studenec, Turnov, Vítkovice, Všeň, Vysoké nad Jizerou a Železný Brod.