Od 1. dubna jsou otevřené všechny hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu. Výjimkou je hrad Bezděz, kde leží na přístupové cestě sníh a led. „Když nebude námraza, chtěli bychom otevřít v neděli a v pondělí," řekl kastelán Kamil Seidl. Na Bezdězu chystali pro velikonoční návštěvníky vloni nalezenou dřevořezbu Kladení Krista do hrobu. Unikátní dílo z přelomu 17. a 18. století zatím mohli turisté vidět jen jednou, při loňských oslavách 750 let od podepsání zakládací listiny hradu Přemyslem Otakarem II. A co chystají další hrady a zámky?

Grabštejnu bude vládnout opravená gotická socha sv. Barbory, patronky hradu. Léta ležela zapomenutá v depozitáři liberecké galerie a teprve nedávno byla náhodně objevena. Na hradě se tak můžete projít novým prohlídkovým okruhem Za tajemstvím sochy svaté Barbory. „Jde o zkrácený okruh pro rodiny s dětmi, který nabídne pohled nejen na historii Grabštejna, ale i života naší patronky," říká kastelánka Iva Bártová. Na hlavní sezónu se pak připravuje ještě okruh zaměřený na sklepení, který zmapuje nejstarší dějiny Grabštejna.

Svatá Zdislava

Na zámku Lemberk se letošní sezóna ponese ve znamení oslav 20 let od kanonizace svaté Zdislavy z Lemberka. Akce věnované její připomínce budou probíhat na Lemberku po celý rok. Jako první se odehraje 1. května slavnostní bohoslužba a historický průvod z Jablonného ke Zdislavině studánce. Kromě toho bude na Lemberku od června zpřístupněna nová expozice, která se zaměří na prezentaci vývoje nábytkových stylů. 17. dubna se pak u vstupu do zámku koná odhalení kopie pamětní desky věnované památce zesnulých vojáků z prusko-rakouské Sedmileté války, kteří zemřeli roku 1758 na Lemberku a byli pochováni v nedalekém lese.

Na dosud nevystavený církevní mobiliář láká zámek a hrad Frýdlant. Pro návštěvníky připravil od května v zámecké kapli výstavu monstrancí a kalichů, které byly dosud ukryty v depozitáři. Pro malé návštěvníky se pak na prázdniny připravuje speciální trasa. „Bude to kratší trasa, která bude trvat přibližně půl hodinky. Půjdou se podívat na dětský pokoj a některé zámecké komnaty," popisuje kastelánka Jana Pavlíková. Děti se dostanou i do komnaty, která bude imitovat místnost hradního pána. „Bude tam krásné křeslo, kopie mečů, takže si s tím budou moci pohrát. V klasické expozici nemohou na nic sahat, tak tady si budou moci všechno vyzkoušet." V plánu je rovněž zpřístupnění hradní věže, ovšem jen dva víkendy v sezóně, na jeden víkend se otevře zájemcům i obrovská hradní knihovna.

Zámek Sychrov nabízí kromě základních tras prodlouženou výstavu „Z dětských pokojíčků", Medvědí galerii ve sklepení a na hlavní sezónu pak výstavu „Když na zámku voněl benzin aneb Automobilismus a šlechta v českých zemích 18941945". Sychrov se také chlubí novým návštěvnickým centrem s dětským koutkem a kavárnou Bretaň.

Skleněná nebesa

Velkou raritu slibuje zámek Zákupy. Na velkém okruhu bude po celou sezónu k vidění unikátní dílo zvané Nebesa. Jde o skleněnou postel s nebesy od známého nizozemského designéra Hanse van Bentema. Před letními prázdninami bude na základní prohlídkový okruh umístěn po mnoha desítkách let unikátní panoramatický obraz zámku Ploskovice vyrobený z chlebového těsta, který prošel náročným restaurováním.

Rozšíření prohlídkových okruhů přichystal i Hrubý Rohozec. Nově budou moci návštěvníci zavítat do zámecké kuchyně a bytu kuchařky. V okolí všech zámků probíhají také parkové úpravy, lidé by proto měli být v parcích opatrní. Na Rohozci se také v parku opraví spadlá zeď, na Sychrově pak dvouramenné novogotické schodiště. Na Troskách pokračuje oprava havarijního stavu parkánové zdi.