VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrázný je přehrady pán. Musí ji ale hlídat 24 hodin denně

Liberec /ROZHOVOR/ – O libereckou přehradu se Martin Vrchovský stará od roku 1996. Původně chtěl být hajný. 

11.7.2018
SDÍLEJ:

Martin Vrchovský, hrázný přehrady v Liberci.Foto: Deník / Petr Zbranek

Uplynulo více než třicet let, co se tudy procházel Miroslav Vladyka alias začínající učitel Michal Karfiol Karfík, jedna z hlavních postav seriálu My všichni školou povinní. Historie nádrže Harcov sahá do roku 1902 a od té doby se zařadila mezi mnohá místa Liberce, kam se filmové štáby vrací. Původně vznikla za účelem ochrany před povodněmi a jako zásobárna vody, dnes se u ní lidé hlavně rekreují. O přehradu pečuje hrázný Martin Vrchovský. „Přehrada mě už po letech strávených v profesi hrázného nepřekvapí,“ tvrdí.

Hrázný, to zní jako vznešená profese z let minulých. Co všechno vaše práce zahrnuje?
Profese hrázného zahrnuje v podstatě správu a obsluhu celého vodního díla v základním stupni. Jsem tedy jakýsi správce vodního díla. Začínal jsem na vodním díle Mšeno a v roce 1996 jsem se začal starat o libereckou přehradu. Ten čas letí, jako hrázný už působím 32 let.

Od začátku jste směřoval k tomu, že zasvětíte život vodním dílům?
Já jsem se k ní dostal vlastně tak, že jsem chtěl být profesí hajný. Nevím přesně, kdo mně tehdy řekl: „A co být hrázným? Je to podobné, ale staráš se místo lesa o přehradu.“ A tak jsem se rozhodl pro vodohospodářské vzdělání ve Vysokém Mýtě a poté nastoupil u současného kolegy hrázného na přehradu v Jablonci Mšeně, pana Chmelaře.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Začíná měřením určených hodnot, jako je hladina vody, objem, přítok, odtok, teploty vzduchu, srážky, průhlednost, v zimě zimní jevy (sníh, led). Ty se připraví do denního hlášení pro vodohospodářský dispečink našeho státního podniku Povodí Labe, a to i o víkendu. Potom následují zpravidla administrativní práce a v neposlední řadě pak provozní práce související s údržbou vodního díla. Po pracovní době přecházím do režimu pohotovosti až do dalšího dne.

Víkendy, pohotovost, to vypadá, jako byste neměl žádné volno…
Naše práce je náročná v tom, že musíte být neustále k dispozici, dozor na vodní díla trvá 24 hodin a obsluhu tvoří dva hrázní, kteří se střídají.

A naopak, má práce hrázného nějakou výhodu?
Výhodou je zaměstnání a bydlení v krásném přírodním okolí příměstské nádrže.

Martin Vrchovský, hrázný přehrady v Liberci.Dokáže vás ještě po tak dlouhé době přehrada něčím překvapit?
Přehrada po letech strávených v profesi už hrázného nepřekvapí, ale občas mě překvapí lidé, a to jak pozitivně, tak i negativně.

Spousta lidí má tendenci porovnávat libereckou a jabloneckou přehradu. Ta jablonecká má často navrch v jejich hodnocení. Jak to vidíte vy?
V tomto ohledu nebudu jednoznačný preferent. Protože jsem byl hrázným v Jablonci přes 10 let a odtud i pocházím, mám samozřejmě velice kladný vztah nejen k ní, ale k oběma přehradám. Každá má své kouzlo. Jablonecká je určitě vhodnější ke koupání, příměstská nádrž je větší pro více lidí. Dle mého názoru ji trochu kazí sídliště na pravém břehu. Naproti tomu je ta liberecká o dost menší, ale zasazená do pěkného údolí v zástavbě prvorepublikových vil, a je zde více klidu. Obě přehrady jsou ale velice krásnými technickými stavbami, dobře zasazenými do měst, a každý si najde ta svá pro.

Přehrada byla vypuštěna v roce 1986 a odstranily se z ní sedimenty. Plánuje se vypuštění i teď a lze ho vůbec v dnešní době uskutečnit?
Musím vás opravit, přehrada byla v roce 1986 povypuštěna, sedimenty byly částečně odstraněny. Myslím si, že to souviselo i s tehdejší výrobou v dnes již zaniklé textilní továrně z hlediska dodávky technologické vody pro výrobu. Nyní se plánuje vypuštění přehrady na podzim roku 2019 v souvislosti s opravou vodního díla, tzv. zajištění bezpečnosti vodního díla za povodní. Tato oprava je naplánována na cca 2 roky.

Jaké jsou možnosti čistění přehrady?
Možnosti čištění přehrady jsou v obvyklém režimu provozních prací hrázného sběr naplavenin a sběr odpadků v nádrži, dále pak ve štěrkové nádrži před vlastní nádrží, která slouží jako nádrž usazovací a zachycovací. Do těchto prací náleží také čištění břehů nádrže od odpadků a nečistot shozených ze Zvolenské ulice. Co se týká dna nádrže, jsou to pak práce potápěčské, iniciované naším podnikem, a také spoluprací s potápěčskými kluby v regionu. V neposlední řadě to souvisí také s tím, co lidé hodí do harcovského potoka, neb toto vše končí v nádrži liberecké přehrady, aniž si to uvědomují. 

Je něco, co byste vy osobně na přehradě vylepšil, co vám chybí?
Ke zlepšení je jistě řada věcí, a pokud se to týká nás hrázných, snažíme se je nadále zlepšovat. Konkrétní jednu věc nemám, ale co zde chybí, jsou například mobilní WC pro návštěvníky na promenádní cestě, místní vyhláška pro okolí nádrže podobně jako na přehradě ve Mšeně. Také je tu velký problém s parkováním aut.

Lze vysledovat, jestli je přehrada rok od roku navštěvovanější, hlavně přes léto?
Návštěvnost na liberecké přehradě je zřejmě opravdu rok od roku větší. Souvisí to nejen s počasím, ale také třeba s pořádáním sportovních akcí a kulturních programů, které tu mají svou tradici, a také se sportovním využitím a rekreačními aktivitami veřejnosti v okolí přehrady nejenom v létě.

S přehradou se pojí poměrně oblíbené, ale poněkud morbidní téma mrtvoly. Zaznamenáváte případy utonutí?
Statistiky zemřelých na přehradě nevedeme. Je pravda, že i zde lidé přicházejí o život tragicky nejen utonutím. Kdo poslední se tu utopil, si již nevybavuji, ale jiné úmrtí osoby se tu stalo v roce 2017.

Proč by měl turista zařadit do svého programu návštěvu přehrady?
Vodní nádrž Harcov je kulturní památkou a nabízí řadu vyžití. Výhodou je, že se nachází poblíž středu města, a tak je ideální i pro kratší procházky. Pokud návštěvník zavítá do Liberce, určitě by neměl přehradu opomenout. Přece jenom patří k nejznámějším libereckým místům.

Autor: Jiří Louda

11.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů ŠIČ/ŠIČKA VAKŮ A POMOCNÉ PRÁCE (tj. VAZAČ, KONTROLA, LISAŘ, ŘEZAČ A TAVIČ TKANIN, LEPIČ, TISKAŘ). Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Višňová 111, 464 01 Frýdlant v Čechách., Požadavky: dobrá fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, pracovitost, spolehlivost., Nabízené výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na rekreaci, příspěvek na penzijní připojištění, aj., Pracovní poměr na dobu určitou na 1 až 2 roky., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně denně od 7.00 do 14.00 hod., Kontaktní osoby:, Ivana Brandová - mzdová účetní, tel. 482 416 065, e-mail: brandova@juta.cz, Jaromír Mrklas - ředitel závodu, tel. 482 416 050, e-mail: mrklas@juta.cz. Pracoviště: Juta a.s.-002, 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Ivana Brandová, +420 482 416 065.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 300 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/KA-VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14300 kč, mzda max. 21700 kč. Volných pracovních míst: 332. Poznámka: Místo výkonu práce: Heyrovského 476, 463 12 Liberec XXIII - Doubí, Koho hledáme?, - Nemáte praxi ani vystudovaný technický obor, přesto hledáte práci ve výrobním závodě nebo víte, co obnáší práce na výrobní lince a v taktu?, - Jste pečlivá(ý), zručná(ý), rád/a pracujete v týmu a podílíte se na společných výsledcích?, - Vyhovuje vám práce ve třísměnném nebo nepřetržitém provozu?, - Chcete pracovat v čistém pracovním prostředí s důrazem na bezpečnost při práci?, Co vám nabízíme?, - příplatky za odpolední a noční směny, možnost postupu do vyšších mzdových tarifů, - roční bonus v listopadové výplatě při splnění kritérií, - výběr až z 8 jídel & doplňkový prodej v kantýně přímo v Densu, - možnost chodit na rehabilitaci do zdravotního střediska společnosti v rámci pracovní doby, - pro rodiny Family Day, pro děti příspěvek na brýle, Pracovní poměr na dobu určitou jeden nebo dva roky, Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně, Kontatní osoby: Bára Bílková, Soňa Kurjanová, tel. 488 101 153, nabory@denso.cz. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Bára Bílková, +420 488 101 153.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 14 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec, Hlásit se telefonicky nebo osobně v pondělí v době 9.00-11.00 hod. na adrese Americká 890/38, Liberec. Pracoviště: Hg properties s.r.o.-006, Kateřinská, č.p. 649, 460 01 Liberec 1. Informace: Sergiy Sirash, +420 775 544 220.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech OBCHODNÍ PRACOVNÍK CENTRA SLUŽEB. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co Vás u nás čeká?, - zpracováváte a kontrolujete vyřizování stávajících zakázek našich zákazníků. Zakázky v souladu se smlouvou zadáváte do našeho ERP softwaru (ProAlpha), - společně s odd. plánování výroby zajišťujete včasné dodávky zákazníkům v požadovaném termínu, - komunikujete zdvořile a s respektem v německém a českém jazyce se zákazníky, obchodními zástupci a kolegy z prodeje, nákupu, skladu atd., - budete pracovat v malém týmu 6-8 kolegů/kolegyň v zákaznickým centru a Vaší vzájemnou spoluprací zjišťujete maximální spokojenost zákazníků, , Co od Vás očekáváme?, - středoškolské vzdělání obchodního zaměření, - dobré znalosti českého a německého jazyka slovem a písmem, - pokročilé znalosti Microsoft Office podmínkou, - jste komunikativní a ceníte si vztahů se zákazníky a partnery, - mezi Vaše silné stránky patří odpovědnost, iniciativa a flexibilita, , Co Vám nabízíme?, - hlavní pracovní poměr s pružnou pracovní dobou, - firemní stravování a dovolenou navíc, - atraktivní kancelářské prostory v historické stavební památce „Vila Klinger“ v Novém Městě p. S. uprostřed překrásného parku, - a další zaměstnanecké výhody (firemní akce a volnočasové aktivity, bezplatná výuka německého jazyka atd.). Pracoviště: Cis systems s.r.o.-001, Zámecká, č.p. 626, 463 65 Nové Město pod Smrkem. Informace: Hana Hanšpachová, +420 482 412 415.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Vizualizace sociálního zařízení na hřbitově.

V Hrádku plánují vybudovat na hřbitově toalety

FOTO: Hřbitov v Druzcově má novou bránu, chystá se oprava kaple

Osečná – Místo ztrouchnivělého oplocení plot zcela nový. A k tomu i zbrusu nová kovaná dvoukřídlá brána.

Z turnovského sídliště mizí pět garáží, místo nich má být zeleň

Turnov – Pětice nevzhledných plechových garáží mizí ze sídliště Přepeřská v Turnově.

FOTO: Děti stavěly u jablonecké přehrady hrady z písku

Liberecký kraj – Sedm hradů z písku vyrostlo včera na břehu jablonecké přehrady ve Mšeně.

Tělocvična v Základní škole Bělíkova má nové zázemí

Frýdlant – Nefunkční a neodpovídající zázemí měla ještě donedávna tělocvična Základní školy Bělíkova ve Frýdlantě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT