Jizerské hory představují přírodní klenot regionu. Svou krásou lákají hory známé i neznámé nejen výletníky a fotografy. Učarovaly i filmařům a výsledkem tříleté usilovné práce jednoho takového týmu je celovečerní dokumentární film, který dorazí do kin v první polovině února. 

Dokument Jizerské hory je teprve druhým filmovým počinem hudebníka Viktora Kuny. Před čtyřmi lety vytvořil oceňovaný dokument Krkonoše, který zachycuje nejkrásnější místa nejvyšších českých hor, a který už několikrát vysílala Česká televize. V kinech a na digitálních platformách ho vidělo na 20 tisíc lidí. V návaznosti na tento úspěch se Kuna rozhodl zaměřit pozornost na Jizerky a opět se ujal celého tvůrčího procesu. Od tvorby scénáře až po finální dokončení. Právě Jizerské hory patří k pohořím, které silně poznamenala činnost člověka. „Člověk Jizerským horám vždy ubližoval, víc bral, než dával. Tento film by měl být proto takovou malou splátkou tohoto dluhu,“ zdůraznil autor filmu Viktor Kuna. 

Rozhledny v Jizerských horách.
Znáte rozhledny v Jizerských horách? Podívejte se na oblíbené turistické cíle

Film vypráví příběh Jizerských hor od jejich vzniku až po současnost. Tvůrci mapovali živou i neživou přírodu, místa protkaná hustou sítí turistických tras, ale především ta, kam žádné cesty nevedou.  

Hlavně nic zásadního nevynechat

„Aby ve filmu nic důležitého nechybělo, konzultoval jsem ho s více než desítkou lidí z různých oborů, s přírodovědci, historiky a dalšími odborníky. Někteří z nich ve filmu rovněž vystupují,“ podotkl Kuna s tím, že se natáčelo nejmodernějšími technologiemi jak na české, tak i na polské straně hor. 

Výsledkem tříleté práce se tak stal unikátní dokument, který přibližuje nejen minulost a současnost Jizerek, ale také lidi, kteří zde zanechávají stopy často větší, než si kdy sami dokázali představit. „Ráno vstát v pět a vyjít osm kilometrů třeba na Pytlácké kameny a pak natáčet nebo čekat na nějaké zvířátko. I o tom bylo natáčení. Naštěstí jsou hory krásné, i když je zamračeno. A do filmu to přináší kontrast,“ popsal největší výzvu Kuna. 

Během přípravných prací se setkal s milovníkem Jizerek a fotografem Reném Bělohradským, který se chopil kamery a zhostil se i role hlavního konzultanta. V horách se toulal už od dětství a později i jako tramp, skaut a horolezec.  

Tatabojs.
Legendární Jizerská 50 se blíží. Závod v Jablonci zahájí Tata Bojs

„Společně jsme začali mapovat živou i neživou přírodu, a to jak známá místa, tak i ta, ke kterým ještě žádné cesty nevedou. Podařilo se nám točit i v podzemí,“ doplnil René Bělohradský. V dokumentu navíc zazní houslové nahrávky Viktora Kuny, který do roku 2002 odehrál na tisíc sólových koncertů. 

Předpremiéra celovečerního dokumentárního filmu proběhne už v pátek 11. února v kině Radnice v Jablonci nad Nisou. „Zvolili jsme toto místo, protože nás město podpořilo. Spolupracovali jsme i s místním sklářským muzeem. Jedním z poradců štábu byl jeho kurátor Petr Nový,“ sdělil Viktor Kuna. O týden později se bude film promítat v semilském kině Jitřenka a v úterý 22. února se uskuteční slavnostní premiéra v libereckém kině Varšava.