„Máme z tohoto pokroku radost. Po pětadvaceti letech sporu bude pravděpodobně kauza pokračovat k nejvyššímu soudu a pak k Ústavnímu soudu. Snad pak brzo dojde k finálnímu rozhodnutí,“ okomentoval verdikt starosta Turnova Tomáš Höcke. Podle něj je každý rozsudek, který je vůči městu příznivý, pozitivním. Spor totiž blokuje mimo jiné stavbu a rozvoj města Turnova v Daliměřicích či směnu pozemků v jiných lokalitách.

Dědička rodu, Johanna Kammerlanderová, si nárokuje vrácení majetku v hodnotě 3 miliardy korun. Soudní spory se táhnou od roku 1992. Kromě zámku Hrubý Rohozec chce dědička rodu Walderode, která dle verdiktu soudu není oprávněnou osobou z hlediska restitučního nároku, vrátit zpět o pozemky okolo zámku či lesy v majetku Lesů ČR nebo pozemky dnes již několika soukromých vlastníků. Na žalované straně je zastoupeno celkem 15 subjektů.

Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti.
Starostové pro Liberecký kraj považují kauzu Hlubuček za osobní zradu

Právní zástupce šlechtického rodu Roman Heyduk chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Nejvyšší soud nám to pravděpodobně odmítne, poté máme právo to podat k soudu ústavnímu. Ústavní stížnost se musí podat proto, že jsou tady dvě rozhodnutí Nejvyššího soudu a jedno rozhodnutí Ústavního soudu, která jsou protichůdná. Jediný, kdo má právo do toho vnést jasno, je Ústavní soud,“ řekl Heyduk.