Marcela Tomšová se začala s nadváhou potýkat, stejně jako řada jiných žen, kvůli těhotenství. Kvůli dětem, ale i kvůli manželovi se také po letech neúspěšných pokusů a diet pustila do programu s Deníkem. A s výsledky. „Je to neuvěřitelné, ale pět kilo je dole,“ hlásila mi šťastně.

Mamča, to je naše sluníčko!

Ocenila to ale také její rodina? Co na to říkají její nejbližší? Třeba manžel Zdeněk?

„Po více jak dvaceti letech soužití mi opravdu tolik nezáleží na postavě mé ženy, ale na tom, aby byla spokojená. Jestli ke štěstí a radosti chce zhubnout, budu rád i já,“ říká Zdeněk Tomš, který právě pracoval na přestavbě bytu.“ Mně osobně se líbí taková, jaká je, a neměnil bych!“

„Mamču mám spíš jako kamarádku, ne jako mamku. Tudíž vím, jak se cítí a co by chtěla. Jsem za program moc šťastná, hlavně kvůli jejím zdravotním problémům. Doufám, že po této proceduře bude konečně spokojená sama se sebou a bude dále, stejně jako doposud, kolem sebe šířit úsměv a radost,“ říká dcera Lucie.

Ani syn Zdeněk nezůstává za sestrou při podpoře jejich usměvavé, pohodové maminky pozadu. Jako každý chlap to vidí ale spíš pragmaticky: „Mamča je taková, jaká je. Jediný přínos vidím v tom, že hubnutí pomůže jejím zdravotním problémům. Budu ji v tom podporovat, to každopádně,“ tvrdí. A soudce nejpřísnější a zároveň nejspravedlivější – maminka Jaroslava Honzíková? „Marcela už jednou hodně zhubla, ale za jiných okolností. Já bych do toho taky šla, tedy kdybych byla mladší. Podle mě k ní její plnoštíhlá postava nějak patří. Je to moje dcera, kterou mám ráda, ať je hubená či plnoštíhlá. Hlavně, když je šťastná!“

Proboha, co je to za Liběnu?

Maminka Lenky Sedlákové, drobná tmavovláska, se zdravé výživě věnuje profesionálně. Ale jak říká, kovářova kobyla… „Lenka přibrala přechodem ze základní školy na střední. Musela se víc učit a místo sportu víc hodin proseděla za stolem. Ne, že by chtěla, ale zkuste na Benátské noci, Motománii či rockovém festivalu Mighty Sounds najít něco, co se alespoň trochu podobá zdravé výživě. Langoše a čínské polívky, chipsy, buřty, bramboráky, pivo, málo spánku, zato hodně sezení u muziky.

Po prázdninách ji ale čekají taneční, a tak má motivaci jako hrom. Nechtěla bych slyšet úsměšky na hlavu mojí dcery, až půjdu na prodlouženou – proboha, co je támhleto za Liběnu?“ směje se maminka.

Snaha dcery, alespoň v té počáteční fázi, paní Naďu hodně ovlivnila i v pohledu na své vlastní problémy. „Po roční nemoci, kdy jsem spíš kvůli psychickým problémům „úspěšně“ nabrala deset kilo, jsem přesvědčila sama sebe, že je třeba se v životě nevzdávat, naopak bojovat a prát se za svoje ideály, svoje rodiny, ale i sami za sebe,“ svěřila se Lenčina maminka.
Tereza: hubne celá rodina

Gymnazistka Tereza tráví prázdniny po táborech, kde dělá skautskou vedoucí. Spíš ji v hubnutí podporují její kamarádi. „Na začátku prázdnin jsem se specialistou na výživu vyrazila na nákupy. Naučila jsem se dívat na kalorické i výživové hodnoty potravin, a tím tak trochu změnila i jídelníček vlastní rodiny. Trochu se přizpůsobili a jedí to, co já,“ vypráví nadšeně a pochvaluje si, že ji rodina na začátku prázdnin velmi podpořila. Uvidíme, co přijde po prázdninách, kdy si zkontrolujeme ledničky v jednotlivých rodinách.