VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrázný je přehrady pán. Musí ji ale hlídat 24 hodin denně

Liberec /ROZHOVOR/ – O libereckou přehradu se Martin Vrchovský stará od roku 1996. Původně chtěl být hajný. 

11.7.2018
SDÍLEJ:

Martin Vrchovský, hrázný přehrady v Liberci.Foto: Deník / Petr Zbranek

Uplynulo více než třicet let, co se tudy procházel Miroslav Vladyka alias začínající učitel Michal Karfiol Karfík, jedna z hlavních postav seriálu My všichni školou povinní. Historie nádrže Harcov sahá do roku 1902 a od té doby se zařadila mezi mnohá místa Liberce, kam se filmové štáby vrací. Původně vznikla za účelem ochrany před povodněmi a jako zásobárna vody, dnes se u ní lidé hlavně rekreují. O přehradu pečuje hrázný Martin Vrchovský. „Přehrada mě už po letech strávených v profesi hrázného nepřekvapí,“ tvrdí.

Hrázný, to zní jako vznešená profese z let minulých. Co všechno vaše práce zahrnuje?
Profese hrázného zahrnuje v podstatě správu a obsluhu celého vodního díla v základním stupni. Jsem tedy jakýsi správce vodního díla. Začínal jsem na vodním díle Mšeno a v roce 1996 jsem se začal starat o libereckou přehradu. Ten čas letí, jako hrázný už působím 32 let.

Od začátku jste směřoval k tomu, že zasvětíte život vodním dílům?
Já jsem se k ní dostal vlastně tak, že jsem chtěl být profesí hajný. Nevím přesně, kdo mně tehdy řekl: „A co být hrázným? Je to podobné, ale staráš se místo lesa o přehradu.“ A tak jsem se rozhodl pro vodohospodářské vzdělání ve Vysokém Mýtě a poté nastoupil u současného kolegy hrázného na přehradu v Jablonci Mšeně, pana Chmelaře.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Začíná měřením určených hodnot, jako je hladina vody, objem, přítok, odtok, teploty vzduchu, srážky, průhlednost, v zimě zimní jevy (sníh, led). Ty se připraví do denního hlášení pro vodohospodářský dispečink našeho státního podniku Povodí Labe, a to i o víkendu. Potom následují zpravidla administrativní práce a v neposlední řadě pak provozní práce související s údržbou vodního díla. Po pracovní době přecházím do režimu pohotovosti až do dalšího dne.

Víkendy, pohotovost, to vypadá, jako byste neměl žádné volno…
Naše práce je náročná v tom, že musíte být neustále k dispozici, dozor na vodní díla trvá 24 hodin a obsluhu tvoří dva hrázní, kteří se střídají.

A naopak, má práce hrázného nějakou výhodu?
Výhodou je zaměstnání a bydlení v krásném přírodním okolí příměstské nádrže.

Martin Vrchovský, hrázný přehrady v Liberci.Dokáže vás ještě po tak dlouhé době přehrada něčím překvapit?
Přehrada po letech strávených v profesi už hrázného nepřekvapí, ale občas mě překvapí lidé, a to jak pozitivně, tak i negativně.

Spousta lidí má tendenci porovnávat libereckou a jabloneckou přehradu. Ta jablonecká má často navrch v jejich hodnocení. Jak to vidíte vy?
V tomto ohledu nebudu jednoznačný preferent. Protože jsem byl hrázným v Jablonci přes 10 let a odtud i pocházím, mám samozřejmě velice kladný vztah nejen k ní, ale k oběma přehradám. Každá má své kouzlo. Jablonecká je určitě vhodnější ke koupání, příměstská nádrž je větší pro více lidí. Dle mého názoru ji trochu kazí sídliště na pravém břehu. Naproti tomu je ta liberecká o dost menší, ale zasazená do pěkného údolí v zástavbě prvorepublikových vil, a je zde více klidu. Obě přehrady jsou ale velice krásnými technickými stavbami, dobře zasazenými do měst, a každý si najde ta svá pro.

Přehrada byla vypuštěna v roce 1986 a odstranily se z ní sedimenty. Plánuje se vypuštění i teď a lze ho vůbec v dnešní době uskutečnit?
Musím vás opravit, přehrada byla v roce 1986 povypuštěna, sedimenty byly částečně odstraněny. Myslím si, že to souviselo i s tehdejší výrobou v dnes již zaniklé textilní továrně z hlediska dodávky technologické vody pro výrobu. Nyní se plánuje vypuštění přehrady na podzim roku 2019 v souvislosti s opravou vodního díla, tzv. zajištění bezpečnosti vodního díla za povodní. Tato oprava je naplánována na cca 2 roky.

Jaké jsou možnosti čistění přehrady?
Možnosti čištění přehrady jsou v obvyklém režimu provozních prací hrázného sběr naplavenin a sběr odpadků v nádrži, dále pak ve štěrkové nádrži před vlastní nádrží, která slouží jako nádrž usazovací a zachycovací. Do těchto prací náleží také čištění břehů nádrže od odpadků a nečistot shozených ze Zvolenské ulice. Co se týká dna nádrže, jsou to pak práce potápěčské, iniciované naším podnikem, a také spoluprací s potápěčskými kluby v regionu. V neposlední řadě to souvisí také s tím, co lidé hodí do harcovského potoka, neb toto vše končí v nádrži liberecké přehrady, aniž si to uvědomují. 

Je něco, co byste vy osobně na přehradě vylepšil, co vám chybí?
Ke zlepšení je jistě řada věcí, a pokud se to týká nás hrázných, snažíme se je nadále zlepšovat. Konkrétní jednu věc nemám, ale co zde chybí, jsou například mobilní WC pro návštěvníky na promenádní cestě, místní vyhláška pro okolí nádrže podobně jako na přehradě ve Mšeně. Také je tu velký problém s parkováním aut.

Lze vysledovat, jestli je přehrada rok od roku navštěvovanější, hlavně přes léto?
Návštěvnost na liberecké přehradě je zřejmě opravdu rok od roku větší. Souvisí to nejen s počasím, ale také třeba s pořádáním sportovních akcí a kulturních programů, které tu mají svou tradici, a také se sportovním využitím a rekreačními aktivitami veřejnosti v okolí přehrady nejenom v létě.

S přehradou se pojí poměrně oblíbené, ale poněkud morbidní téma mrtvoly. Zaznamenáváte případy utonutí?
Statistiky zemřelých na přehradě nevedeme. Je pravda, že i zde lidé přicházejí o život tragicky nejen utonutím. Kdo poslední se tu utopil, si již nevybavuji, ale jiné úmrtí osoby se tu stalo v roce 2017.

Proč by měl turista zařadit do svého programu návštěvu přehrady?
Vodní nádrž Harcov je kulturní památkou a nabízí řadu vyžití. Výhodou je, že se nachází poblíž středu města, a tak je ideální i pro kratší procházky. Pokud návštěvník zavítá do Liberce, určitě by neměl přehradu opomenout. Přece jenom patří k nejznámějším libereckým místům.

Autor: Jiří Louda

11.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Místo výkonu práce: Kubelíkova 604/73, 460 06 Liberec 6, Popis pracovní náplně:, - operátor výroby provádí dělnické práce ve výrobě na základě celkového zadání a stanovených výrobních postupů, - identifikuje poruchy výrobních zařízení, Požadujeme:, - ZŠ/SOU , - ochota pracovat ve směnném provozu, - praxe ve výrobním závodě výhodou, - samostatnost, cílevědomost, - spolehlivost, Zaměstnanecké výhody: dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené, bonusy, firemní akce., Hlásit se předem e-mailem, telefonicky od pondělí do pátku od 8.00 do 15.00 hod. na bezplatné lince tel. 800 292 200 nebo osobně každé pondělí od 10.00 do 12.00 hod., Kontaktní osoby: Charvátová Romana, Kolářová Renata, e-maily: romana.charvatova@magna.com, renata.kolarova@magna.com. Pracoviště: Magna exteriors (bohemia) s.r.o.-002 (závod liberec), Kubelíkova, č.p. 604, 460 06 Liberec 6. Informace: Romana Charvátová, +420 800 292 200. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce v Ampérova 493, Liberec 463 12, Hlásit se osobně na adrese Dr. Milady Horákové 305/37, 460 01 Liberec 1.. Pracoviště: Marital s.r.o.-002 (daiho schenk s.r.o.), Ampérova, č.p. 493, 463 12 Liberec 25. Informace: Vitalii Rushchak, +420 777 428 521. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Náplň práce: drobná montáž, obsluha stroje a kontrola výrobků, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec.. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-005 (denso manufacturing czech s.r.o.), Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Vasyl Kanyuka, +420 702 131 688. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Náplň práce: drobná montáž, obsluha stroje a kontrola výrobků, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec.. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-005 (denso manufacturing czech s.r.o.), Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Vasyl Kanyuka, +420 702 131 688.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlej sen Liberec zklamal a prohrál doma s Mělníkem 5:7. Liberečtí jsou v červených dresech.
16

FOTO: Futsalisté Zlej sen Liberec opět doplatili na tradiční chyby

Utkání 20. kola Tipsport extraligy ledního hokeje se odehrálo 18. listopadu v liberecké Home Credit areně. Utkaly se celky Bílí Tygři Liberec a HC Energie Karlovy Vary. Na snímku zleva Tomáš Filippi a Marek Zachar.
6

Liberec doma opět naplno bodoval. Vary porazil 4:1 a upevnil si první místo

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

FOTO: V Heřmanicích se opět soutěžilo o nejlepší bramborový salát

Heřmanice - Více než třicet talířů čekalo v Kulturním domě v Heřmanicích na účastníky klání o nejlepší bramborový salát.

FOTO, VIDEO: Sbohem, tramvaje! Lidé z domova i ciziny se loučili s vozy T2R

Liberec - Pro libereckého řidiče tramvají Pertla Hertla nebyla pracovní směna v sobotu 17. listopadu jen tak ledajakou. Pan Hertl, který řídí tramvaje už od roku 1979, byl totiž v sobotu řidičem posledního tramvajového spoje vedeného československými vozy typu T2R v pravidelném provozu na světě.

FOTO: Lidé v Liberci zavzpomínali na 17. listopad

Liberec - Vzpomínkové shromáždění se konalo 17. listopadu u Památníku obětem komunismu v Liberci u příležitosti výročí sametové revoluce v roce 1989.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT