„V sobotu se to týkalo 153 vozidel a asi 484 osob, které nesplňovaly podmínky pro vstup do ČR,“ vysvětlil policejní mluvčí Vojtěch Robovský a dodal, že většina z nich neměla platný negativní test na COVID-19, kterým by se mohli prokázat. To byla totiž ještě do nedělní půlnoci jedna z podmínek pro lidi vstupující na území ČR, od pondělí ale už nutný není.

Například přechod v Bogatynie byl o víkendu plně průjezdný bez hlídek, po kterých tam zůstaly pouze mobilní toalety a buňka, ve které našli policisté dočasné zázemí. Na hraničním přechodu v Habarticích do Zawidówa byla o víkendu česká policejní hlídka, která prováděla namátkové kontroly.

Museli jet zpět

„Většinou lidem vysvětlujeme, jaká platí v současné době omezení. Kontrolujeme jen namátkově. Většina lidí tudy projíždí za prací a mají všechny potřebné doklady. Někteří to zkouší, a když nás vidí na přechodu, tak se obrátí a jedou zpátky,“ popsal Deníku policista, kteří v neděli sloužil v Habarticích.

Slavnosti svijanského piva
Svijanské pivní slavnosti se letos konat nebudou. Poprvé za 30 let

Jednou z těch lidí, kteří zkusili projet, byla i Jarmila z Raspenavy. „Slyšeli jsme informaci, že Polsko otevřelo hranice, a tak jsme se vydali na nákup. Na hranicích ale byla hlídka a ta nám řekla, že když se budeme vracet, musíme předložit ten test. Tak jsme se otočili a jeli zpátky,“ vysvětlila paní Jarmila a dodala, že na nákup vyrazí až během týdne.

Podle Robovského je to typický příklad, se kterým se o víkendu policisté setkávali. „Nastala euforická situace, když lidi zjistili, že se otevírají hranice, ale už si nezjistili za jakých podmínek,“ konstatoval Robovský.

Postup úřadů, kvůli kterým vznikla tato nejasná situace v česko-polském pohraničí, kritizoval hejtman Martin Půta. „Mrzí mě, že české a polské úřady nepostupovaly stejně operativně jako při obdobných případech se Slovenskem nebo Rakouskem a zcela zbytečně tak zkomplikovaly život tisícům lidí na obou stranách hranice. Další ukázka toho, jak hodně zajímá úředníky v Praze a Varšavě život lidí v pohraničí. Jsem z toho smutný,“ napsal Půta.

Od pondělí už mohou rezidenti EU překračovat hranice bez omezení. Obnovila se také většina autobusových a vlakových mezinárodních linek. Netrpělivě na rozvolnění vládních opatření čekali nejen cestující z polského příhraničí, ale i zaměstnavatelé v průmyslové zóně v Liberci. Těch se totiž týkala obnova regionálních autobusových linek do Bogatynie, Zgorzelce či Sieniawky.

Pouť mezi dvěma Jány
OBRAZEM: Kroje či folklor. Podještědský festival se vydařil

„Omezení linek, které mají za hlavní úkol zajistit přivezení a odvození polských zaměstnanců ze směn, způsobovalo českým zaměstnavatelům významný problém v udržení výroby,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Sviták a dodal, že první autobusy linky 645, 669 a 689 vyjely už v noci z neděle na pondělí.

Uvolnění pohybu osob přes hranice neznamená automaticky možnost vjet na koleje zahraničního správce infrastruktury. Počkat si tak ještě budou muset cestující, kteří využívali vlakové spojení do Szklarske Poręby. „Polská strana již od nás obdržela žádost o obnovení přeshraničního provozu v plném rozsahu dle platného jízdního řádu. Zatím však nemáme zpět odpověď a nevíme, kdy nás do Szklarske Poręby pustí,“ řekl Jiří Hruboň, ředitel krajského organizátora dopravy KORID LK.