Ačkoliv Povodí Labe spolu s městem Liberec plánovalo, že oprava narušené prosakující hráze veseckého rybníka bude trvat až do čtvrtka, vodohospodářům se ji podařilo dokončit už včera ráno. Do stávající hráze zapustili deset metrů širokou stěnu ze speciálních plechových plátů typu Larsen. Uvnitř původní hráze tak vznikla ještě jedna nepropustná hráz.

Hráz rybníka už neprosakuje

„Hráz je utěsněna, voda tudy už neprotéká. Protože opatření přineslo kýžený výsledek, odvolali jsme dnes ke 12. hodině vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity. Jak jsme se přesvědčili, žádné nebezpečí zde již nehrozí," řekla primátorka města Martina Rosenbergová. „Současně jsme také obnovili na hrázi automobilový provoz, motoristé tudy už mohou projíždět," dodala primátorka.

Na silnici, která přes hráz vede, ale pořád zůstává značka zákaz vjezdu avizující plánovaný konec objížďky až na 16. října. Speciální technologie totiž sice urychlila proces, ale úředníci už asi zapomněli značku odvést. Místní obyvatelé ale situaci pochopili a bez sebemenšího zaváhání začali silnici používat.

Oblíbená a účinná ochrana

„Podobnou technologii, jakou opravili narušenou hráz rybníka, Povodí Labe použilo například při budování protipovodňové štoly na přehradě v jabloneckém Mšeně," vysvětlil ředitel jabloneckého provozu Povodí Labe Jaroslav Jarouška, který má vesecký rybník Tajch na starost.

Voda začala hrází rybníka prosakovat letos 22. srpna. Dokonce hrozilo, že dojde k jejímu protržení. Nynější oprava by měla zabezpečit hráz do doby, než dojde k její celkové rekonstrukci. První krok k tomu, aby mohlo Povodí Labe zažádat o dotaci na rekonstrukci, učinili zastupitelé města na svém posledním zasedání v září, když podle slov mluvčí magistrátu Zuzany Minstrové schválili bezúplatný převod pozemků z města Liberec na Povodí Labe.

ČTĚTE TAKÉ PROČ DOŠLO K OPRAVĚ HRÁZE