„Všechny naše objekty jsou do odvolání uzavřeny, ale to neznamená, že se v nich nic nekoná, právě naopak. Prošli jsme si fází šití roušek a nyní se pilně připravujeme na den, kdy uvítáme první návštěvníky,“ uvedl ředitel územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. V plném proudu je na všech zámcích i generální úklid všech prostor, včetně těch, kam návštěvník běžně nepřijde.

Paleta všech činností pro průvodce a kastelány je v těchto dnech velmi pestrá. Od už zmíněného praní papučí přes přípravu kostýmů na tematické prohlídky až po mytí oken. „Když si představíte, že objekty mají třeba stovku oken s několika křídly, každý si rychle spočítá, že se jedná o více než dva tisíce tabulek,“ přiblížil Kadlec.

Klienti a pracovníci denní centra Naděje
V azylových domech v kraji perou roušky, snaží se klienty udržet vevnitř

V plném proudu jsou také venkovní a stavební práce. Například na Troskách se pokračuje s opravou schodiště na věž Baba, v Zákupech s generální opravou krovů a střech a přípravou sanace spadlé části hospodářského dvora. Na Sychrově mimo jiné probíhají práce v rozlehlém parku.

Zámecký park se připravuje na jaro také na Hrubém Rohozci. „Po dvou vichřicích, které se tu nedávno prohnaly, je tu práce dost,“ popsal kastelán Jiří Holub. Veřejnost do parku pouští i v těchto dnech. „Nejsme tu zabarikádováni, chodí sem buď pejskaři, nebo lidé s dětmi. Otevřeny jsou i schody dolů k Jizeře,“ upozornil kastelán.

Mnohé zámky také pokračují s přípravou nových tras a interiérů. Kromě Sychrova francouzských Rohanů i na císařském zámku v Zákupech.

Mládě orla mořského z ostravské zoo nalezlo adoptivní rodiče v Liberci.
VIDEO: Mládě orla mořského z ostravské zoo nalezlo adoptivní rodiče v Liberci

„Finišujeme další místnosti v rámci prohlídkové trasy. Půjde o ložnici vévodkyně Alžběty Marie, vnučky císaře Františka Josefa I. a dcery korunního prince Rudolfa, která byla mimochodem poslední z rodiny, kdo na zámku v září roku 1904 pobýval,“ prozradil kastelán Petr Weiss. Připomněl i to, že stavební práce probíhají i přes všechna omezení podle plánovaného harmonogramu.

Prohlídka za pouhých šest minut

Stejně jako řada dalších kulturních institucí se i památky připojily k těm, kdo nabízejí virtuální prohlídky. Trvají kolem šesti minut a zavedou vás i na místa, kam se při běžné návštěvě nedostanete. „Včetně 13. komnat,“ slibují památkáři.

V Libereckém kraji natočili virtuální komentované prohlídky na zámcích Grabštejn a Hrubý Rohozec. Právě dnes bude mít premiéru i státní zámek Zákupy. „Nejde o žádná profesionální videa. Točíme je s klíčem v jedné ruce a mobilem v druhé. O to jsou ale osobnější,“ přiblížil zákupský kastelán Petr Weiss.

Návštěvníkům v klipu odhalí například tajemství císařského výtahu. Unikátní technické památky, která patří mezi nejoblíbenější atrakce zákupského zámku.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
Testy v domově důchodců v Českém Dubu přinesly dobrou zprávu. Nikdo se nenakazil

Po Zákupech přijde na řadu zámek Sychrov, který patří spolu s Troskami mezi nejnavštěvovanější v Libereckém kraji. Virtuální prohlídky naleznou milovníci historie i na dalších památkách, které patří pod zdejší územní správu. Územní památková správa na Sychrově totiž obhospodařuje celkem 17 objektů v Libereckém, Pardubickém a také Královéhradeckém kraji.

Krátká videa tak najdou návštěvníci na facebookových profilech nejen zámků v kraji, ale i některých ve východních Čechách. Patří sem například Slatiňany, Hrádek u Nechanic, Opočno nebo Náchod.

Jako první pozvaly návštěvníky k virtuální prohlídce právě Slatiňany, další byl Grabštejn, jako poslední se představí už zmíněný Sychrov. Zájemci najdou prohlídky na stránkách jednotlivých zámků v sekci videa.

„Toto kolečko chtějí správy objektů udržet co nejdéle, aby potěšily milovníky památek a zkrátily dobu čekání k možné návštěvě,“ připomněla mluvčí územní správy NPÚ Lucie Bidlasová. Videoprohlídky se tak budou na jednotlivých profilech opakovat minimálně v řádu týdnů.

Jan Schulhof si v nouzovém stavu vymyslel netradiční zábavný projekt.
Česká originalita v praxi: Nadšenec z Turnova spojil lidi běháním po zahradě