Hlavním důvodem je omezení leteckého provozu kvůli prachu s islandské sopky počátkem roku, chladné a deštivé jaro a také letní bleskové povodně, které postihly polovinu území kraje. To řekl ředitel úřadu Miloš Kadlec.

Přes problémy s počasím a záplavami je na tom podle něj Liberecký kraj lépe než některé jiné regiony. Celkově návštěvnost památek, spravovaných památkovým úřadem, klesla totiž o 11 procent.

Sychrov zůstává nejoblíbenějším

„U nás měl největší propad návštěvnosti Hrad a zámek Frýdlant, kam přišlo o čtvrtinu méně turistů než loni,“ řekl Miloš Kadlec. Frýdlantsko patřilo k oblastem, které povodně postihly nejvíce. Přestože zámku se voda nedotkla, město bylo zaplavené a přístupové cesty poškozené.

Velký propad návštěvnosti zaznamenal i hrad Trosky, který je po zámku Sychrov nejnavštěvovanější památkou kraje. V letošním roce na něj zavítalo o 15 670 turistů méně než loni, což představuje propad zhruba o 15 procent. Nepatrně klesl i zájem o Hrubý Rohozec. Podle Kadlece se ale na zámku uskuteční do konce roku ještě několik akcí, a zámek zůstává otevřený pro objednané skupiny, takže se propad asi ještě podaří vyrovnat. „Na druhou stranu na Lemberku, Sychrově a v Zákupech návštěvnost letos rostla,“ poznamenal Kadlec.

Na Lemberk přišlo o 2 260 lidí víc, což představuje nárůst o 8,2 procenta. Návštěvnost Sychrova vzrostla o dvě procenta. „Zákupy poprvé v historii překonaly hranici 20 tisíc návštěvníků, zámek si prohlédlo o téměř 1400 lidí více než loni, což představuje více než sedmiprocentní nárůst,“ dodal Kadlec.

Turistická sezona na hradech a zámcích skončila, některé památky ale zůstávají přístupné. Třeba zámek Sychrov je už několik let otevřen celoročně. Mimo sezonu ho mohou zájemci navštívit denně od 10.00 do 14.00 hodin. „Objednané skupiny mohou přijít i mimo tento čas,“ poznamenal Kadlec, který je zároveň i ředitelem Sychrova. Na Sychrově se už za týden uskuteční oblíbené prohlídky s pohádkou, tentokrát bude mít premiéru nová pohádka Čert s vodníkem na zámku. O prvním prosincovém víkendu se tam pak uskuteční každoroční vánoční trhy.

Otevřený bude i hrad Grabštejn, kde se 4. prosince uskuteční slavnost svaté Barbory a o týden později sem mohou přijít návštěvníci na Grabštejnské Vánoce.