Život má rád paradoxy. Možná i proto, a nádavkem s přihlédnutím k trvalým vazbám mezi Čechy a Slováky bez ohledu na někdejší mindráky mocných, je jednou z nejpopulárnějších federálních hudebních formací kapela „Beze jména“. Tak zní totiž v překladu anglický název pro slovenskou šestici No Name, která se dnes představí v Liberci, a to poněkud netradičním způsobem.
Třebaže od roku 2002 se těší pověsti stadiónové kapely, v tomto případě přijali její členové pozvání, aby svým vystoupením umocnili doprovodný program 3. podniku celorepublikové akce RUN UP 2011.
Od pokladu pod křídla titána
Čím jsou ale vlastně No Name tak výrazní, kromě toho, že jednou z nejlepších možných cest navazují na někdejší vzájemnost dvou slovanských zemí, které k sobě mají nejblíže ze všech v rámci celé Evropy? Nejinak než svým muzikantstvím, s nímž zároveň pokračují v tradici skvělých slovenských představitelů populární hudby, kteří nad těmi českými měli nezřídka navrch nejenom výraznou a pro daného umělce signifikantní melodičností, ale také procítěným vokálním projevem a inteligentními texty.
Pop-rockový sextet No Name založila trojice bratrů Timkových společně s Viliamem „Vilo“ Gutrayem. Na světlo světa se poprvé prodrali v roce 1996 v Košicích na místní soutěži kapel Košický zlatý poklad '96. O rok později se zvýraznili i na festivalu Bratislavská lyra.
Velké plus však pro kapelu znamenala zejména vstřícnost domovských rádií, skrze něž pronikla nejenom k širšímu spektru posluchačů, ale také pod křídla vydavatelského titána Universal Music. Jeho obchodní zástupci vytušili silný potenciál skladeb, a na tom základě si stále ještě skoro neznámou kapelu chytře pojistili na pět následujících alb.
Jedním z počátečních úspěchů No Name se stala i coververze skladby Kristínka iba spí někdejšího pop-hitmakera Petra Nagye. Na druhou stranu však způsobil souboru i jisté komplikace, neboť část posluchačů si jej s ní zaškatulkovala do žánru, který pro samotné muzikanty, mezi jejichž hudební ikony patří dnes stejně tak bluesrockový Gary Moore či crossoverový Dave Matthews band, asi není úplně vděčný.
Krásné písně o uvěřitelném životě
V následujících letech však No Name podali o své skutečné tváři i potenciálu tu nejlepší odpověď. Počátkem nového milénia zaznamenali s výmluvně nazvanou nahrávkou Počkám si na zázrak definitivní průlom, s nímž se opravdu dočkali. Album, na kterém naservírovali hned tři velké hity Žily, Ďakujem, že si a Ty a tvoje sestra, zcela nekompromisně předznamenalo jejich další vývoj. Zdánlivě až nečekaně zde stála hudebně sugestivní a přitom jasně čitelná formace, navíc s charismatickým zpěvákem Igorem Timkem, jehož schopnost položit se do písní s výraznými refrény a lyricky vznosnými texty o prostých, nikoliv však prostoduchých, životních situacích a silných emocích získala až nadčasový náboj.
Dnes oslavujme společně a zdarma!
Úspěch skupinu provází doteď, navíc přesáhl jak domovské, tak i federální hranice, neboť si ji výrazně oblíbili například i v sousedním Polsku. Na svém kontě pak mají No Name pochopitelně i řadu hudebních cen. A jejich loňský rok? Pro slovenský webový portál Korzar.sk ho Igor Timko shrnul následovně:
„Skutečně vydařený. Podařilo se nám například přivést na svět naše nové DVDéčko z pražského koncertu. A s ním jsem osobně nadmíru spokojen. Hráli jsme celkem na 103 vystoupeních, a když k tomu připočítám třetího Zlatého slavíka v ČR za nejpopulárnějšího slovenského interpreta v Čechách, můžeme už jen oslavovat…“
Lepší pozvánku na jejich koncert si asi liberečtí fanoušci nemohou přát. Zejména, když s kapelou, která si pozornost vskutku zaslouží, mohou oslavovat hned dvakrát.
Koncert No Name, který se koná od 20.00 hodin pod střechou OC Forum, je totiž v rámci RUN UP 2011 zdarma.