Alespoň podle názoru dvou rodin z Liberecka, kterých se redaktoři Deníku zeptali. Stále se totiž podle nich vyplatí investovat spíš do vlastního bydlení, než platit nájemné, které se mnohdy pohybuje ve stejné nebo obdobné výši, jako splátka hypotéky.

Platit nájem nebo hypotéku?

„Prozatím bydlíme v panelákovém bytě o velikosti dva plus jedna. Platíme měsíčně nájem se službami v částce, která přesahuje sedm tisíc, což je dost. Navíc, když byt nevlastníme,“ vysvětlil dvaatřicetiletý Petr Rokoš z Liberce. Jak dále uvedl, za měsíční splátku sedmi tisíc pořídí i přes vyšší úroky hypotéku v takové výši, aby si mohl pořídit vlastní bydlení.

Investice do budoucnosti

„Kromě toho plánujeme rodinu a tak malý byt nám v brzké budoucnosti již nebude stačit. Chceme si proto s manželkou pořídit větší a tentokrát již vlastní,“ popsal své plány Petr Rokoš. Jak dále uvedl, splátky na třicet let jsou sice závazkem, ale na druhou stranu koupi bytu manželé vnímají jako vhodnou investici a zajištění budoucnosti rodiny.

Cílem je pohodlné stáří

Další rodina, která se rozhodla využít služeb hypotečních úvěrů, své vlastní zázemí již má. Hodlá si jej však zvelebit. „Koupili jsme si byt před pár lety, když ještě jejich cena byla únosná. Do tak velké hypotéky, jaká je nyní potřeba na koupi bytu velikosti čtyři plus jedna, který máme, bychom nešli,“ sdělila Jana Pokorná.

Jak kromě toho uvedla, ani by jim s manželem společné příjmy na tak vysokou hypotéku nestačily. „Máme ale něco naspořeno, tak jsme se rozhodli, že si byt kompletně zrekonstruujeme a přestavíme podle svých představ. Abychom pak měli ve stáří klidné a důstojné bydlení podle našich představ,“ vysvětlila padesátiletá Jana Pokorná. Společně se svým manželem totiž bydlí na sídlišti, kde byly panelové domy postaveny na počátku osmdesátých let minulého století a byt je stále v původním stavu.

Naspořené peníze jim však na kompletní rekonstrukci nestačí, proto se Pokorní rozhodli pro hypotéku. „I přes současný mírný vzrůst úroků je to stále nejlevnější varianta. Sice potřebujeme malou částku, asi jen tři sta tisíc, ale nechali jsme si v bance spočítat, kolik by nás stál spotřebitelský úvěr. Tam jsou úroky oproti hypotékám neskutečně vysoké,“ vysvětlila důvod volby pro hypotéku paní Pokorná.

Hypoteční boom podle některých ekonomů ještě není u konce

Praha/ V prvním čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech. Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku. Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké.

O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl. Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují. Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech. (jan)