„Snažím se dodržovat režim stanovený odborníky, to znamená hlavně jíst pravidelně,“ říká paní Marcela, která kvůli velké pracovní zátěži snídani nahradila kávou, přes den něco malého doslova vdechla a večer si to vynahradila bohatou večeří. Navíc umocněnou tím, že manžel rád vyváří a doma už na ni čekal s něčím dobrým.

„Noční jídlo skončilo. Snažím se jíst pravidelně. Manžel večeří sám a kila jdou dolů. Také chodím pravidelně plavat, zvykla jsem si na deset bazénů. A půl hodinka s pejskem na procházce je také prima,“ svěřuje se. Prozradila nám, že hubnout začala i kvůli svému okolí. „Doma jsou všichni hubení, jen já vybočovala. Když mě teď viděla maminka, moc mě pochválila. Mám radost, protože ta mi vždycky říká pravdu. Velkou oporu mám i ve své dceři, která se mnou chodí nakupovat a plácá mě přes prsty,“ shrnula paní Marcela nové návyky. Výsledek: úbytek tři kila za dva týdny!

close zoom_in MARCELA, 45 LET
výška 176 cm, váha 124 kg

vedoucí výroby a prodeje v chemickém průmyslu

Příčiny nadváhy:
paní Marcela nabrala hlavně v těhotenství. Návyku vyššího přísunu potravin se už nezbavila. Nadváha způsobila zdravotní indispozici a tím i sníženou možnost fyzických aktivit

Doporučení odborníků:
důsledně dodržovat pět dávek jídla denně v menších porcích. Snížit obsah soli. Ze sportovních aktivit – plavání a chůze.

Také studentka Lenka si nový režim nemůže vynachválit. „Zatím to s jídlem není ideální, protože přes prázdniny nemám pevný režim. „Snažím se jíst v pravidelných intervalech, večer naposledy dvě hodiny před spaním a jídelníček jsem víc doplnila zeleninou,“ popsala. A co z něj naopak vyřadila? Vyhýbám se fastfoodům a pekárnám,“

close zoom_in TEREZA 17 LET
výška 167 cm, váha 85 kg

studentka Gymnázia Jeronýmova Liberec

Příčina nadváhy:
dispozice, ukončení aktivní sportovní aktivity (tenis), hormonální příčiny.

Doporučení odborníků:
zařadit do jídelníčku více zeleniny, hlavně večer, vyřadit potraviny s malým glykemickým indexem. Začít pracovat na zpevnění svalstva a zařadit do rozvrhu dne více pohybových aktivit. Jíst pravidelně a snížit počet kilokalorií. popisuje. A poté se vydává na kole k bazénu, protože sport k ní prostě patří. Jen načas ustoupil zdravotním problémům. To se ale dá vždycky napravit.

Třetí z našeho týmu soutěžících, studentka Tereza přiznala jeden kilogram dolů. „Hodně plavu, takže v první fázi přibyla svalovina. Z jídelníčku jsem vyřadila bílé pečivo a výrobky z pšeničné mouky nahradila celozrnnými a žitnými výrobky. Zajímavý byl vzorový nákup s výživovým specialistou. Naučila jsem si vybírat opravdu hodnotné mléčné výrobky. A třeba u salámu už se ani nezastavím, říkal mi, že je v něm minimum masa a více škrobovin a mouky,“ vypráví Tereza a nadšeně dodává, že to, co jí a nakupuje ona, už přijala i celá její rodina.

close zoom_in LENKA 16 LET
výška 170 cm, váha 78 kg

studentka Střední zdravotnické školy v Liberci

Příčina nadváhy:
snížení sportovní aktivity, ukládání tuků v jiných proporcích těla z důvodu hormonální změny, přechod ze základní školy na střední, změna způsobu života – ze sportovních aktivit na sedavý způsob.

Doporučení odborníků:
důsledné seznámení s energetickou hodnotou potravin a vyřazení bílého pečiva a sacharidů, naučit se udržet si svoji váhu pod kontrolou.

A jak hodnotí naše tři soutěžící sprej proti chuti k jídlu, který od Deníku získali? „Nevím, jestli je to psychika, ale fakt funguje,“ shodují se.

Co na to odbornice?

„Lidé se o výživu začínají konečně více zajímat. Časopisy je sice zahlcují všemi možnými radami, ale co má skutečně tvořit hodnotný jídelníček, v tom je většina populace úplnými analfabety. Přitom by se se základy mohly už seznámit děti ve škole,“ dodává odbornice na výživu a dietoložka Naďa Sedláková.

close zoom_in A co je podle ní při redukci váhy nejdůležitější? Podpora rodiny, motivace a pevný režim. „Je také dobré začít třeba ve dvou, tak jako v případě Lenky a Terezy, které jsou kamarádkami a vzájemně se motivují,“ říká odbornice.

Připomíná také, že při hubnutí se v těle uvolňuje mnoho škodlivin. Trpí tím játra a ledviny. „Je dobré pomáhat těmto důležitým orgánům v čištění. Nemusíte utrácet velké peníze v lékárnách, dobré jsou přírodní prostředky,“ zdůrazňuje. Za jednu z nejlepších považuje ostropestřec mariánský v kombinaci s kopřivou a smetánkou lékařskou. Skvělé jsou také lymfatické drenáže, které tělu pomohou zbavit se škodlivin. „Zapomínat by se nemělo ani na vitamín B 1 a B6, které zlepšují funkci metabolismu a vitamín E, který je účinným antioxidantem,“ dodává.