Ačkoliv se v libereckém kraji k minulému pátku zatím neobjevil ani jeden případ pravé chřipky, reálné nebezpečí hrozí. Vlna chřipkové epidemie se objevila v sousedních státech západní Evropy a podle předpokladů hlavního hygienika České republiky Michaela Víta by mohla v nejbližší době dorazit i k nám.

„Očekáváme, že chřipka by do České republiky mohla dorazit do čtrnácti dnů,“ upřenil minulý týden Michael Vít. K rizikovým skupinám, které chřipka ohrožuje nejvíce, patří starší lidé, zdravotnický personál a lidé s kardiovaskulárními nemocemi.

„U dětí od šesti měsíců do dvou let není chřipka dominantním respiračním onemocněním. Ale pokud tak malé děti chřipku dostanou, tak může mít poměrně komplikovaný průběh,“ konstatovala před časem Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku, s tím, že vakcinace proti chřipce u mimin a batolat je věcí individuálního zvážení.

Očkování jako nejúčinnější zbraň proti nákaze potvrdila i Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Jak připomněla, kmen viru, který se objevil v západní Evropě, je antigenně shodný s kmenem, který je obsažený v letošní vakcíně. Očkování tedy má rozhodně smysl, ovšem je na něj v průběhu tohoto týdne nejvyšší čas.

„Kromě toho samozřejmě doporučujeme zdravý životní styl, dostatek pohybu, vitamínů a pobyt na čerstvém vzduchu,“ radí Zuzana Balašová, jak zminimalizovat riziko nákazy. Podle informací z lékáren na Liberecku je vakcín zatím dostatek.

Samotná vakcína stojí kolem dvou stovek a některé pojišťovny se rozhodly přispívat jak na vakcínu, tak i na její aplikaci nad rámec veřejného zdravotního pojištění. „Z důvodu hrozící chřipkové epidemie rozšiřuje Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) s účinností od ledna 2009 pro všechny své pojištěnce nabídku o poskytování mimořádného příspěvku ve výši maximálně 300 korun,“ říká Mario Böhme z OZP.