Hlasování probíhá od 27. sprna do 5. září 23.59 na všech deseti webových stránkách Deníků na severu Čech. V každé anketě bojují tři zástupci okresu. Po uzávěrce získává výhru držitel absolutně nejvyššího počtu hlasů.

Marcela Tomšová

KOLIK ZHUBLA: 8 kg, v pase 6 cm
Největší problém: vysoký tlak, zátěž na klouby

Tereza Šulcová

KOLIK ZHUBLA: 3 kg, v pase 3 cm
Největší problém: ochablé svalstvo, problémy s kolenem

Lenka Sedláková

KOLIK ZHUBLA: 2 kg, v pase 5 cm
Největší problém: ochablé svalstvo

Do našeho projektu se přihlásily tři statečné soutěžící. Kromě toho, že musely radikálně změnit své návyky, šly s kůži na trh. Každé dva týdny se veřejně zpovídaly, jak se jim daří či nedaří.

V následujících řádcích jsme pro vás připravili shrnutí jejich tří příběhů. Na vás je vybrat tu nejlepší, nejsympatičtější či nejukázněnější soutěžící a vyslat ji do souboje s dalšími kandidáty ostatních severočeských Deníků. Na vašich hlasech tedy záleží .

Marcela: Lepe říct já chci než já musím!

Marcela Tomšová má náročnou a hektickou práci. Díky ní najela na stravovací systém, který moje babička popisovala, nejdřív nic, potom ryc. To znamená ráno úprkem bez snídaně do práce, pak z jednoho do druhého, sem tam něco slupnout v letu, když byl náhodou čas a večer ? To už na ni s dobrou večeří čekal manžel, pro kterého je vaření koníčkem a kila, která se začala střádat v těhotenství šla pěkně nahoru.

S dietami a dobrým odhodláním to Marcela zkoušela mockrát, ale nikdy neměla dost odvahy požádat o pomoc odborníky. „Nejdřív mi vadilo, že mě lidé v mém úsilí pozorují, ale když jsem zjistila výhody, šla jsem do toho. Ono totiž, ptát se při nákupu křesla či postele, jakou má nosnost, taky není nic příjemného,“ směje se.

Co na to odborník?

„Paní Marcela je pro mě jasnou favoritkou. Nejen kvůli úbytku na váze, ale i s jakou zodpovědností k celému programu přistoupila. Celkem zhubla za osm týdnů osm kilo. Takový úbytek je pro tělo ideální,“ pochválil první soutěžící výživový odborník Vladimír Zajíc z libereckého Energy–centra, které nad soutěžícími převzalo odborný patronát. Zhodnotil, že i přes hektickou práci dodržuje režim jídla každé tři hodiny. „Naučíte mozek nový režim, pomocí kterého přestane vydávat pokyny k ukládání tukových zásob, což je důsledek dlouhého hladovění,“ dodává specialista. Redukce váhy pomohla také Marcele upravit zdravotní potíže se srdíčkem, tlakem a koleny. „Kvůli zdraví je lepší si říct: Já chci, než já musím,“ zdůrazňuje soutěžící.

Tereza: byl to fakt dobrý nápad

Od programu očekávala změnu životního stylu, tedy méně sladkostí, dobrůtek a víc pohybu. Ten ji znemožňoval úraz a následné problémy s koleny. Rozhodujícím impulzem, který odstartoval účast v projektu Deníku byla návštěva rehabilitace. „Naznačili mi, že bych měla zhubnout,“ říká gymnazistka. „Tereza zhubla tři kila, to není k jejímu věku moc. Na druhou stranu prázdninový režim svádí k občasným porušením,“ komentuje specialista.

Vypadnout sem tam ze zdravého životního stylu je pro tělo dokonce prospěšné. Pokud se striktně držíme pravidel, tělo přestává reagovat na určité podněty. Je dobré si chvíli odpočinout, metabolismus se tak udržuje v pohotovosti,“ překvapivě radí odborník.

U Terezy vyzdvihl to, že Tereza zpočátku žádala o individuální konzultace. „Měla problémy určit, co jsou bílkoviny, které potraviny obsahují sacharidy, takže jsme vyrazili na společné nákupy a určitě se to v jejím přístupu odrazilo,“ dodává Zajíc.

A jak to vidí sama Tereza a její okolí? „Určitě hodlám pokračovat. Teď už vím, co je dobře a co špatně. Dost mě podporuje i rodina, začali jsme častěji vyrážet na cyklovýlety. Zajímají se i kamarádky, na letním táboře to holkám přišlo jako dobrý nápad, vyptávaly se na detaily,“ uzavírá Tereza.

Lenka: Taneční jsou pro mě motivací

Lenka má tolik aktivit, že nestíhá hubnout. Tak by se dal stručně vyjádřit komentář odborníka k poslední účastnici, Lence Sedlákové. „Hodně sportuje, jezdí na tábory, má toho spoustu, což by teoreticky mohlo napomoct k lepšímu spalování, ale proti tomu jednoznačně stojí nepravidelnost v jídle,“ vysvětluje Vladimír Zajíc.

Lenka zhubla zatím o dvě kila, ale má velkou motivaci. Od září jde do tanečních a to je důvod jako hrom. „Určitě se začnu vyhýbat všem fastfoodům, cukrárnám a pekárnám a začnu jíst víc pravidelně,“ slibuje především sama sobě studentka Lenka.

Jezte často a hlavně barevně

A co radí specialista na výživu nám ostatním? Jezte pravidelně a v malých dávkách. Teď na podzim se tělo připravuje na horší klimatické podmínky, mělo by mít dostatečnou zásobu vitamínů. Jezte všechno, co dozrává. Jablka, hrušky, okurky, rajčata. Jídlo si nezapomínejte pěkně upravovat, pokud sníte rozvařeného pangase s rýží ze sáčku, takové to šedé beztvaré, časem se vrátíte k vepřu knedlu.

„Talíř by měl být barevný. Každá potravina je zbarvena kvůli složkám, které obsahuje a které tělo potřebuje, ať už jde o vitamíny, vlákniny a další složky,“ připomíná specialista na výživu.

Pokud nepomůže jídelní a pohybový režim, který na základě vyšetření v Energy– centru doporučí, další možností je bezbolestná liposukce na přístroji Exilis. Je to kombinace ultrazvuku a vysokofrekvenční energie, která rozpustí tuky na olej a lymfatickými cestami je odvede do jater a vyloučí, aniž tělo zažije šok. Více se dozvíte na www.liposukce–liberecko.cz.

PŘEDSTAVUJEME SOUTĚŽÍCÍ:

Marcela Tomšová, 45 let

Marcela Tomšová je sympatická, energií čišící žena. Pracuje jako vedoucí výroby a prodeje v chemickém průmyslu. Je maminkou dvou dospělých dětí. „Manžel i děti jsou hubení, jen já vybočuji. Nepříjemné to hlavně je, když si jdu něco koupit a je mi trapně, když se musím ptát na nosnost, třeba u kolečkové židle, houpací sítě či postele.

Do čtyřiceti to šlo, ale teď už jen nabírám. Impulz k podání přihlášky do soutěže přišel od mé kamarádky, která věděla, že mě nadváha trápí, ale že nemám dost odvahy a sebevědomí. Dlouho jsem se snažila nějakým způsobem regulovat váhu, ale nikdy jsem nepožádala o odbornou pomoc.

Ze začátku jsem měla smíšené pocity, že by mě lidé při mém úsilí sledovali, ale když mi pak objasnila výhody, bylo rozhodnuto. Přišla jsem k tomu sice jako slepý k houslím, ale jsem moc ráda. Sama bych se k takovému kroku nikdy neodhodlala! Je pravda, že moje pracovní vytížení je náročné časově a nedaří se mi dodržet harmonogram, ale jde o nácvik, změnu a věřím, že to zvládnu. Lépe říct: „Já chci.“ Než později, třeba ze zdravotních důvodů: „Já musím!“
Míra a váha na začátku soutěže: 176 cm, 127 kg

Tereza Šulcová, 17 let

Tereza Šulcová je sedmnáctiletá studentka Gymnázia Jeronýmova Liberec. První impuls k hubnutí přišel kvůli zdravotnímu stavu.

„Měla jsem problémy s koleny a na rehabilitaci mi naznačili, že by bylo dobré zhubnout. Při větší zátěži mě totiž dost bolela. Do soutěže mě přihlásila kamarádka Lenka, která mi řekla, abych do toho šla s ní. Když se k ní přidaly i mé spolužačky z gymplu, rozhodla jsem se a jdu do toho.“

Budoucí spisovatelka či novinářka Terezka přiznala, že se k ní částečně přidají i doma. Rozhodně očekává podporu. A co si od projektu hubnutí pod drobnohledem čtenářů slibuje?

„Ráda bych se víc hýbala, doufám, že začnu víc sportovat. Součástí programu je totiž nejen jídelníček, ale i pohybové aktivity, které mi odborníci Energy –Centra doporučí..

Ale hlavně doufám, že se naučím správně, pravidelně a tedy zdravě jíst. Chtěla bych zhubnout 10 kilo. Rozhodně nechci vypadat jako nějaká vyhublá modelka, chci prostě být „akorát“.
Míra a váha na začátku soutěže: 174 cm / 85 kg

Lenka Sedláková, 16 let

Lenka Sedláková studuje Střední zdravotnickou školu v Liberci. Budoucí zdravotní sestřička se chce v budoucnu věnovat oborům, které se zdravou výživou a správným stravováním i pohybem souvisejí. I proto začíná sama u sebe.

„Začalo to tím, když jsem si přetrhala vazy v koleně a tři měsíce se nemohla pořádně hýbat, sportovat. Zato nabírat jsem začala rychle. Rozdíl byl dost patrný. Každý den jsem si říkala: „Zítra začnu. Budu méně jíst.“ Ale přišel večer a hlad a já nikdy neodolala. Navíc ve škole nemáme možnost stravování, takže obědy nula, občas jsem si něco koupila, ale většinou to doháněla večer u ledničky…

Sama jsem se k ničemu pořádnému nedokopala. Odborník mi vysvětlil, že hlavně musím vynechat tučná jídla a začít jíst pravidelně. Budu se snažit to dodržovat nejen v rámci soutěže. Do školy tak budu nosit pěkně krabičky s připraveným jídlem. Chtěla bych taky znovu začít pořádně sportovat. Dřív jsem dělala jumping, plavání, chodila do posilovny. Nechci zase tak výrazně zhubnout, jde mi hlavně o to, zdravě jíst a zformovat postavu tak, abych byla k světu.
Míra a váha na začátku soutěže: 170 cm, 78 kg

Soutěž vrcholí, tipujte s námi!

V soutěži Hubněte přes prázdniny s Deníkem! jsme společně sledovali, jak se s kily navíc a hlavně novými jídelními návyky perou naše tři statečné soutěžící. Marcela Tomšová, Tereza Šulcová a Lenka Sedláková.

Kromě výživových specialistů a trenérů jim v úbytku váhy výrazně pomáhala také novinka švýcarské firmy Fotofontana Dietceutical, spray Hoodia s molekulou P-57, která potlačuje chuť k jídlu.

Osm týdnů naše soutěžící bojovaly nejen s nadváhou, ale především pohodlností a v neposlední řadě i jídelními zlozvyky. Přečtěte si jejich příběh i hodnocení specialisty a posílejte své tipy na vítěze „O nejsympatičtější soutěžící“ od 27. 8 do neděle 5. září. Výherce od nás získá nejen kosmetiku, ale to hlavní – sebevědomí a chuť do života.

CO JE KLÍČEM K HUBNUTÍ ROSTLINY HOODIA?

Přesvědčte mozek, že má jídla více než dost!

Klíčem k hubnutí bez stresu je šťavnatá kaktusovitá rostlina Hoodia gordonii s nápadně chlupatým a trnitým stonkem a krásnými květy, tvarem podobným petuniím. Její účinek znali domorodí lovci z jihoafrického kmene Sanů již od nepaměti.

Loupali lodyhy a kousky žvýkali při léčbě trávicích potíží, křečí v břiše, na hemeroidy, vysoký krevní tlak a další zdravotní potíže.

Díky mimořádným účinkům přípravku dokázali bez jediné zastávky uštvat pouštní antilopu až k úplnému vyčerpání, aniž by pociťovali hlad a známky únavy.

Hoodia jim poskytla unikátní odolnost. Ve vyprahlé poušti to byl velmi užitečný trik, jak oklamat tělo.

Náhodou na to přišli jihoafričtí vojáci při potlačování národně osvobozeneckého boje v Namibii. Všimli si, že jejich stopaři z kmene San vydrželi celý den bez jídla, jen žvýkají kousky nějaké rostliny…

Netrvalo dlouho a Hoodia gordonii putovala do rukou jihoafrických vědců, kterým se po desetiletích výzkumů podařilo z rostliny izolovat účinnou látku, označenou jako P- 57.

Zjistili, že prokazatelně potlačuje chuť k jídlu a snižuje rychlost absorbce potravy v lidském organismu. Zanedlouho po objevu molekuly P-57 byl extrakt z Hoodia gordonii schválen jako oficiální přídavek léků na hubnutí.

Pilulky, které se objevily na trzích ve Spojených státech, Kanadě a Japonsku ovšem předčil Dietceutical Hoodia spray na hubnutí.

Certifikovaný extrakt z rostliny, která je na seznamu Cites představuje moderní podpůrný přípravek při redukčních dietách a cvičení, který významně potlačuje vaši chuť k jídlu..

„Molekula P57 napodobuje účinek glukózy na mozkové buňky,“ upřesňuje lékař Štěpán Ren. „Hoodia gordonii vlastně „oklame“ mozek a dodává pocit sytosti i v případě, že organizmus ještě nedostal potravu. Účinné látky Hoodia gordonii jsou navíc silnější než sama glukóza.“

„Pochopitelně nenahrazuje stravu a její užívání je třeba podpořit životním stylem. V každém případě je mnohem šetrnější než drastické diety a hladovění, které přinášejí psychické problémy a ve výsledku nežádoucí „jojo“ efekt,“ vysvětluje Ren.