Organizátoři akce Sněhuláci pro Afriku vyhlásili 1. celorepublikový termín hromadného „sněhulákování" na 27. až 29. leden. Desítky škol v celé republice se tak připojily k charitativní akci, která pomůže dopravit kola dětem do africké Gambie. K projektu se každoročně připojují i školy z Libereckého kraje. Letos stavěli sněhuláky v Základní škole praktické v Novém Městě pod Smrkem a v Základní a mateřské škole pro TP v Liberci.

Kdo může, staví sněhuláky

Nejen školy, ale i firmy a místní organizace se rozhodly společným stavěním sněhuláků podpořit projekt Gymnázia Ostrava-Hrabůvka, p.o., a obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku a během tří dnů stavěly společně sněhuláky. Díky kvalitní sněhové nadílce se první termín odehrál během právě proběhlých tří dnů.

„V tyto dny se na řadě škol budou stavět sněhuláci, a to s hlubším podtextem. Příspěvek ze startovného za každého sněhuláka umožní převoz kol dětem do Afriky, a tím jim usnadní cestu ke vzdělání. Sněhulák, postavený českými dětmi, tak pomůže dětem africkým. Motto celé akce totiž je: Děti pomáhají dětem!" vysvětlila za organizátorský tým Michaela Böhmová.

Rekordní účast

Od vyhlášení akce v listopadu 2014 se přihlásilo přibližně 320 škol, organizací a firem ochotných stavbou sněhuláků podpořit projekt Sněhuláci pro Afriky, který se letos koná již potřetí. Letošní ročník ale přilákal rekordní počet účastníků.

„Každá zapojená škola (organizace) má svého patrona, který projekt na dané škole připravuje. Každý účastník může akci pojmout po svém někde se sněhuláci vyrábějí z nejrůznějších materiálů, jinde se chystá sněhulákovský karneval, škola se zdobí sněhulákovskými nástěnkami, učitelé seznamují žáky s životem dětí v Africe, s činností společnosti Kola pro Afriku. Řada škol svou aktivitu propojila s místní radnicí, širokou veřejností, rodiči… Vznikají tak pěkné projekty, které vyvrcholily v několika posledních dnech. Akce tak propojuje osvětu, tvůrčí aktivitu, společné tvoření venku a prohlubuje sociální cítění dětí," vysvětlila Michaela Böhmová.

Škola v Novém Městě p/S. podpořila africké děti

Její slova potvrzuje i Radoslava Žáková, ředitelka Základní školy praktické v Novém Městě pod Smrkem, která se k akci letos připojila poprvé.

„Jsme proto, aby se mohly vzdělávat všechny děti. Projekt nám přišel jako dobrý nápad. Zorganizovali jsme Projektový den, během něhož jsme si s dětmi vyprávěli o Africe, hledali jsme na mapě Gambii a vysvětlovali jsme jim, proč se projekt vůbec koná," řekla Žáková, která se s dětmi připojila k projektu včera, kdy společně vyrazily ven a postavili tři soutěžní sněhuláky.

K hromadnému „sněhulákování" se připojila ještě Základní škola Stružnice v okrese Česká Lípa nebo ZŠ a MŠ pro TP z Liberce.

50 korun za sněhuláka

„Učitelé a děti, zaměstnanci firem a veřejnost se spojili, aby společně za dobrovolný příspěvek nebo jakési startovné ve výši 50 Kč za sněhuláka vytvořili originální kousky, užili si zábavu, sblížili se při tvůrčí aktivitě. Některé školy avizovaly tvorbu ze sněhu, jiné si akci přizpůsobily a budou sněhuláky vyrábět z jiných materiálů," osvětlila poslání projektu za organizátorský tým Michaela Böhmová a dodala: „Jelikož sníh není na celém území republiky, budeme dle aktuální předpovědi počasí a sněhových podmínek vyhlašovat termín ještě jeden, nejspíš v průběhu měsíce února. Byli bychom totiž rádi, kdyby si to pravé sněhové tvoření užili všichni účastníci projektu."

Akce tak zdaleka nekončí a na webových stránkách organizace je stále možno se přihlásit a podpořit dobrý úmysl. „Následně v průběhu měsíce března bude probíhat facebookové hlasování o toho nejoriginálnějšího sněhuláka republiky. Pro výherce máme připravenu řadu cen," řekla Böhmová.

Kromě stavění sněhuláků je akce doplněna i doprovodnými aktivitami. Organizátoři zároveň rozjeli také tipovací soutěž v odhadu celkového počtu postavených sněhuláků. „Ze všech zapojených škol a organizací po skončení akce budeme bez ohledu na vítězného sněhuláka či vybranou částku losovat ty, které odměníme cenami za jejich ochotu zapojit se do projektu," říkají organizátoři.

Na kole do školy

Akce Sněhuláci pro Afriku je úzce spojena se s společností Kola pro Afriku o.p.s., která byla založena 23. 1. 2012 v Ostravě Romanem Posoldou a Richardem Gazdou. Jejím posláním je prostřednictvím iniciativy české společnosti umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání. Lidé v ČR darují kola, která již nepotřebují, a ta společnost Kola pro Afriku, o.p.s. dopraví do africké Gambie. Peníze vybrané jako startovné během stavění sněhuláků jsou pak použity na uhrazení přepravy kol do Afriky.

„Děti v Gambii a jiných afrických zemích nemají snadný přístup ke vzdělání. Zažívají to, co nikdo z nás během svého dětství neprožil. Školy, které navštěvují, jsou jednak placené, ale také vzdálené několik kilometrů od jejich domova. Tuto vzdálenost ve většině případů zdolávají pěšky. Cesta jim zabere spoustu času, což často vede k tomu, že je rodiče raději nechávají doma, aby pomáhali s hospodařením. Cesta je také velmi fyzicky náročná, a právě díky únavě se kvalita jejich vzdělávání zhoršuje. Kolo je pro děti v Gambii dostupným a snadno udržitelným dopravním prostředkem, který jim v pravém slova smyslu cestu ke vzdělání umožňuje," vysvětlují zakladatelé organizace.

351 českých kol v Gambii

V únoru 2013 předali zástupci organizace historicky první kontejner čtyřem školám v Gambii. Celkem dorazilo do africké země 351 kol. Náklady na dopravu a předání jednoho kontejneru činí podle organizátorů asi 80 tisíc korun.

„V prosinci 2013 jsme naložili další tři kontejnery necelých 1200 kol pro dalších 12 škol. V dubnu a říjnu 2014 pak další 4 kontejnery, cca 1800 kol tyto 4 kontejnery byly uhrazeny z projektu Sněhuláci pro Afriku 2014," vyjmenovává všechny transporty organizace Kola pro Afriku.

Pokud byste se chtěli k akci Sněhuláci připojit ještě letos, podívejte se na snehulaci-pro-afriku.webnode.cz nebo na stránky www.kolaproafriku.cz.