„Myslím si, že i malé kluby mohou uspořádat zajímavé akce,“ tvrdí Šotola. Na začátku roku nahradil v krajském zastupitelstvu Pavla Ploce. Navíc je dvojkou na kandidátce sociálních demokratů v komunálních volbách.

Zahrajete si občas fotbal za Krásnou Studánku a vidíte tak hřiště i vybavení na okresní úrovni. Co byste chtěl na této úrovni vylepšit?
Za fotbalový klub Krásné Studánky si někdy zahraji a mám tak možnost srovnání hřišť a vybavení ostatních klubů, jak se říká „na živo“. V okresní soutěži je několik desítek aktivních oddílů a jejich úroveň vybavení a zázemí se od sebe v některých případech velmi liší. Někde nemají na hřišti ani pořádné sociální zařízení a naopak jinde si připadáte jako ve fotbalovém ráji. Nelze tedy použít nějakou šablonu na zlepšení podmínek pro fotbal na okresní úrovni, ale musíme vycházet ze stavu v jednotlivých oddílech. Někde potřebují sekačku na trávu, jinde rekonstruovat šatny…

Určitě jste povodněmi viděl zničené hřiště v Nové Vsi, Bílém Kostele, Oldřichově, Vísce i Chrastavě. Jak vidíte jejich šance na znovuobnovení?
Většinu těchto hřišť jsem viděl. Byl a v některých případech to ještě stále je smutný pohled. Šance na jejich znovuobnovení jsou podle mého názoru veliké. Věřím, že lidem není tento stav lhostejný a že každý z nás se bude snažit těmto oddílům pomoci, jak nejlépe bude umět a umožnit tak pokračovat v dlouholeté fotbalové tradici těchto oddílů nejen dospělým hráčům, ale především jejich mládežnickým týmům.

V této souvislosti, je nějaká kolegialita mezi kluby?
Ano, kolegialita mezi kluby funguje. Ať už se jedná o využívání hracích ploch sousedních, povodněmi nepostižených fotbalových klubů, nebo o různé finanční sbírky, třeba ve formě výběru vstupného nebo benefičních sportovních akcí pořádaných oddíly, kdy finanční výtěžek kluby předávají povodněmi postiženým oddílům.

V Liberci jsou u každé základní školy malá hřiště, mnohdy již nevyhovující. Pomůžete je ze své pozice opravit?
Samozřejmě, že bych byl velmi rád, pokud by se nám podařilo tato dětská a školní hřiště opravit a vylepšit. Dítě, které si hraje, nezlobí. Na nás dospělých ale záleží, v jakém prostředí budou naše děti trávit svůj volný čas. Já ze své pozice se budu snažit o to, aby byla tato školní hřiště zachována a revitalizována.

Poslední roky se vytrácí mládež ze sportu, zejména v dorostovém věku a v menších oddílech. Myslíte si, že by pomohly peníze na financování trenérů a cvičitelů?
Téměř stoprocentně se jedná o zaměstnané lidi, kteří vedou mládež ve svém volném čase, ale toho moc není. Každý „honí peníze“ a vést děti, většinou zadarmo, to nefrčí.