Přípravu na novou sezonu si tu nenechali na poslední chvíli. „S velkým úklidem jsme začali už v polovině ledna. Jsou tu stovky předmětů a každý projde našima rukama. Ale jak se blíží poslední den, nervozita stoupá,“ popisuje kastelán zámku Jiří Holub, který zrovna dokončuje poslední úpravy v herně zámeckých dětí.

Zámek Sychrov. Ilustrační foto.
Sychrov, Trosky či Hrubý Rohozec lákají na bohatý program

Kromě Hrubého Rohozce mohou v sobotu lidé s předstihem navštívit také Trosky nebo východočeský Kuks. „A samozřejmě i Sychrov, který je otevřen celoročně,“ doplnila mluvčí Národního památkového ústavu se sídlem na Sychrově Lucie Bidlasová. Zámek ale v sobotu poprvé zpřístupní i oblíbený park.

BYT NADLESNÍHO I ZLATÝ POKLAD

Na návštěvu ostatních památek si návštěvníci budou muset počkat do 30. března, kdy sezona začne oficiálně. Hrady a zámky na Liberecku slibují celou řadu novinek. Tak například v Zákupech mohou lidé vidět byt nadlesního. Mimořádné prohlídky v dubnu a v září zavedou návštěvníky poprvé do zázemí zámku, kde si budou moci prohlédnout kuchyň, prádelnu a ledárnu.

Nalezené mince.
Poklady se to tu jen hemží. Nové objevili ve Frýdlantu

Sychrov a Frýdlant zase představí poklady. Frýdlantský zámek nález mincí objevených loni při opravě rybníka, Sychrov obnovenou trasu s názvem Zlatý poklad. A královský hrad Bezděz zase od května nabídne výstavu archeologických exponátů doplněnou o model hradu tak, jak vypadal ve 13. století.

NOBLESA NA SEVERU POCTA GALLASŮM

Největší pozornost se ale letos zaměří na tři zámky spojené se jménem severočeské šlechty italského původu Gallasů a ClamGallasů. Stejně jako v minulých letech je letošní sezona věnovaná konkrétnímu šlechtickému rodu. A přestože mezi členy tohoto rodu patřili významné osobnosti evropského kalibru a úředníci císařského dvora, je jejich jméno neodmyslitelně spjato právě se severními Čechami.

„Příslušníci rodu byli příbuzensky provázáni i s dalšími významnými rodinami habsburské monarchie. Účastnili se korunovací, císařských zahraničních cest, diplomatických misí či válek. Výrazně se angažovali v umění a v charitě, v regionech se zasadili o výraznou stavební činnost, podporu barokní zbožnosti, lesního hospodářství či lázeňství,“ připomněl ředitel územní památkové správy Sychrov Miloš Kadlec. „Zasloužili se také o zpřístupnění prvního hradního muzea ve střední Evropě na Frýdlantě,“ dodal.

Výstava plastik a šperků z drahých kovů a kamenů, které České republice věnoval turnovský rodák, pan František Khynl.
Na sychrovském zámku otevřeli nový okruh zasvěcený pokladu

Clam-Gallasové byli i velcí zastánci a podporovatelé kulturního rozvoje v českých zemích. Jeden z nejvýznamnějších členů rodu Kristián ClamGallas byl dokonce předsedou Společnosti vlasteneckých přátel umění a spoluzakladatelem pražské konzervatoře. Za jeho syna Eduarda působil zase na frýdlantském zámku jako archivář Karel Jaromír Erben. „Ten byl dokonce autorem prvních průvodcovských textů,“ upozornil Kadlec.

Právě na zajímavosti z veřejného i soukromého života významných šlechticů se soustředí nejen samotné prohlídky, ale i celá řada doprovodných programů na Frýdlantu, Lemberku a především Grabštejně. Památkách, s nimiž je jméno šlechtického rodu spojeno. Nezapomene se přitom ani na děti. Maskotem Clam-Gallasovské sezony bude totiž Koblížek, nejoblíbenější hračka jejich dětí. Na Grabštejně zase bude malé návštěvníky provázet průvodce v masce papouška. Toho rodina skutečně měla a vzácný pták má v zahradě dokonce svůj náhrobek. „Při prohlídkách bude dětem vyprávět, jak se tu kdysi žilo,“ láká kastelánka Iva Bártová.

Natáčení. Ilustrační foto.
V Liberci se bude natáčet historický seriál. Hraje v něm Kyle MacLachlan

CHYSTAJÍ INVESTICE, ALE NEZDRAŽÍ

A nakonec ještě jedna dobrá zpráva. Na památkách v Libereckém kraji se letos nebude zdražovat. Naopak stále platí zvýhodněné vstupné pro rodiny s dětmi. A to i přesto, že Národní památkový ústav připravuje rozsáhlé stavební investice, aby se památky podařilo udržet i pro další generace.