Mírně optimističtější než vloni, ovšem stále pesimističtější než před dvěma až třemi lety. Tak hodnotí situaci na poli příležitostných prací Robert Machart, jednatel společnosti Jobstudent. Ta se na zprostředkovávání brigád specializuje.

A jak to vypadá s brigádami na blížící se prázdniny? „Nabídka bude zcela jistě lepší, než je nyní. I vloni jsme v létě dokázali najít poměrně slušnou dávku příležitostných prací. Nelze však již nyní říct, zda jich bude dostatek. Doporučuji zájemcům, aby se ozvali tak týden až čtrnáct dní předem,“ radí Machart.

Spektrum nabídky je podle jeho slov daleko širší, než tomu bývalo dříve, kdy dominovaly prodejní řetězce. Nyní jsou jejich požadavky na přibližně stejné úrovni jako například firem pracujících pro automobilový průmysl nebo i sklady.

Hodinová mzda, kterou si brigádníci mohou prostřednictvím Jobstudentu vydělat, se pohybuje od pětapadesáti do sedmdesáti korun, a to dle typu práce. „Výjimečně se plat na hodinu vyšplhá i přes sto korun,“ doplňuje Robert Machart. Podle jeho slov jde již delší dobu o stabilní částky. Firmy sice propouštěly nadlimitní zaměstnance, nicméně mzda neklesá, ani ale neroste. Poslední dva roky spíše stagnuje.

Letní nabídky teprve přijdou

Jako slibně se vyvíjející situaci na období prázdninových měsíců vidí i Petra Slováková, vedoucí liberecké pobočky další personální agentury Hofmann Wizard, která se zabývá mimo jiné právě zprostředkováním brigád. „Léto bývá specifické a objevují se i jiná volná místa než v průběhu celého roku,“ uklidňuje studenty, kteří již nyní přemýšlí nad přivýdělkem, a sledují nepříliš příznivý vývoj trhu práce, Petra Slováková. Jak vysvětlila, to že například v současné době příliš brigád vhodných pro studenty k dispozici není, neznamená, že nebude ani během letních měsíců.

Podle jejích slov mají kdykoliv možnost se prostřednictvím webových stránek nebo osobní návštěvou pobočky zaregistrovat do databáze agentury. „Mimo jiné uvedou i časové možnosti a v případě, že se objeví pro ně vhodná nabídka, sami je kontaktujeme. Chápeme, že jiný čas se hodí studentům, důchodcům nebo třeba muži, který pracuje na dvě směny a chce si ještě přivydělat,“ doplnila Slováková.

Hofmann Wizard nabízí hodinovou mzdu od šedesáti do devadesáti korun. Nejběžnější je však rozmezí od sedmdesáti do osmdesáti. Co se konkrétních pracovních nabídek týče, stejně jako u Jobstudentu jde o všehochuť. A studenti nejsou až tak vybíraví. „Přivydělávám si každé léto a určitě tomu nebude jinak ani letos. Je mi v podstatě jedno, co budu dělat. Chci si vydělat nějaké peníze na dovolenou a snažím se už nyní nějakou brigádu podchytit,“ říká devatenáctiletý Jan Horák.